Strona głównaOff-topicCo to znaczy SUS? Znaczenie, definicja, Among Us

Co to znaczy SUS? Znaczenie, definicja, Among Us

Określenia, które stosowane są przez młodzież, nie przestają mnie zaskakiwać. Ostatnio na przykład, jadąc gdzieś komunikacją publiczną, usłyszałam z ust jednego z nich słowo SUS. Do głowy mi wtedy nie przyszło, co określa się w ten sposób. Co to znaczy SUS? Co to znaczy SUS w Among US? Jeśli również Was ciekawią takie nowinki językoznawcze, zapraszam do lektury.

Co to znaczy SUS?

Nie jest tajemnicą, że bardzo wiele obecnie występujących słów, powstaje wskutek licznych zapożyczeń z języków obcych. Co to znaczy SUS? Długo nie dawało mi to spokoju. Dość szybko jednak znalazłam rozwiązanie tej zagadki. Okazuje się bowiem, że skrót ten pochodzi od angielskiego suspect lub suspicious. Po polsku słowa te natomiast oznaczają podejrzany. Anglicyzmy, czyli słowa o pochodzeniu angielskim, cieszą się wśród pokolenia Z bardzo dużym powodzeniem. Powiedziałabym nawet, że coraz częściej w ich mowie codziennej, spotkać się można z ich przeważającą większością. Słowa polskie natomiast, zanikają lub są zniekształcone.

Co to znaczy SUS w Among Us?

Szukając więcej informacji o tym dziwnym słowie, natknęłam się na wątek, który brzmiał – co to znaczy SUS w Among Us? Oczywiście niezwłocznie, postanowiłam również to sprawdzić. Czego się dowiedziałam? Wielu ciekawych rzeczy. Jednak najważniejszy w tej kwestii, wydał mi się fakt, że skrót ten zyskał ogromną popularność w 2020 właśnie za sprawą osób, grających w tę grę. To właśnie tam, gdy ktoś wydawał im się podejrzany (bo na tym polega ta gra), padało najczęściej określenie SUS.

O co chodzi w grze Among Us? Jest to strategiczna gra internetowa, która powstała w wytwórni o nazwie InnerSloth. Główną inspiracją jej twórców, była znana i lubiana na całym świecie gra o nazwie Mafia. Among Us premierę miała w 2018 roku. Jako pierwsi, mogli zagrać w nią użytkownicy systemu Android, następnie iOS – a na końcu zaś, Microsoft Windows. W 2020 roku gra doczekała się swojej adaptacji na konsoli Nintendo Switch, zaś rok później, można było już w nią grać na najnowszych konsolach PlayStation oraz Xbox. Planowano również stworzenie drugiej części jednak ostatecznie pomysł ten, został porzucony. Twórcy gry swoją decyzję wytłumaczyli chęcią skupienia się na udoskonaleniu jej pierwszej części.

Gra oparta jest na silniku Unity. Po licznych prośbach jej fanów o to, aby była ona dostępna na platformie Steam, życzenie to zostało wysłuchane. Użytkownicy tego serwisu przyczynili się bardzo mocno do ogromnego sukcesu i popularności tej gry. Widać to chociażby po liczbie jej pobrań. W 2020 roku wynosiła blisko 100 milionów. Twórcy nie spoczywają jednak na laurach. W 2021 roku ogłosili bowiem, że szykują się do wypuszczenia tej gry w wersji VR. Domyślam się, że fani rozgrywek, odbywających się w wirtualnej rzeczywistości nie mogą się już doczekać ogłoszenia daty premiery. 

Recenzenci bardzo dobrze, ocenili grę Among Us. Otrzymała ona liczne nagrody oraz odznaczenia. Nie dziwi mnie wcale, że wraz ze wzrostem popularności tej gry, wytworzyła się też wśród jej graczy nowomowa.

Mocno zastanawia mnie, w jakim kierunku potoczy się rozwój języka polskiego. Muszę się jednak przyznać, że niekiedy ciężko mi nadążyć za trendami w nim obowiązującymi. Wiele z określeń obecnie w nim pojawiających się, tworzonych jest na różnych portalach społecznościowych typu Tik – Tok, czy Instagram. Okazuje się, że także świat gamerów ma tu spory wpływ w tej sprawie. Czy słowo SUS, utrzyma się już na zawsze? Przekonamy się w najbliższym czasie. Póki co nic nie wskazuje na to, by miało zaniknąć. Na pewno będzie zawsze obecne, wśród graczy gry Among Us. A Wy jak myślicie?

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne