Strona głównaPracaIle zarabia doktor/profesor na uczelni?

Ile zarabia doktor/profesor na uczelni?

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy naukowi nie zarabiają kokosów. Pracownicy akademiccy protestują – w nich również uderzyły zmiany podatkowe związane z Nowym Ładem. Ich pensje miały – według obietnic rządu – wzrosnąć o 30%, jednak jak się okazuje, wzrosły jedynie o 13%. Ile zarabia doktor na uczelni w 2022 roku? Ile zarabia dr hab. na uczelni? Ile zarabia doktorant? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Doktor, doktor habilitowany, profesor zwyczajny i nadzwyczajny – różnice

Kwestia tytułów naukowych jest dość skomplikowana – kto do doktora habilitowanego zwrócił się Doktorze lub co gorsza Proszę Pana/Panią, ten wie, o czym mowa. Aby zostać doktorem habilitowanym, trzeba mieć oczywiście doktorat. Habilitacja jest skomplikowanym i długim procesem, który wymaga posiadania znacznego dorobku naukowego i napisania rozprawy habilitacyjnej. Osoba, która uzyskała habilitację, może np. recenzować prace doktorantów czy promować kandydatów do stopnia naukowego doktora. Pamiętaj, że jeśli dany wykładowca ma habilitację, to powinieneś/powinnaś zwracać się do niego profesorze, a nie doktorze – tak zwraca się tylko do osób, które nie mają habilitacji. Po czasie dr hab. może uzyskać tytuł profesora, który nadawany jest przez Prezydenta Polski – taka osoba będzie miała wtedy tytuł naukowy profesora, ale nie należy mylić tego z profesorem nadzwyczajnym i zwyczajnym – są to stanowiska naukowe. Profesor zwyczajny jest „ważniejszy” od profesora nadzwyczajnego. Ile zarabia doktor habilitowany, a ile zarabia doktor na uczelniach w 2022 roku?

Ile zarabia wykładowca doktor – zarobki doktora na uczelni 2022

Doktor, to kolejny etap kariery naukowej po magistrze – pierwszym krokiem jest wybranie uczelni, na której chcesz kontynuować edukację. Następnie trzeba przejść rozmowę kwalifikacyjną i przedstawić zarys i temat swojej pracy doktorskiej. Na tym etapie ważny jest dorobek naukowy – wystąpienia, udział w konferencjach, bycie członkiem koła naukowego itp. Doktorat trwa ok. 4 lat i kończy się obroną swojej pracy naukowej oraz egzaminem z kształcenia kierunkowego, oraz z języka obcego. Jest to bardzo pracochłonny proces, jednak doktoranci po obronie na pewno czują ogromną satysfakcję z niemalże 10 lat studiowania. 

Wiele osób przed podjęciem decyzji, że nie chcą być „tylko” magistrem, najpierw sprawdza, jakie są zarobki doktora na uczelni. W 2022 r. doktorant, czyli osoba, która nie ma jeszcze stopnia dr, ale np. prowadzi zajęcia ze studentami, zarabia ok. 2000 zł brutto miesięcznie. Ile zarabia wykładowca doktor, czyli osoba, która jest już po obronie swojej pracy naukowej? To zależy oczywiście od liczby godzin wykładów i ćwiczeń, które prowadzi. Stawka kręci się w okolicach 30 – 40 zł brutto za 45 min zajęć (za wykłady dostaje się przeważnie więcej niż za ćwiczenia). Na to, ile zarabia wykładowca (doktor), ma również wpływ to, czy prowadzi on zajęcia na uczelni prywatnej, czy publicznej – na tych drugich można zarabiać nawet 60 zł brutto w tygodniu i jeszcze więcej w weekendy, ale oczywiście to, ile zarabia nauczyciel akademicki z tytułem doktora, zależy również od konkretnej placówki. Jak widać, zarobki doktora na uczelni nie są powalające. Biorąc pod uwagę ok. 9 lat nauki i ogrom dodatkowego wkuwania w domu, nie są to duże sumy. Zwłaszcza że prowadzenie zajęć nie jest jedynym obowiązkiem takich osób – muszą się oni do nich przygotowywać, czytać najnowsze badania, żeby być na bieżąco, brać udział w konferencjach, żeby ciągle się dokształcać, muszą przygotowywać i sprawdzać kolokwia, czy egzaminy i prowadzić dokumentację. To, ile zarabia doktor na uczelni w 2022 r., jest więc zaskoczeniem dla wielu osób.

Ile zarabia doktor habilitowany

Ile zarabia doktor habilitowany? Habilitacja to kolejny czasochłonny proces, który wymaga od doktora jeszcze większego poświęcenia się nauce. Aby zostać doktorem habilitowanym trzeba mieć na koncie wiele publikacji, w tym sporą część z własnymi, przełomowymi badaniami. Napisanie rozprawy habilitacyjnej również jest bardzo pracochłonnym procesem. Często zarówno doktoranci, jak i osoby będące w procesie habilitacyjnym, dorabiają sobie w dodatkowych pracach, bo zarobki z samej kariery naukowej nie są wystarczające. Ile zarabia dr hab. na uczelni? Średnio ok. 5390 zł brutto miesięcznie.

Zarobki doktora na uczelni 2022 – czy to się opłaca?

Patrząc na to, ile zarabia doktor na uczelni, to finansowo średnio się to opłaca. Jednak mając doktorat, nie trzeba zostać na uczelni, kariera naukowa nie jest jedyną ścieżką. Wiele korporacji lepiej opłaca tak wysokie stopnie naukowe, więc jeśli chcesz dalej się kształcić, ale niekoniecznie chcesz wykładać, to wtedy lata nauki mogą Ci się finansowo bardzo opłacać. 

Jednak finanse to nie wszystko – jeśli czujesz, że praca ze studentami to coś, co kochasz, to my radzimy kierować się sercem. Praca zawodowa jest ogromną częścią naszego życia i bycie w niej spełnionym jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Nie ma nic gorszego niż codzienne zasypianie z myślą o nie, jutro znów do pracy… Jednak ilość wątków internetowych pt.: „Zarobki doktora na uczelni we Wrocławiu”, „Ile zarabia doktor na uczelni w Warszawie w 2022 r.?”, „Ile zarabia dr hab. na uczelniach w Polsce?”, „Ile zarabia nauczyciel akademicki z tytułem doktora” nie dziwi nas. Pieniądze są mimo wszystko dość istotną rzeczą, której niedobór również może źle na nas wpływać. Nie mamy więc gotowej odpowiedzi na to, czy warto piąć się wyżej i zawodowo uczyć studentów. Bycie pracownikiem naukowym ma swoje plusy i minusy – rozważ, których w Twoim przypadku jest więcej i na podstawie własnych przemyśleń, podejmij decyzje. 

Pamiętaj, że to, ile zarabia nauczyciel akademicki z tytułem doktora, jest zależne od tego, czy dany uniwersytet jest prywatny, czy publiczny, od stawek danej placówki, od liczby godzin i obowiązków. Na zarobki doktora na uczelni wpływa również to, czy prowadzi on seminaria, koła naukowe lub czy jest recenzentem. To, ile zarabia doktor na uczelni, jest więc bardzo złożoną kwestią. Czasem pracę naukową można z łatwością pogodzić z innym zajęciem, przez co zarobki będą wyższe. Zawsze można rozważyć zatrudnienie się na kilku uniwersytetach, również prywatnych, które oferują wyższe stawki.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne