W ciągu ostatnich lat, w naszych słownikach pojawiły się nowe, rozprzestrzenione po internecie frazy. Definicje większości z nich są proste, oraz nie sprawiają nam kłopotów. Są jednak pewne wyrażenia, które mogą sprawiać nam pewne problemy, zwłaszcza jeśli mówimy o wyrażeniach w języku obcym. Coraz więcej osób preferuje używanie wyrazów obcojęzycznych, zwłaszcza jeśli ich tłumaczenie na inne języki jest niedokładne, czy też nie ma właściwego wydźwięku. Takie frazy czasem nie mają dokładnego tłumaczenia, bywa też, że mają kilka znaczeń, czasem więc zrozumienie ich wymaga od nas odpowiedniego researchu. Jednym z takich wyrażeń jest fraza „daddy issues”, które funkcjonuje w internetowym słowniku już od wielu lat.
Znaczenie „daddy issues”
Przede wszystkim, należy pamiętać, że wyrażenie „daddy issues” nie jest terminem medycznym ani psychologicznym. Najbliższy psychologiczny odpowiednik tego zjawiska, to kompleks Edypa, czy też kompleks Elektry, jednak nie są to wyrażenia, które można uznać za synonimy. „Daddy issues” nie można też uznać za wyrażenie, które określa jakiekolwiek zaburzenie, czy kompleks, ponieważ jest to potoczny termin, używany w wielu sytuacjach, często nabiera więc innych znaczeń. Najprościej mówiąc, jest to zjawisko, które może spotkać zarówno kobiety jak i mężczyzn; zjawisko, które występuje z powodów takich jak kiepska relacja z ojcem, jego brak czy też bycie przez niego zaniedbanym. „Daddy issues” objawiają się poprzez uczucie pociągu do starszych mężczyzn, często wybieranie ich na partnerów życiowych, oraz w skrajnych przypadkach niemożność związania się z partnerem w swoim wieku. Jeśli ojciec kogoś, kto doświadcza „daddy issues” jest lub był osobą agresywną, zdarza się, że osoby te często zostają w bardzo niezdrowych, pełnych przemocy związkach, często bojąc się opuszczenia przez partnera, oraz obwiniając się o każdą występującą w związku niedogodność. Zjawisko to, może też oznaczać szukanie związku, który będzie się opierał na tych samych zasadach co relacja z ojcem – często jest to pragnienie bycia źle traktowanym, poniżanym, oraz pragnienie znalezienia sobie kogoś, komu można usługiwać. „Daddy issues” mogą wynikać też z porzucenia przez ojca, w takim wypadku objawiają się one ogromnym strachem przed zostawieniem, ciągłą potrzebą uwagi oraz atencji. „Daddy issues” oznaczają też pociąg seksualny do mężczyzn, którzy zastępują postać ojca. Znaczenie „daddy issues” może być też nieco mniej dramatyczne – określenia często używa się jako terminu opisującego bycie zainteresowanym wyłącznie starszymi mężczyznami. Może też oznaczać potrzebę bycia zaakceptowanym i zauważonym przez swojego ojca, oraz podejmowanie się czasem ekstremalnych prób zagarnięcia jego uwagi. Problem ten, zazwyczaj pojawia się u młodych osób, zwłaszcza w wieku nastoletnim lub też niedługo po ukończeniu 20 roku życia. W większości dotyczy on młodych kobiet, jednak należy pamiętać, że termin nie wyklucza również młodych mężczyzn.
Co „daddy issues” oznacza po polsku?
Termin „daddy issues” nie ma swojego bezpośredniego tłumaczenia na język polski, ponieważ większości języków, jest on stosowany właśnie w tej formie. Używa się różnych zamienników tego wyrażenia, takich jak „kompleks ojca” jednak biorąc pod uwagę, że nie jest to medyczny termin, wyrażenia te nie funkcjonują jako swoje synonimy. Dosłownym, polskim tłumaczeniem byłoby wyrażenie „problemy z tatusiem”, jednak w internetowym slangu nie przyjęło się ono, więc fraza wciąż funkcjonuje pod oryginalną nazwą, w oryginalnym języku.