Strona głównaPrzemysłDobry węgiel z jakiej kopalni? Sprawdzamy opcje

Dobry węgiel z jakiej kopalni? Sprawdzamy opcje

Po ciężkim 2022 roku, większość Polaków stała się ekspertami od węgla. Wiemy, ile kosztuje tona tego kruszcu, ze wszystkich stron świata. Nie jest już dla nas tajemnicą cały proces transportu i pakowania węgla, a także znamy niczym własną kieszeń oznakowania węgla. Kryzys zmusił nas do szukania informacji na każdym z możliwych frontów. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, skoro to właśnie na węglu opiera się ogrzewanie większości polskich domów. 

Niestety wielu producentów wykorzystuje zapotrzebowanie na ten kruszec i choć posiada węgiel wątpliwej jakości, to sprzedaje go za całkiem wysoką cenę. Problemem jest więc nie tylko dostać węgiel w miarę przystępnej cenie, ale chcemy też, żeby był to dobry węgiel. Być może teraz, podczas przeszukiwania Internetu,  Twoją uwagę przykuły nie tylko same produkty, ale również ich producenci. Ważne jest dla Ciebie, skąd pochodzi kruszec i czy któryś producent ma lepszą lub gorszą jakość. W tym przypadku kolejnym pytaniem, na które musisz poznać odpowiedź to, z której kopalni jest dobry węgiel i z jakiej kopalni możemy mieć pewność, że taki właśnie dostaniemy? Zobaczmy, co sądzą o tym inni kupujący, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem.

Zobacz też: Ekogroszek Retopal – opinie, parametry, kaloryczność, opinie

Z której kopalni jest dobry węgiel? Realia 2022

Z pewnością znasz już wiele różnych, przedziwnych nazw węgla i ekogroszku, dostępnego na rynku. O kopalniach z kolei wiesz zapewne nieco mniej, a nawet jeśli słyszałeś coś więcej na ten temat, to pewnie w kwestii wyglądu, czy sposobu zarządzania. W opiniach ludzi kopalnie ostatnimi czasy mają się nieszczególnie dobrze, jeśli chodzi o obsługę klienta. Czas oczekiwania jest długi i męczący. Wiele osób pisze o swoich doświadczeniach, gdzie możemy znaleźć informacje o ponad 12 godzinach oczekiwania na samą rejestrację. Brzmi przerażająco. Czy ma to wpływ na jakość kruszcu? 

Najpierw spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym charakteryzuje się dobry węgiel i z jakiej kopalni można go pozyskać. Dobry węgiel to taki, który długo się pali i oddaje jak najwięcej ciepła, by ogrzać dom. Charakteryzuje się więc wysoką kalorycznością, która będzie tu głównym czynnikiem wartym uwagi. Drugi czynnik to jak najmniejsza zawartość popiołu przy spalaniu. 

Z której kopalni jest dobry węgiel? Odpowiadając na to pytanie, warto przyjrzeć się, które kopalnie oferują wysokokaloryczny węgiel. Są to kopalnie Wesoła, Chwałowice, Staszic i Wujek. Warto też przyjrzeć się opałowi uniwersalnemu, który ma dobre opinie wśród kupujących. Jest on dostępny w kopalniach Piast i Ziemowit. Spala się on stosunkowo łatwo i czysto, a także szczyci się dużym uziarnieniem. Jeśli jednak zastanawiasz się, z jakiej kopalni jest dobry węgiel, to musisz pamiętać, że istotne może być też jego przechowywanie.

Zobacz: W tych marketach najbardziej opłaca się kupić ekogroszek!

Najlepsza kopalnia – z której kopalni jest dobry węgiel?

W maju 2022 kopalnia Bogdanka została okrzyknięta najlepszą kopalnią. Czy oznacza to dobry  jakościowo węgiel? Trudno stwierdzić. Ten, kto nadał Bogdance takie miano, miał zapewne na myśli pracujących w niej górników i ich sukcesy w wydobyciu coraz większej ilości węgla. Jest ona też ogromną atrakcją turystyczną, którą wiele odwiedzających podziwia i chwali. Z opinii można wywnioskować, że nie jest to „najlepszy producent węgla w Polsce”, ale ma w miarę dobry węgiel. Z jakiej kopalni warto więc kupić tak potrzebny kruszec?

Z pewnością masz już swojego faworyta, jeśli chodzi o to, z której kopalni jest dobry węgiel. Te najbardziej popularne i najchętniej kupowane, są przeważnie najlepsze, dlatego opinie innych są najlepszym źródłem informacji. 

Podczas kupna zwracaj uwagę przede wszystkim na kaloryczność węgla i zawartość popiołu po spaleniu. Wysoka kaloryczność zapewni Ci więcej ciepła, a także dłuższy czas palenia, co jest szczególnie ważne. To właśnie te czynniki wpływają na to, że węgiel jest dobry. Innymi słowy, mniej go zużywasz, a otrzymujesz dużo ciepła. W kwestii tego, z jakiej kopalni kupić dobry węgiel, to zapoznałeś się z nimi już wcześniej. 

Jeśli chodzi natomiast o kopalnię, która została okrzyknięta mianem najlepszej, bądź bardzo ostrożny. Miano to nie dotyczy niestety jakości węgla, a kopalni jako atrakcji turystycznej. Podobnie jest zresztą w przypadku innych kopalni, więc nawet jeśli któraś wpadła Ci w oko, sprawdź wybrany przez siebie węgiel pod kątem kaloryczności.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne