Miłość to słowo używane bardzo często. Możemy dążyć miłością partnera, partnerkę, rodziców, babcię, członków rodziny, zwierzęta czy nawet samego siebie, ale w jaki sposób ją rozpoznać? Czym właściwie jest to uczucie? Postaramy się rozwiązać ten “problem”. Dziś odpowiemy na pytanie “co to jest miłość” oraz poruszymy kwestię języków miłości.
Czym jest miłość?
Co to znaczy miłość? Definicja miłości, według słownika, to uczucie, którym darzymy bliską nam osobę (najczęściej swojego partnera/partnerkę, męża/żonę). Miłości często towarzyszy także inne uczucie — pożądanie. Tak naprawdę temat jest jednak znacznie szerszy. W końcu w miłości nie zawsze chodzi o relację romantyczną czy związek. Tak naprawdę wcale nie musimy obdarzać tym uczuciem żadnego człowieka, w końcu możemy też kochać naturę, obrazy, sztukę czy hobby lub zajawkę.
Często to uczucie miłości utożsamia się z motylkami w brzuchu. Fakt, wśród ogólnie panującej opinii takie „owady” w naszym żołądku oznaczają zakochanie się, zauroczenie. Coraz większa liczba psychologów neguje to, mówiąc, że to motylki w brzuchu nie mają nic wspólnego z pozytywnymi chwilami w naszym życiu, a wręcz przeciwnie, że jest to efekt stresu, zdenerwowania, tremy czy złego samopoczucia.
Co to znaczy miłość?
Miłość jest bardzo subiektywna. Warto pamiętać, że nie każda osoba kocha tak samo. Definicja słowa miłość to jedno, a rzeczywistość to coś zupełnie innego. Gary Chapman, amerykański psycholog, zadał sobie proste pytanie „czym jest miłość?„. Postanowił on zagłębić się w to uczucie i po przeprowadzeniu odpowiednich badań i researchu wydał książkę pt. „5 języków miłości”. Według tego dzieła miłość można podzielić na pięć kategorii:
- język miłości przysługi i oddania — jak np. wyniesienie śmieci, odrobienie pracy domowej, przyniesienie koca, zrobienie obiadu. Nie chodzi tutaj o usługiwanie drugiej osobie, ale o małe, miłe gesty, które pokazują, że myślisz o komforcie swojego partnera/partnerki i chcesz coś dla niej/niego zrobić;
- język miłości słowa — osoba w związku lubi słyszeć i dawać komplementy. Nie stanowią dla niej problemu wyznania miłosne, pisanie listów, wierszy czy nawet piosenek;
- język miłości prezenty — tu z pewnością wielu osobom przyjdzie na myśl “materializm” jednak kompletnie nie o to chodzi. Osoba, której językiem miłości są prezenty, docenia małe, drobne upominki, jak np. pojedyncza róża, ulubiona herbata czy zamówienie obiadu i odebranie go, zanim wrócisz z pracy. Chodzi o to, aby drugiej osobie pokazać, że o niej myślisz, pamiętasz małe, z pozoru nieistotne, detale;
- język miłości dotyk — osoba w tej relacji odczuwa ciągłą potrzebę bliskości fizycznej i nie chodzi tutaj konkretnie o sferę seksualną, ale o przytulanie, trzymanie za ręce, dotykanie się podczas snu czy czułości takie jak buziak w czoło czy policzek;
- język miłości wspólny czas — jak sama nazwa wskazuje, chodzi tutaj o randki, wspólne oglądanie telewizji czy nawet przeglądanie social mediów na swoich telefonach, ale siedząc w tym samym pomieszczeniu. Taka osoba skupia się na tym, że jesteście razem. Nie ma ogromnego znaczenia fakt czy robicie coś nietypowego czy po prostu siedzicie w pidżamach i jecie pizzę.
Co to jest miłość?
Definicja słowa miłość określana jest jako silne uczucie, przywiązanie, pożądanie. Z osobą, która kochamy, chcemy spędzić jak najwięcej czasu, niezależnie od tego, co konkretnie będziemy robić. Nie wstydzimy się przez nią, nie obawiamy się, że zobaczy nas w złym świetle. Jesteśmy sobą, czujemy się pewnie i wiemy, że ta druga osoba również nas kocha i akceptuje każdą naszą wadę.
Podobnym uczuciem możemy obdarzyć także np. swojego pupila (psa, kota, rybkę czy nawet węża). Jest to z pewnością inny rodzaj miłości niż miłość do drugiego człowieka, jednak równie silny. Weźmy jako przykład psa. Kocha nas on bezwarunkowo, niezależnie od tego, jak wyglądamy, jak się czujemy i ile pieniędzy mamy w portfelu. Spędza on każdą chwilę z nami. Gdy tylko wychodzimy ogromnie za nami tęskni i tylko czeka, aż wrócimy. Cieszy się z każdego spaceru, zabawy.