Strona głównaPrzemysłEkogroszek Retopal - opinie, parametry, kaloryczność, opinie

Ekogroszek Retopal – opinie, parametry, kaloryczność, opinie

Retopal jest jednym z popularniejszych ekogroszków ze strony Polskiej Grupy Górniczej. Jakie ma parametry i opinie? Z jakiej kopalni wydobywany jest węgiel do jego produkcji? Jaka jest cena za tonę? Sprawdzamy!

Ekogroszek Retopal – z jakiej kopalni? Ile kosztuje obecnie?

Z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek Retopal? Z oddziału KWK Piast-Ziemowit. Na stronie Polskiej Grupy Górniczej można go kupić jedynie luzem – nie ma możliwości zamówienia workowanego ekogroszku Retopal. 

Sprawdź: Ekogroszek kolumbijski – opinie, cena, kaloryczność, opinie ludzi na forum

Cena Retopal wzrosła w ostatnim tygodniu – obecnie za tonę tego ekogroszku musimy zapłacić 1520 zł. Jeszcze niedawno ekogroszek ten wystawiony był na PGG za 1220 zł. Mimo wszystko nigdzie nie kupimy opału tak tanio, jak u nich – sklep PGG ma najkorzystniejszy cennik. 

Jednak jak długo to potrwa? Kiedy cena za tonę ekogroszku przekroczy u nich 2000 zł? Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, już niedługo temperatura w ciągu dnia spadnie do 10-14°C, a w nocy do 6–10°C. Czy najbliższe ochłodzenie zwiastuje kolejny wzrost cen? Mamy nadzieję, że nie, bo wydatki związane z ogrzaniem naszych mieszkań i opłaceniem rachunków za wodę i prąd są już wystarczająco przytłaczające. Podczas pandemii tak podstawowe potrzeby, jak wyjście na zakupy, spacer na świeżym powietrzu czy łatwy dostęp do opieki medycznej, były utrudnione. Pandemia się skończyła, ale problemy z zaspokojeniem elementarnych potrzeb zostały – zmieniło się jedynie ich źródło, którym teraz jest zapewnienie sobie ciepła podczas jesieni, zimy i wiosny. Zakup ekogroszku to dość przytłaczający wydatek, na który nikt nie chce przeznaczać, aż tylu pieniędzy – po prostu żyjemy w takiej strefie klimatycznej, że w okresie jesienno-zimowym musimy ogrzewać nasze mieszkania. Nie jest to niczyje widzimisię, a jedynie przykry obowiązek, który teraz jest dla wielu osób niemożliwy do spełnienia. 

Ekogroszek Retopal – opinie

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli do opinii o ekogroszku Retopal. Opinie, recenzje, oceny często pomagają nam w podjęciu decyzji o zakupie czegoś – dzięki nim chociaż mniej więcej wiemy, czego możemy się spodziewać. Jakie opinie ma ekogroszek Retopal? Czy warto go kupić? Oto zbiór recenzji z testów z YouTube oraz z niezależnych forów internetowych:

  • Użytkownik YouTube Kamil Miernik zrobił test ekogroszku Retopal. Przeprowadził test wilgotności, zważył worek od razu po zakupie i po kilku dniach, żeby sprawdzić, ile wody z niego odparowało – z 25 kg ubyło około 2,5 kg, co daje wilgotność na poziomie mniej więcej 10%, co mieści się w parametrach, które podało PGG na opakowaniu. W opinii tego internauty jest to całkiem wysoki wskaźnik wilgotności, co jest małym minusem, bo trzeba odczekać kilka dni, zanim zacznie się nim palić. 
  • Jeśli chodzi o granulacje, to na filmiku Jockey – który również przeprowadził test ekogroszku Retopal – widać, że jest ona całkiem spora. 
Porównanie granulacji ekogroszku Retopal (na szufelce) do frakcji ekogroszku Sztygar. Źródło: YouTube (film użytkownika Jockey)
  • Według użytkownika YouTube Jockey, Retopal również jest trochę wilgotny. Dodał on szklankę pelletu do zbiornika – pochłania on wilgoć i na ścinkach zbiornika nie osiada przez to w ogóle woda. Jeśli chodzi o proces spalania, to w tym teście płomień był jasny, spokojny – jednak aby Retopal nie kopcił i dobrze się spalał, Jockey musiał zwiększyć wartość powietrza w ustawieniach. 
  • W wymienniku na tym teście  nie było sadzy, a Retopal ładnie utrzymywał temperaturę zadaną. Jeśli chodzi o popiół, to z 54 kg zostało 3,47 kg. Popiół jest sypki, lekki, spieki łatwo się kruszą, nie ma w nim żadnych kamieni. Spalanie dobowe u Jockey to około 18,4 kg przy temperaturach około 0°C w dzień i około -3°C w nocy. 
  • Opinie na forach sugerują, że ekogroszek Retopal może zostawiać sadze.
  • Jego kaloryczność oceniana jest różnie – według niektórych dobowe spalanie jest wysokie. Jednak są osoby, które uważają, że jest to kwestia złych ustawień, bo u nich spalanie ekogroszku Retopal jest rentowne.

Sprawdź: Ekogroszek z Kazachstanu – opinie, cena, parametry, gdzie kupić?

Opinie o ekogroszku Retopal są w przeważającej części pozytywne. Powyższe recenzje pochodzą z niezależnych forów i niesponsorowanych testów, więc nie obawiaj się, że ktoś reklamował ekogroszek Retopal, bo miał z tego jakąś korzyść. Na pewno są na rynku lepsze ekogroszki, bardziej kaloryczne, jednak Retopal cenę na PGG ma bardzo korzystną – jak na te czasy. Jednak wszyscy wiemy, jak trudno jest tam coś zamówić – jeśli masz nerwy ze stali, to warto próbować, bo naprawdę się opłaca.

Ekogroszek Retopal – parametry, kaloryczność 

Przejdźmy teraz do parametrów ekogroszku Retopal. W zależności od miejsca wydobycia (Piast lub Ziemowit) opał ten ma trochę inne parametry. 

Ekogroszek Retopal z KWK Ziemowit – parametry:

Kaloryczność24-25 MJ/kg
Popiół4-10%
Siarka max. 1%
Uziarnienie5-25 mm
Spiekalność0-3 RI
Wilgotność10-15%

Ekogroszek Retopal z KWK Piast – parametry:

Kaloryczność25-28 MJ/kg
Popiół4-10%
Siarka max. 1%
Uziarnienie6-25 mm
Spiekalność0-4 RI
Wilgotność8-15%

Ekogroszek Retopal z KWK Piast jest bardziej kaloryczny. Daj znać w komentarzu, jeśli uda Ci się zamówić coś ze sklepu PGG – z jakiej kopalni zamówiłeś Retopal? Jak Ci się sprawdza? Czy rzeczywiście jest mocno wilgotny? Czekamy na Twoją opinię 🙂

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne