Strona głównaOff-topicCo daje szkoła muzyczna I stopnia?

Co daje szkoła muzyczna I stopnia?

Gra na wybranym instrumencie to jedno z marzeń wielu dzieci, niektóre zaś kochają śpiew i muzykę- nic więc dziwnego, że co roku przybywa osób, chętnych uczęszczać do szkoły muzycznej. Jeśli więc jako rodzic dostrzegasz potencjał w tym kierunku u swojego dziecka, warto umożliwić mu dalszy rozwój. Bez względu na to, czy stanie się to jego sposobem na życie, czy też zostanie wyłącznie pasją, naprawdę warto. Dla tych, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat kształcenia muzycznego w naszym kraju, wyjaśniamy jakie korzyści daje szkoła muzyczna I stopnia.

Szkoła muzyczna- podstawowe informacje

Należy rozpocząć jednak od wyjaśnień podstawowych zagadnień, a mianowicie czym jest szkoła muzyczna- zwłaszcza szkoła muzyczna I stopnia. Kompleksowa edukacja muzyczna w naszym kraju dzieli się na trzy etapy. Pierwszą z nich, a zarazem tą, która stanowi około 70% wszystkich szkół artystycznych jest szkoła muzyczna I stopnia. Ponadto wyróżniamy jeszcze szkołę muzyczną II stopnia oraz szkołę muzyczną III stopnia. Mogą to być zarówno państwowe, jak i prywatne jednostki, ogólnokształcące- a więc placówka, w której dziecko codziennie uczestniczy w zróżnicowanych zajęciach, podobnie jak w przypadku normalnej szkoły, czy też popołudniowe- dziecko wówczas uczęszcza do tradycyjnej szkoły, zaś po tych zajęciach, udaje się na dodatkowe w szkole muzycznej.

Szkoła muzyczna I stopnia przebiega w cyklu cztero- lub sześcioletnim i jej zadaniem jest przygotowanie muzykalne dzieci, przedstawienie fundamentalnych zasad i podstaw w tym zakresie oraz  szlifowanie umiejętności gry na wybranym instrumencie. Szkoła muzyczna II stopnia to kształcenie zawodowe , zaś po jej ukończeniu otrzymuje się tytuł zawodowego muzyka , z kolei stopień III to już kształcenie mistrzowskie

Do szkoły muzycznej I stopnia zwykle przyjmowani są kandydaci w wieku 6-18 lat, zaś podstawą przyjęcia jest najczęściej pozytywny wynik testu muzycznego. Jest to pewne dodatkowe obciążenie, gdyż dziecko ma nowe obowiązki i musi pogodzić tradycyjną szkołę i dodatkowe zajęcia w szkole muzycznej, natomiast zalet uczęszczania do niej jest tak wiele, że szkoła muzyczna I stopnia jest naprawdę godna tych poświęceń.

Korzyści uczęszczania do szkoły muzycznej I stopnia

Rozpoczynając edukację muzyczną dziecko uczy się od podstaw najważniejszych elementów, zarówno z zakresu teorii, jak i praktyki. Zapoznawane jest ono z rytmiką, misją głosu, kształtowany jest jego słuch, dziecko poznaje instrumenty i może wybrać swój ulubiony- dzięki takim fundamentalnym kwestiom zdobywa ono niezbędną wiedzę i umiejętności do dalszego rozwoju i szlifowania swoich pasji.

„Uczęszczanie na zajęcia w szkole muzycznej wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Co więcej, nie jest to wyłącznie rozwój muzyczny, bowiem uczy ona także cierpliwości, wytrwałości, systematyczności, czy też wrażliwości na piękno. Ponadto dziecko dzięki zajęciom oraz różnego rodzaju występom, potrafi umiejętnie radzić sobie ze stresem” – mowi nam Pan Mateusz ze szkoły muzycznej Yamaha w Rzeszowie.

Szkoła muzyczna, prócz organizacji zajęć teoretycznych i praktycznych, zarówno bierze udział, jak i jest realizatorem wielu koncertów, imprez, eventów. Podczas nich odbywają się występy uczniów, dzięki czemu mają oni możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności, co otwiera im pewną ścieżkę możliwości- mogą zostać dostrzeżeni i docenieni, zapraszani na inne wydarzenia, a w przyszłości może to rzutować na ich życie zawodowe.

Kończąc szkołę muzyczną I stopnia otrzymuje się dyplom potwierdzający zdanie egzaminu oraz uzyskanie tytułu zawodowego muzyka. Ponadto szkoła muzyczna I stopnia daje możliwość kontynuowania edukacji muzycznej w szkole muzycznej II stopnia.

Szkoła muzyczna I stopnia to doskonała i korzystna perspektywa dla dzieci, które wykazują jakiekolwiek chęci, zainteresowanie czy umiejętności w zakresie muzycznym. To dla nich szansa nie tylko na rozwój i ugruntowanie swoich pasji, ale także do nabycia cech, które w przyszłości przydadzą się im w codziennym życiu.

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne