Rachunek grozy – takim mianem można by określić wszystkie nasze przyszłe opłaty. Ceny prądu, wody i opału są tak absurdalnie wysokie, że aż chce się przetrzeć oczy ze zdumienia. Niestety, jako że wpływu na ich wysokość nie mamy, to musimy podejść do sprawy inaczej. Na przykład przez wprowadzenie w życie kilku prostych czynności, dzięki którym zmniejszymy zużycie prądu, a przez to – nasze rachunki. Z tego artykułu dowiesz się, jak obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie.
Oszczędzaj więcej, sprawdź: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ
Jak obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie?
Naszą listę sposobów na obniżenie rachunków za energię rozpoczniemy od tych najłatwiejszych, które samodzielnie możesz wprowadzić w życie.
Jak obniżyć rachunki za energię? Bardzo łatwe do wdrożenia sposoby, które zrealizujesz samodzielnie:
- Zwracaj uwagę na uchylone okna – zwłaszcza, kiedy masz włączone ogrzewanie. Wietrzenie domu jest ważne, ale trzeba to robić z głową.
- Odsłaniaj okna w słoneczne dni – jest to naturalne źródło ciepła, które ma wpływ na temperaturę w domu.
- Pamiętaj o prawidłowej cyrkulacji powietrza – grzejniki i termostaty powinny być osłonięte i znajdować się minimum 10-20 cm od mebli.
- Jeśli Twoje okna umożliwiają zmianę pozycji domknięcia – zima/lato – to zmień ją na zimową.
- Przynajmniej raz w miesiącu odkręcaj i zakręcaj zawory termostatyczne.
- Zamontuj ekrany zagrzejnikowe.
- Stawiaj na szybki prysznic, a nie kąpiele.
- Zamontuj perlator w kranie
- Nie pierz pojedynczych rzeczy – włączaj pralkę, gdy jest pełny wkład i to w możliwie jak najniższej temperaturze.
- Uszczelnij okna i drzwi.
- Obłóż rury materiałem – dzięki temu zmniejszysz starty podczas przesyłu wody.
- Nowsze urządzenia mają lepsze klasy energetyczne – jeśli masz środki, to wymień np. starą lodówkę.
- Stare żarówki wymień na oświetlenie LED, które jest energooszczędne.
- Jeśli nie używasz jakiegoś urządzenia, to wyłącz je – nawet tryb czuwania powoduje bezsensowne starty.
- Obniżaj czasowo temperaturę – na przykład, gdy nie będzie Cię dłużej w domu.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie? Nieco trudniejsze zmiany, które mogą wymagać pomocy fachowca to:
- Zamontuj głowicę i zawór termostatyczny – w łazience temperatura powinna wynosić około 24°C, w salonie 21°C, a w sypialni od 17-19°C.
- Zleć przegląd instalacji grzewczej.
- Zmniejsz ciśnienie wody w kranach.
- Zleć zamontowanie zaworów odpowietrzających na końcówkach pionów.
- Nieużywane poddasze zaizoluj.
Sposoby na obniżenie rachunków za prąd, wodę i ogrzewanie stworzyliśmy na podstawie zaleceń Forum Energii. Głównym i najłatwiejszym sposobem na niższe rachunki jest zmniejszenie temperatury w domu. Wiele osób wychodzi z założenie, że jesienią i zimą w domu ma być tak ciepło, jak późną wiosną czy latem. Wiele osób w grudniu chodzi ubranych po domu, jak latem – w krótkich spodenkach czy w krótkim rękawku. Jednak może warto jest przykręcić grzejnik i ubrać się cieplej? Nie chodzi o to, żeby marznąć w mieszkaniu – jeśli nasz strój dopasujemy do pory roku, to nie będzie nam zimno. Zainwestuj w ciepłe dresy, skarpetki i przyjemną bluzę, a na pewno nie będziesz czuć w mieszkaniu nieprzyjemnego chłodu. Jest to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za energię.
Sprawdź: Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań
Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Najprostszym sposobem na mniejsze rachunki za prąd, który wiele osób stosuje od lat – a nie tylko w dobie kryzysu energetycznego – jest gaszenie światła. Wydaje się to bardzo błahe, ale naprawdę może znacznie wpłynąć na wysokość Twoich opłat. Wiele osób ma tendencję do zapalania światła, nawet wtedy, gdy na dworze jest jeszcze jasno. Wychodzisz z łazienki? Zgaś światło! Przenosisz się z herbatą i książką do łóżka? Wyłącz światło w kuchni, w której przed chwilą przygotowywałeś sobie picie.
Drugim sposobem na to, jak zmniejszyć rachunki za prąd, jest wcześniej wspominane już – wyłącznie urządzeń. Jeśli kończysz pracę i wiesz, że nie będziesz przez najbliższe X godzin korzystał z komputera, to wyłącz go. To samo dotyczy telewizora – jeśli nic nie oglądasz, to bez sensu, żeby leciał on w tle. Są to z pozoru mało istotne szczegóły, ale naprawdę w skali roku mają one znaczenie.
Już wiesz, jak obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie. Daj znać w komentarzu, czy korzystałeś już wyżej wymienionych sposobów? Jeśli tak – z jakich konkretnie? Które zmiany w funkcjonowaniu są dla Ciebie nowe i masz zamiar je wprowadzić w życie? Czekamy!