Strona głównaPrzemysłTransport węgla z PGG - ceny i możliwości

Transport węgla z PGG – ceny i możliwości

Jeżeli należysz do tych szczęśliwców, którzy wybłagali Fortunę o odrobinę przychylności i z jej pomocą udało Ci się zakupić węgiel z kopalni, pewnie zastanawiasz się teraz jak się zabrać za jego odbiór. Transport węgla z PGG, czy transport ekogroszku z PGG jest z pewnością czasochłonny i drogi, jeśli chcesz się za to zabrać samodzielnie. Dodatkowo to, że zaznaczyłeś “odbiór osobisty” jeszcze nie oznacza, że faktycznie masz taką możliwość. 

Spokojnie, nie Ty pierwszy i z pewnością nie ostatni. A gdzie potrzeba, tam pojawia się i sposób. Na rynku powstało, czy też raczej przebranżowiło się, wiele firm, które z chęcią oferują swoje usługi transportowe. Są oni nakierowani szczególnie na węgiel i ekogroszek i starają się ułatwić klientom całe to doświadczenie. Istnieje też możliwość skorzystania z dostawy za pośrednictwem kuriera, jednak ma to swoje ograniczenia.

Transport węgla z PGG – ceny, możliwości

Transport węgla z PGG jest oferowany przez firmy, które posiadają specjalnie przystosowane auta i które po zebraniu zamówień od kilku klientów jednocześnie, wybierają się do kopalni i zajmują się wszystkimi ważnymi rzeczami związanymi z jego zapakowaniem lub przerzuceniem worków.

Kiedy masz już zakupiony węgiel, wystarczy, że skontaktujesz się z taką firmą i wspólnie ustalicie szczegóły, datę, a także godzinę odbioru. Musisz wtedy przekazać im odpowiednie dokumenty, uprawniające daną firmę transportową do odbioru węgla w Twoim imieniu. Konsultant przeprowadzi Cię przez wszystkie formalności, a potem jedyne co będziesz musiał zrobić, to czekać na swoją dostawę węgla. 

Niestety cena takiego rozwiązania wcale nie jest niska i – w zależności od odległości – może nawet przekraczać cenę samego węgla. Opinie innych sugerują, by starać się dogadywać z sąsiadami, przez co koszt ten może się zdecydowanie zmniejszyć. Cena może też wzrosnąć od przyczyn zupełnie niezależnych od Ciebie czy wybranego dostawcy. Niektóre opinie przyznawały, że ich dostawca musiał niekiedy czekać nawet do 24 godzin na odbiór węgla! Jeśli jednak chodzi o taki orientacyjny cennik, to już Ci go przedstawiam (odległości podane są od adresu firmy przewozowej):

  • do 25 km: 250 zł/t
  • do 50 km: 270 zł/t
  • do 100 km: 330 zł/t
  • powyżej 125 km: odbiór + wysyłka 450 zł/t (pobranie + 40 zł/t)

Transport ekogroszku z PGG – cena

Transport ekogroszku z PGG również jest oferowany przez tych samych dostawców. Jego cena nie różni się od tego, co podałam wyżej, chociaż warto pamiętać, że transport nie może być łączony z węglem. Chociaż firm transportowych jest coraz więcej i oferują coraz więcej usług (np. workowanie), to coraz trudniej znaleźć wolny termin, w którym możliwa byłaby dostawa. 

Opinie sugerują, że internetowe kalendarze, w których można zapisywać się na konkretną datę, bardzo często się zmieniają i kluczowym elementem jest uważne śledzenie i częste odświeżanie strony. Cena za transport ekogroszku z PGG wynosi mniej więcej 1000 zł/t do 25 km. Co ciekawe, często im dalej dostawa, tym mniejsza różnica w cenie pomiędzy 5 tonami, a 10. 

Dlatego też ogromne znaczenie ma dogadanie się z sąsiadami, o ile jest taka możliwość. Jeśli nie masz takiej możliwości, istnieje spore ryzyko, że ten sposób będzie dla Ciebie zupełnie nie opłacalny, a cena za dowóz, okaże się znacznie wyższa niż cena węgla.

Transport węgla z PGG kurierem?

Pojawia się jeszcze jedna opcja, mianowicie transport węgla z PGG kurierem. Warto zaznaczyć, że opcja ta nie dotyczy węgla zakupionego luzem, a jedynie zapakowanego w worki. Cena za usługę kurierską jest wyliczana podczas zamówienia i doliczana do kwoty końcowej. Patrząc na opinie w Internecie, można zauważyć, że koszt ten wynosi od 500 zł w górę, za transport do 50 km od kopalni.

W dodatku czas oczekiwania na kuriera jest bliżej nieokreślony i zależy od sytuacji w kopalni, o czym również musisz pamiętać. Choć transport ten jest stosunkowo tani, nie jest on szczególnie popularnym rozwiązaniem wśród konsumentów. 

Jak widzisz, transport kruszcu nie jest wcale taki tani i trzeba się przy nim nieźle nagimnastykować. Najlepszym rozwiązaniem jest organizowanie się w więcej osób, gdyż wtedy ceny przewozu znacznie spadają. Jeśli nie masz takiej możliwości i chcesz zatrudnić dostawcę w pojedynkę, musisz przygotować się na zdecydowanie wyższe koszty. Pamiętaj również o czasie, który dostawca spędzi w kopalni, oczekując na towar. Nie można jednoznacznie określić, ile będzie to trwało, ale z pewnością zostaniesz za to obciążony kolejnymi kosztami. W sytuacji z kurierem, niestety odpada możliwość dostawy węgla czy ekogroszku luzem, co jest również sporym minusem.

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne