Strona głównaPracaIle zarabia doktor/profesor na uczelni?

Ile zarabia doktor/profesor na uczelni?

Okres studiów, to przede wszystkim okres zdobywania wiedzy, która pozwoli nam na pełnienie wymarzonego zawodu. Jest to też czas samodzielności, ponieważ wszystko pozostaje na naszej głowie. Niektórzy kończą etap edukacji na ukończeniu pierwszego stopnia studiów. W zależności, może to być tytuł inżyniera lub licencjata. Niektórzy brną dalej, by uzyskać tytuł magistra. I co dalej? Bardziej ambitni, którzy chcą się poświęcić nauce i sami nauczać studentów, pozostają na studiach, jako pracownicy, uzyskując tytuł doktora, czy później profesora. Dla niektórych jest to ciekawe rozwiązanie, pytanie jednak brzmi, jak wyglądają zarobki. Ile zarabia wykładowca akademicki? Jak wyglądają zarobki, ile zarabia doktorant, czy już doktor na uczelni? 

Ile zarabia wykładowca akademicki?

Jak się okazuje zarobki zarobki wykładowcy akademickiego są małe w stosunku do tego, jak dużą pracę należy włożyć w naukę studentów. Pada więc pytanie, czy pozostanie na uczelni i pełnienie roli wykładowcy jest opłacalne? Czy tyle lat studiowania, aby następnie otrzymywać śmieszne wynagrodzenie jest opłacalne? To samo pytanie może zadać sobie każdy, który podejmuje się studiowania. Nie jest zagwarantowane, że po ich ukończeniu możemy liczyć na wysokie zarobki w naszym przyszłym zawodzie. Jak to wygląda w przypadku nauczycieli akademickich? Ile zarabia doktor na uczelni? Jakie są zarobki profesora zwyczajnego, a jakie są zarobki profesora nadzwyczajnego, czyli szczebel wyżej, niż doktorant? Nie jedna osoba, która wiąże przyszłość z pozostaniem na uczelni i nauczaniem studentów, zadaje sobie to pytanie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Należy brać pod uwagę, że uzyskanie tytułu doktora, czy później profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego nie kończy się na tym i wymagane jest ciągłe edukowanie się, prowadzenie różnego rodzaju projektów i badań, które czasem są pracochłonne i czasochłonne. To, ile zarabia wykładowca akademicki, zależy głównie od wielkości placówki, w którym znaleźliśmy zatrudnienie, a także jej zasoby. Im większa uczelnia i bardziej prestiżowa, tym możemy się spodziewać, że nawet to, ile zarabia doktorant na uczelni, będzie niemałą sumą. Jak to przekłada się na kwoty? Ile zarabia doktor na uczelni w 2021 roku? Średnia płaca dla doktora to około 3000 złotych brutto i to pracując na pełnym etacie. Jak widać, nie jest to duża suma. Zazwyczaj obowiązuje stawka za godzinę pracy, w tym wypadku jest to 45 minut wykładu, czy 1,5 godziny ćwiczeń. Ile wynosi taka stawka? Średnio jest to około 40 złotych za godzinę, czyli za jeden wykład. W zależności od tego, ile zajęć prowadzimy, miesięczne zarobki doktora będą się różnić. Znaczenie ma też to, czy dana placówka jest państwowa, czy prywatna. Tutaj też różnice w płacy będą duże. Na przykład w prywatnych uczelniach doktor może się spodziewać, że za godzinę swojej pracy otrzyma około 60 złotych. 

Zarobki profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego 

Jak to przedstawia się na wyższym szczeblu? Najwyższe zarobki mają profesorowie zwyczajni, a według Rozporządzenia Rady Ministrów, minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego profesorów zwyczajnych wynosi 5390 złotych. Profesorowie nadzwyczajni zarabiają nieco mniej, a ich minimalna stawka wynosi 5025 złotych. Oprócz tego do minimalnej kwoty zarobków dolicza się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. I tak w zależności od posiadanego stanowiska, wynagrodzenie to wynosi 1,8-3,6% wynagrodzenia podstawowego. Zarobki profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego wzrastają o dodatkowe wynagrodzenia, między innymi za bycie członkiem komisji rekrutacyjnych, bycie promotorem, recenzentem pracy, a także prowadzenie działalności leczniczej, na przykład na kierunku weterynaria. Nie bez znaczenia jest również kierowanie Instytutem, czy Zakładem na uczelni. Wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji zależy od ilości pracowników, którą posiada dany zakład czy instytut. No i przede wszystkim, zarobki zależą od stażu pracy. 

Czy takie sumy są przekonujące do podjęcia pracy na uczelni? Czy to, ile zarabia doktorant na uczelni jest na tyle satysfakcjonujące, aby pozostać na uczelni i pełnić rolę wykładowcy akademickiego? 

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie