Strona głównaPrzemysłPolski pellet tańszy w Niemczech niż w Polsce? Znowu skandal?

Polski pellet tańszy w Niemczech niż w Polsce? Znowu skandal?

Te pytanie zadaliśmy sobie, gdy dwóch naszych użytkowników pod artykułem: Oni za tonę węgla płacą 258 zł. Polakowi zawsze wiatr w oczy? napisało, że ich kolega kupuje pellet za 250 euro, co w przeliczeniu na złotówki byłoby jakieś 1100 zł za tonę. Znamy wszyscy aferę cukrową – cukier w Niemczech za 0,99 euro (czyli jakieś 4,6 zł), w Polsce cena sięgała wtedy 7 zł za kilogram. Proszki, słodycze i inne artykuły spożywcze często są tańsze niż w Polsce, gdzie zarabia się 4 razy mniej.

Sprawdzamy ceny pelletu w 5 sklepach, a ceny przeliczamy od razu na złotówki, poniżej ceny:

  1. LeroyMerlin.de – zablokowane wejście dla polskiego IP?
  2. EBAY – najtańszy pellet w przeliczeniu na złotówki to równe 3000 zł. Dla przykładu pellet Olczyk w Polsce kosztuje 3300 zł, więc już na wstępie mamy tańszą ofertę. Dodajemy na dole zdjęcie oferty.
  3. Niemieckie Obi – cena za kilogram to 0,63 euro, więc jakieś 2,9 zł, a więc tona będzie kosztować 2900 zł. Aktualnie w Polsce to już jest atrakcyjna cena.
  4. Według portalu Heizpellets24.de/ średnia cena za tonę pelletu w Niemczech to 743,10 euro, a więc około 3400 zł
  5. Dla pewności sprawdziliśmy też oferty w Austrii – tam średnia cena za kilogram to 0,73 euro, a więc 730 euro * 4,6 zł = 3350 zł
  6. Znaleźliśmy też ofertę pelletu za 2700 zł za tonę. Poniżej zrzut ekranu:
590 euro za 1000 kg.

Pamiętajmy, że:

  1. Polak za swoje wynagrodzenie kupi najpewniej maksymalnie tonę pelletu, Niemiec za swoje średnie wynagrodzenie kupi trzy razy więcej lub nawet 4.
  2. Niemiecki pellet w tej samej cenie, jak w Polsce – mimo, że Niemcy mają 3 razy droższą produkcję, bo droższa jest siła robocza. Czy polscy producenci wyczuli pieniądz i windują ceny, aby maksymalizować zyski?

Fakty są takie, że cena pelletu z Niemczech wzrosła i tutaj nie ma pola do dyskusji. Natomiast nawet po mocnych wzrostach możemy zobaczyć, że niektóre oferty są bardziej atrakcyjne niż cena pelletu na naszej ziemi.

UDOSTĘPNIJ ten artykuł. Niech producencie wiedzą, że Polacy to świadomy naród i sztuczne pompowanie cen pelletu, aby zmaksymalizować zyski może szybko się skończyć.

Polska jest największym producentem mebli, trocin, odpadów drzewnych produkuje się u nas setki ton miesięcznie. Mamy bardzo dużo materiału do tego, aby produkować pellet w dużych ilościach i oferować ich po uczciwych cenach.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne