Strona głównaPrzemysłJak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności

Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności

Obecnie oszczędzanie na opale jest praktycznie niemożliwe – ceny idą ciągle w górę, a na ekogroszek z PGG nie ma co liczyć. Jednak jak to się mówi prawie robi wielką różnicę – jak więc mimo wszystko zaoszczędzić na ekogroszku? Poza kupnem kalorycznego opału można pobawić się ustawieniami na piecu. W tym tekście znajdziesz kluczowe wskazówki, dzięki którym optymalnie ustawisz swój piec na ekogroszek.

Jak ustawić piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym? 

Piece z podajnikiem ślimakowym nie są tanie, ale są bardzo wygodne – wszystko dzięki automatyzacji ogrzewania, dzięki której nie musimy co chwilę latać i sprawdzać, czy na pewno nic nam nie wygasło i czy temperatura na piecu się zgadza. To, jak ustawić piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym, będzie oczywiście zależało od rodzaju ekogroszku, którym palisz. Dla przykładu: jeśli Twój opał tworzy wiele spieków, to w przestrzeniach między nimi będzie gromadził się tlen, który nie bierze udziału w spalaniu – jest to mało ekonomiczne. W takim przypadku trzeba dostosować ustawienia dmuchawy.

Poniżej przedstawiamy ustawienia pieca, które zaproponowały osoby z dość znanego kanału na YouTube – Co dziś robimy – które mają piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym. Im te ustawienia sprawdzają się jesienią – ich piec jest w dobrym stanie, był sprawdzany przez serwisanta dwukrotnie. 

  • Czas podawania: 5 sekund
  • Przerwa podawania: 45 sekund
  • Siła nadmuchu: 35%
  • Praca podtrzymania: 7 sekund
  • Przerwa podtrzymania: 15 minut
  • Wentylator w podtrzymaniu: 
  • Czas pracy: 5 sekund
  • Czas przerwy: 10 minut

Są to bardzo uniwersalne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek na okres jesienny – daj znać w komentarzu, czy Tobie się sprawdziły – jeśli nie, co musiałeś zmienić?

Sprawdź: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ

Ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek – kluczowe wskazówki

Ciężko stworzyć szczegółową instrukcję na ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek. O ekonomicznym spalaniu obecnie nie ma mowy – ceny opału wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, że ma się w tej kwestii coś zmienić. Ustawienia pieca w skali całego okresu grzewczego mogą Ci jednak pomóc zaoszczędzić kilka stówek. Na co zwrócić uwagę podczas grzebania w ustawieniach?

Ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek – wskazówki: 

  • Jeśli ogień jest krótki, zapada się poniżej linii retorty, to Twoje spalanie będzie nieekonomiczne – musisz wydłużyć czas podawania i zmniejszyć czas przerwy między podawaniami. Wtedy wzrośnie temperatura spalin – dzięki temu kociołek szybciej dobije do temperatury zadanej. 
  • Jeśli w Twojej szufladzie są kawałki niedopalonego węgla, a nie popiół, to znak, że musisz zwiększyć nadmuch. 
  • Jeśli tworzy Ci się dużo spieków, to może to świadczyć o za dużym nadmuchu (lub złej jakości ekogroszku) – zmniejsz go. 
  • Temperatura zadana powinna wynosić 55-60 stopni. Za mała temperatura powoduje skraplanie wody na ściankach kotła –  doprowadzi to do jego rdzewienia. 

Sprawdź: Ekogroszek Pieklorz PGG – opinie, gdzie kupić? Parametry i kaloryczność

Optymalne ustawienia pieca na ekogroszek

Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek wymaga zastosowania metody prób i błędów. Wyżej podane konkretne ustawienia mogą się u Ciebie nie sprawdzić, bo użytkownik YouTube, który je podawał, ma zapewne inny model pieca z podajnikiem ślimakowym. Nie wiemy też, jakiego ekogroszku używa, a przecież jego parametry mają ogromne znaczenie. Jeśli kupisz małokaloryczny opał, który jest mieszanką węgla brunatnego i kamiennego, to nie ma co liczyć na ekonomiczne ogrzewanie domu. Niestety, zdajemy sobie sprawę, że obecnie wiele osób nie może pozwolić sobie na przebieranie w ofertach – kupują to, co jest najtańsze i dostępne. 

Wyżej wymienione wskazówki są jednak bardzo uniwersalne i każda osoba, która pali ekogroszkiem, może z nich korzystać. To, czy Twoje ustawienia pozwolą Ci na ekonomiczne ogrzanie mieszkania, zależy również od tego, jaką powierzchnię ma Twój dom. Na ustawienia wpływa również posiadanie podłogówki. 

Jak wszyscy wiemy – ekonomiczne ogrzewanie domu to dzisiaj oksymoron. Jednak nie mamy na to wpływu, więc musimy sobie radzić na wszystkie możliwe sposoby. Prawidłowe ustawienie pieca może znacząco zwiększyć efektywność spalania. Pamiętaj o czasie podawania i czasie przerwy między podawaniami – dzięki temu utrzymasz prawidłową temperaturę zadaną. Pamiętaj, aby nie ustawiać jej niższej niż 55 stopni – może to doprowadzić do rdzewienia kotła. Niektóre ekogroszki mają tendencję do tworzenia spieków, więc jeśli zmniejszenie nadmuchu nic nie daje, to znak, że powinieneś zmienić opał – między spiekami gromadzi się tlen, który powinien brać udział w spalaniu. Daj znać w komentarzu, czy nasz wskazówki pomogły Ci w ekonomicznym ustawieniu Twojego pieca na ekogroszek 🙂

Sprawdź: Ekogroszek Krzesimir – opinie, cena, gdzie kupić, z jakiej kopalni?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne