Strona głównaPrzemysłRanking pelletu 2022 - jaki pellet jest najlepszy? Sprawdzamy rodzaje

Ranking pelletu 2022 – jaki pellet jest najlepszy? Sprawdzamy rodzaje

Pellet od stycznia 2021 roku podrożał o 166%, dlatego super, że tu jesteś – podpowiemy Ci, jak nie kupić kota w worku. Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest najlepszy pellet. Przyjrzymy się również rodzajom pelletu i jego producentom. 

Ranking pelletu według producentów 

Najlepszy pellet – ranking producentów tego opału jest dość krótki. Są 3 topowi producenci pelletu na rynku.

Najlepszy pellet – ranking producentów:

 1. Pellet Barlinek:
 • posiada certyfikaty: ENplus A1, DIN Plus;
 • zostawia bardzo czysty kocioł
 • mało popiołu, sam pył, nie ma spieków
 • wysokokaloryczny, wydajny
 • mało wilgoci
 1. Pellet Stelmet:
 • zarówno Olimp, jak i Lava od producenta są wysoko oceniane, uznawane, za jedne z najlepszych na rynku; posiadają certyfikaty: ENplus A1, DIN Plus (Olimp)
 • mało popiołu, bez spieków;
 • są wydajne, kaloryczne
 • mało wilgoci
 1. Pellet Olczyk:
 • pellet Olczyk również oceniany jest jako jeden z lepszych 
 • szczegółowe opinie o pellecie Olczyk znajdziesz w tym artykule.

To właśnie ci producenci pelletu najczęściej poddawani są, jako odpowiedź na pytanie: Jaki pellet polecacie? Ich opały posiadają certyfikaty, które świadczą o wysokiej jakości. Jakość tych 3 producentów jest porównywalna – Barlinek, Stelmet i Olczyk mają bardzo podobne opinie, więc ciężko stwierdzić, od którego z nich pellet sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Jednak możesz mieć pewność, że wszyscy 3 producenci oceniani się na forach internetowych i w niezależnych testach na YouTube bardzo dobrze.

Ranking pelletu według rodzaju

Na forach internetowych jest mnóstwo wątków dotyczących pelletu. Ludzie chcą wiedzieć, w co warto inwestować pieniądze, jaki rodzaj pelletu jest najlepszy i jaki pellet polecają internauci. Sprawdziliśmy opinie i wartości opałowe wszystkich rodzajów pelletu. Oto ranking pelletu według rodzaju:

 1. Pellet z drzew iglastych
 2. Pellet z drzew liściastych
 3. Agropellet/Pellet z łusek słonecznika

Dwa pierwsze rodzaje, to najlepsze pellety, głównie ze względu na wysoką kaloryczność. Agropellet powstaje z odpadów rolnych, takich jak siano, czy różne części roślin uprawnych. Jego minusem jest duża zawartość popiołu. Pellet z łusek słonecznika jest bardziej popularny od agropelletu, jednak znalazł się na 3 miejscu obok niego, bo ma różne opinie – tak samo, jak agropellet. Jest mniej kaloryczny niż pellet z drzew iglastych i liściastych, zostawia sporo popiołu i może mieć jakieś chemiczne wypełniacze. Oczywiście nie każdy – tylko mniej uczciwi producenci je stosują.

Rodzaje pelletu – wybieramy najlepszy

Jaki pellet jest najlepszy? Zdecydowanie pellet z drzew iglastych – cechuje go najwyższa wartość opałowa i mała zawartość popiołu. Dodatkowo żywica działa jak substancja wiążąca, więc rzadko kto używa do produkcji pelletu iglastego sztucznych substancji. 

Jaki pellet lepszy iglasty czy liściasty?

Jaki pellet lepszy: iglasty czy liściasty? To jedno z częściej zadawanych pytań na forach internetowych. Już wiesz, że najlepszy jest pellet iglasty. Co ciekawe, jeśli chodzi o drewno do kominka, to dużo lepiej sprawdza się to, z drzew iglastych. Produkcja pelletu zmienia jednak trochę właściwości drewna i okazuje się, że z odpadów z drzew iglastych uzyskuje się najlepszy pellet.

Pellet dębowy czy sosnowy?

Jako że sosna, to drzewo iglaste, to odpowiedź na pytanie: Jaki wybrać pellet – dębowy czy sosnowy? jest prosta – sosnowy. Popiół z najlepszych pelletów sosnowych – tych, które nie mają chemicznych domieszek w postaci wypełniaczy czy kleju – można używać jako nawóz do trawników. Pellety sosnowe charakteryzuje wysoka wartość opałowa i niska zawartość popiołu.

Jaki pellet polecacie – pytamy na forum. Ranking na forum 

Poza tym, że na forach często padają pytania, na które już odpowiedzieliśmy – Jaki pellet lepszy: iglasty czy liściasty? i Jaki wybrać pellet – dębowy czy sosnowy? – to ludzie chcą wiedzieć, jaki konkretnie pellet jest najlepszy. Chcą znać producenta i nazwę tego opału. Jako wzorcowy pellet najczęściej podawany jest pellet Barlinek, Olimp albo Olczyk. Są osoby, które uważają, że Barlinek jest numerem jeden – sporo internautów podaje go jako wzór idealnego pelletu. Jednak to samo dotyczy pelletu Olimp czy Olczyk – one również mają swoich fanów, którzy uważają, że to one zajmują pierwsze miejsce w rankingu pelletów. Jako że ceny pelletu wzrosły aż o 166%, a wszystkie te pellety są oceniane wysoko, to zrobimy ranking cenowy – który z nich wypada najkorzystniej?

 1. Pellet Olczyk – dostępny na stronie sobianek.pl za 1999 zł za 1050 kg. Jednak towar jest obecnie niedostępny, więc możliwe, że jak wróci na sklep, to będzie droższy. W innych sklepach kosztuje już około 3300-3450 zł za 1050 kg
 2. Pellet Olimp – na stronie epellety.pl kosztuje on 2898,99 zł za 975 kg.
 3. Pellet Barlinek – na stronie pellet.com pellet Barlinek dostępny jest za 2940 zł za 990 kg

Już wiesz, jaki pellet lepszy: iglasty czy liściasty – jednak jak jeszcze rozróżnić najlepszy pellet? Jest na to jeden sposób, który możesz wykonać w warunkach domowych lub nawet w jakimś składzie, przed podjęciem decyzji o zakupie. Wsyp pellet do szklanki i zalej go wodą – dobry pellet szybko napuchnie wodą, rozpuści się i zostaną z niego trociny. Najlepsze pellety są zrobione głównie z trocin – bez żadnych dodatków w postaci wypełniaczy i kleju. Uważaj na te pellety, które mają jakieś dodatki. Dlaczego? Bo szybko niszczą one palniki, a naprawa kotła to duży wydatek, więc nie warto kupować pelletu słabej jakości. Dodatkowo o jakości może świadczyć zapach pelletu – jeśli wyczuwasz jakieś chemiczne zapachy, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Dobry pellet pachnie jak drewno, przyjemnie.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

Popularne