Od wczoraj, czyli 21.09.2022 roku, składać można wnioski o dodatek do pelletu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda i gdzie znaleźć wzór wniosku i jak złożyć wniosek online – zapraszamy do lektury.
Wniosek o dodatek do pelletu – wzór
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli od wzoru wniosku. Co ciekawe, wniosek nie obejmuje tylko pelletu – dopłatę od 21 września br. można uzyskać również na: gaz skroplony LPG, drewno kawałkowe, inne rodzaje biomasy (poza pelletem drzewnym), olej opałowy. Rodzaj wykorzystywanego paliwa znajduje się na przedostatniej stronie wniosku. Najpierw przeanalizujmy, co dokładnie się w nim znajduje, a poniżej znajdziesz link do wzoru wniosku.
Zobacz: Ranking pelletu 2022 – jaki pellet jest najlepszy? Sprawdzamy rodzaje
Strona 1 i 2:
- Najpierw musisz podać organ, do którego składasz wniosek – gdzie go złożyć? Do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
- Później musisz podać swoje dane – we wniosku jest to zatytułowane DANE WNIOSKODAWCY. Jakie informacje trzeba tam wpisać?
- Imię i nazwisko
- Obywatelstwo
- Numer PESEL lub numer i serię dokumentu stwierdzającego tożsamość (to pole wypełniasz tylko wtedy, jeśli nie masz numeru PESEL)
- Adres
- Numer rachunku bankowego albo rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na które będzie można przelać dodatek
Strona 2:
- Na kolejnej stronie wniosku, trzeba zaznaczyć, jakie gospodarstwo prowadzimy – jednoosobowe czy wieloosobowe. Jeśli wybierzesz drugą opcję, to trzeba podać w pustym polu, ile osób należy do Twojego gospodarstwa domowego.
Strona 3 i 4:
- Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe wieloosobowe, to na stronie 3. i 4. musisz wpisać dane wszystkich jego członków.
- Na samym dole, na stronie 4., musisz zaznaczyć rodzaj wykorzystywanego źródła:
- Kocioł na paliwo stałe
- Kominek
- Koza
- Ogrzewacz powietrza
- Trzon kuchenny
- Piecokuchnia
- Piec kaflowy na paliwo stałe
- Kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG
- Kocioł olejowy
Strona 5:
- Na ostatniej stronie musisz zaznaczyć, jakie paliwo wykorzystujesz.
Wzór wniosku: https://cdn.files.smcloud.net/t/Wzr-wniosku-o-doplate-do-ogrzewania-dla-gospodarstw-domowych.pdf.
Wniosek o dodatek do pelletu – czy można złożyć online?
Jak złożyć wniosek online? Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Tak samo, jak w przypadku dodatku węglowego, wnioski o dodatek do pelletu lub innych paliw można składać online, za pośrednictwem ePUAP. Aby to zrobić, musisz mieć profil zaufany, dzięki któremu podpiszesz dokument. Jak złożyć wniosek online?
Zobacz: Polski pellet tańszy w Niemczech niż w Polsce? Znowu skandal?
- Zaloguj się do ePUAP.
- Wejdź w Pisma do urzędu i znajdź w ich spisie: Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Musisz wybrać ze spisu urząd gminy, do którego będziesz składać wniosek.
- Do Pisma ogólnego do podmiotu publicznego dołącz załącznik, którym jest wniosek o dodatek. Możesz go wydrukować, wypełnić ręcznie i wrzucić jako skany (w jednym pliku!) lub wypełnić go w wordzie lub PDF. Nie ważne, jak to zrobisz, nie zapomnij o podpisaniu dokumentu przez profil zaufany. Niektóre urzędy domagają się odręcznego podpisu i podpisu przez profil zaufany – zorientuj się, jak wygląda to u Ciebie.
- Po tym, jak złożysz pisma (jest ikonka PODPISZ, w którą musisz kliknąć, aby zostały one wysłane do urzędu) wejdź w skrzynkę odbiorczą i upewnij się, że jest w niej Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.
Wniosek o dodatek do pelletu – na co uważać?
Już wiesz, jak złożyć wniosek online i gdzie go zanieść, jeśli nie chcesz tego robić przez ePUAP. Wypełnienie wniosku nie powinno Ci sprawić problemu, jednak jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli starasz się o dodatek do pelletu.
- Na początku warto zauważyć, że wniosek należy wypełnić wielkimi literami, a pola oznaczać: X lub V, a nie np. zamalować. W urzędach takie rzeczy mają znaczenie, dlatego zwróć na to uwagę.
- Żeby ubiegać się o dodatek, trzeba być zgłoszonym/wpisanym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 20 czerwca 2022 roku minął termin składania deklaracji o źródłach ciepła. Jeśli tego nie zrobiłeś, to na stronie gov lub w urzędzie gminy nadal możesz wpisać się do CEEB. Dodatek do pelletu jest przyznawany osobom, które zrobiły to do 11 sierpnia 2022 roku lub po tym terminie, ale tylko jeśli wpisały się do CEEB po raz pierwszy.
- Jeśli w Twoim domu mieszkają dwa oddzielne gospodarstwa domowe, to starać się możesz tylko o jeden dodatek do pelletu.
- Dodatek do pelletu przyznawany jest indywidualnym domom, lokalom, które korzystają z sieci ciepłowniczych oraz mieszaniom z budynków wielolokalowych z jedną kotłownią.
Skoro wiesz już, jak złożyć wniosek online i jak wygląda wzór wniosku, to daj znać w komentarzu, jak zostanie zaakceptowany! Masz czas do 30 listopada 2022 roku, ale lepiej nie odkładać tego na później.