Strona głównaPrzemysłOni za tonę węgla płacą 258 zł. Polakowi zawsze wiatr w oczy?

Oni za tonę węgla płacą 258 zł. Polakowi zawsze wiatr w oczy?

Polak ma zawsze ciężko, zawsze pod górkę – ile razy to słyszałeś? Cena ekogroszku w Czechach czy w innych państwach jest na normalnym poziomie i można go nabyć za 1000-1200 zł za tonę. Tylko w Polsce, która leży na węglu, cena za tonę dosięgła w tym tygodniu 3800 zł (cena za tonę dla ekogroszku). Są jednak państwa i miasta, gdzie cena za tonę to kilkaset złotych. Gdzie można tak tanio kupić ekogroszek?

Firma Alliance Logistic prowadzi sprzedaż węgla w cenie 258 zł za tonę + dostawa gratis. Wszystko ładnie, pięknie, ale firma pochodzi z Nowosybirska. My Rosji, Syberii nie lubimy i mamy do tego swoje powody. Natomiast takie ceny uświadamiają nas, polaków, że wydobycie węgla może być tanie, że my rodacy możemy posiadać tanie ogrzewanie w swoich domach i mieszkaniach. 

Cena od 3400 rubli, czyli w przeliczeniu na złotówki to jakieś 258 zł

Cena ta dotyczy węgla kamiennego o parametrach:

 • wartość energetyczna to 8600 kcal/kg
 • niska wilgotność, według producenta maksymalnie 15%
 • wysoka zawartość węgla, do 97%
 • zawartość popiołu dość wysoka, bo do 25%

Firma ma również orzech w sprzedaży w cenie 296 zł za tonę. Cały ten węgiel pochodzi z kilku dużych kopalni na Syberii. Węgiel ten skupowany jest w dużych ilościach przez huty oraz zakłady przemysłowe. Nowosybirsk to w końcu zagłębie ciężkiego przemysłu (uwierz mi, że Wrocławski smog przy powietrzu z Nowosybirska to nic!). Natomiast najważniejsza informacja – węgiel ten mogą również kupować mieszkańcy. 

Zapraszamy również do artykułu – ekogroszek w Niemczech. Cena tego ekogroszku jest zbliżona do ekogroszku w Polsce. Co ciekawe w Niemczech sprzedawany jest ekogroszek z Polski. Jedna rzecz: oni zarabiają średnio 9000-10 000 zł miesięcznie, my 3 000 zł. 

Uwaga: artykuł nie ma celu promocyjnego węgla z Rosji czy Syberii. Artykuł ma na celu pokazanie, że wydobycie węgla może być tanie. Wiadomo, że koszty pracodawcy w Polsce mogą być wyższę, natomiast złoża w Polsce są jedne z bogatszych na świecie, a mimo to ceny mamy wręcz kosmiczne. 
Uwaga 1: udostępnij proszę artykuł, pokażmy, że wydobycie w innych krajach jest tanie, a za średnią krajową w innych krajach mogą kupić 4-5 ton, w Polsce nie starczy już nawet na jedna tonę.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

31 KOMENTARZE

  • Nie mam pojęcia ilu Rosjan jest stać ale wiem ilu Polaków jest nie stać na opał na Zimę. Przy zarobkach 2500zł do ręki kupić węgiel na okres grzewczy za 3600 za tonę to jakaś paranoja a gdzie życie i dzieci.???? To jest chore co w tym naszym Państwie się wyprawia.

    • To jest wina rządzących w naszym kraju. Oni w kopalni sprzedają Niemcom po cenie za jaką górnik może kupić dla siebie. W granicy 800zl. Najlepszego węgla. Niemcy każą nam zmieniać piece rzeźby im starczyło. Jak wszyscy będą brać to źródełko może się skończyć. Nie we wszystkich ake w 80% węgiel z naszych kopalni idzie do Niemiec. I dlatego dla nas nie starcza. Poza tym PiS nie dostał pieniędzy za praworządność to sztucznie podnosi kasę żeby starczyło im na wybory i obietnice.

   • To chyba jest pani na bezrobociu. Na każde dziecko ma pani 500 zł. A skoro jest pani tak źle to ciekawe jak dobrze żyło się pani za „rządów” PO? Węgiel był za darmo, zarobki po 500 zł na godzinę….. sam luxus. Tylko że ta bajka już dawno się skończyła i wypadałoby się obudzić.

 1. Dlaczego przykładowo pellet w Austrii można kupić 1 tonę za 260euro , a w Polsce 2400zł? Nijak ma się to do zarobków. Ktoś nas robi w bambuko.

 2. Na stronie pgg i innych kopalń węgiel kosztuje max 1200zł i da się go kupić bo ja nie znam ludzi, którzy nie kupili. Rosja to stan umysłu i nie można ich przyrównać do Polski!!!

 3. Wybór dla nas jest oczywisty – będziemy płacić gigantyczne pieniądze za ogrzewanie domów paliwami kopalnymi albo równie gigantyczne pieniądze w postaci kar za niedostosowanie się do unijnych fanaberii ekologicznych.

  • A gdzie podziały się dziesiątki miliardów złotych za prawa do emisji CO2
   Przecież rząd mógłby je przeznaczyć na rozwój ekologicznych źródeł energii, a co zrobił – prze… bał na przekupstwa wyborcze i nierobów. Rząd wprowadził embargo a ruski węgiel w kwietniu i do lipca nic nie zrobił żeby zabezpieczyć dostawy z innych źródeł, to sam z gazem . Cóż z tego że będzie gazociąg z Norwegii jak nie podpisano kontraktów na zakup gazu i chyba tym gazociągiem będą tłoczyć głupotę naszych polityków, bo tego to mamy aż w nadmiarze😥. Teraz premier żebrze u Ukraińców o prąd i węgiel, w kraju który prowadzi wojnę i boryka się z ogromnymi problemami , a Polska jak to stwierdził glapinski, należy do potęg gospodarczych i najbogatrzych państw świata🤣🤣.

 4. W Polsce wydobycie też nie jest chyba aż takie drogie skoro jeszcze do niedawna węgiel z kopalni był w granicy 800-1000zl.To pośrednicy ja wywindowali do takiej wysokości. W Polsce trzeba się wziąć za pośredników bo dobijają rolnictwo (co prawda wtedy zabardzo nikogo to nie obchodziło bo rolnikowi zawsze mało) a teraz większość obywateli palacych weglem. Obudźcie się. A pośrednicy sami sobie strzelili w kolano bo przez tak wysoka cenę stracili klientów. Podobnie jak z dopłatą 3000 tys do węgla, przez ludzka chciwość każdy dostanie g…

 5. Smutne jest to, że w artykule trzeba pisać „nie mam na celu reklamy Rosji”… Jeśli ktoś uważa, że ludzie są mądrzejsi dziś niż kiedyś to chyba żyje w jakiejś bańce.

  • PiS= złodzieje, nieudacznicy, malwersacji, kłamcy, populiści, kolesie, oszuści … nie wszystkie określenia tej partii wymieniłem ale czasu i miejsca brakuje… Mam nadzieję że szybko ich wymienimy … Szkoda, że gruz i bagno po nich zostanie na lata…. Jak po „Operacji specjalnej” orków na Ukrainie…. W sumie narracja taka sama i przekaż TVPiS nie różni się niczym od propagandystów z TVRosija…

 6. Tak należałoby podziękować rządowi ale podziękować za wszystko do diabła z nimi jak tak można robić ludźmi A no można bo podatki płacą na składach i idą do rządowej puli nam zabierają by Ukrainie pomagać.no wyborów to oni nie wygrają napewno nawet emeryci nie pomogą bo każdy widzi co się dzieje

 7. Już swego czasu kupowali koło nas ten wegiel, niech go sobie w d..ę wsadza nie dość że kopci gorzej jak dawniej 🚂 to tak zapycha kominy że masakra gorzej jakbyśmy palili oponami

 8. Za dużo to jest polityków bez rozumu, prezesów firm którzy biorą pensje kosmiczne ludzi którym nie chce się pracować bo lepiej brać kasę za darmo .Ale przede wszystkim brak jest ludzi myślących.Nie wiem czy nikt nie widzi że to chodzi żebyśmy cały czas byli zastraszeni skłóceni bo takim narodem lepiej się steruje ,oni się boją żebyśmy się nie przestali bać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne