Strona głównaPrzemysłGdzie kupić tanio drewno opałowe? Sprawdzamy cenę w 5 miejscach

Gdzie kupić tanio drewno opałowe? Sprawdzamy cenę w 5 miejscach

Inflacja szaleje i wszystko drożeje. Wszystko, a więc także węgiel, ekogroszek, pellet i drewno opałowe. Świadomość tego, że ceny są znacznie wyższe niż chociażby rok temu nie sprawia, że jesteśmy w stanie ponieść wszelkie koszty, by ogrzać dom zimą. No tak, bo wzrasta wszystko oprócz naszych wypłat.

Problem z rosnącymi cenami drewna zauważają nie tylko zwykli obywatele, którzy chcą się zabezpieczyć w sezonie grzewczym i pytają, gdzie kupić tanio drewno opałowe, ale również przedstawiciele różnych sektorów branży drzewnej.

5 października 2022 roku w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele branży drzewnej zgłaszali swoje zaniepokojenie związane między innymi z rosnącymi cenami drewna i spalaniem pełnowartościowego towaru.

Na te słowa nie pozostali obojętni przedstawiciele Lasów Państwowych, którzy powiedzieli, że kwestia wzrostu cen to zwykłe pomówienia. Zapewniają oni, że jest wiele miejsc, w których ceny drewna są wyższe niż w Polsce. Na potwierdzenie swoich słów podają, jak wyglądają ceny drewna w innych krajach. Dla przykładu: sosna wielkowymiarowa kosztuje w Polsce 390 zł, a w Niemczech około 412 zł. Świerk natomiast kosztuje w Polsce 406 zł, a w Austrii ponad 500 zł.

Zobacz: Lasy Państwowe i sprzedaż drewna – cennik, ile kosztuje drewno z polskich lasów?

Gdzie tanio kupić drewno opałowe?

Wstęp do tego artykułu pokazał, jak odmienne stanowiska w sprawie cen drewna zabierają obie strony konfliktu. Niestety, opał i tak trzeba gdzieś kupić. Zawsze szukamy dla was rozwiązań i tak jest również w tej sytuacji. Postaramy się wskazać, gdzie kupić tanio drewno opałowe. Sprawdzimy ceny, jakie pojawiają się w różnych miejscach i mamy nadzieję, że to ułatwi wam wybór. Czy w Polsce można kupić tanie drewno opałowe? Przekonajmy się.

Oto 5 miejsc, w których dostaniecie drewno opałowe:

  1. Lasy Państwowe – konflikty i spekulacje na temat cen drewna w nadleśnictwach nie zmieniają faktu, że to właśnie tam można tanio kupić drewno opałowe. Ceny w zależności od rodzaju drewna (liściaste lub iglaste), a także konkretnego nadleśnictwa wahają się w granicy od około 110 zł do około 190 zł

Dla przykładu, drewno opałowe dąb kosztuje:

  • w Nadleśnictwie Biłgoraj 172,20 zł za m3
  • w Nadleśnictwie Świętoszów 161,13 zł za m3
  • w Nadleśnictwie Bolesławiec 162,36 zł za m3

Jeśli interesują was ceny innych gatunków drewna opałowego z Lasów Państwowych, to zajrzyjcie na stronę internetową konkretnego nadleśnictwa. W wyszukiwarkę należy wpisać nazwę nadleśnictwa i dopisek cennik 2022, np. „Nadleśnictwo Lubliniec cennik 2022”.

  1. Samowyrób drewna – wiecie już, gdzie kupić tanio drewno opałowe, a samowyrób drewna to sposób, który pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nie jest to jedna dobre dla wszystkich, ponieważ wymaga dużo wysiłku. Samowyrób polega na samodzielnej wycince drewna – najpierw jednak należy zgłosić się do leśniczego, który wyznaczy miejsce wyrobu, poinstruuje i wystawi zezwolenie, a po wszystkim dowód zakupu. Samowyrób jest tani, dlatego że nabywca sam pozyskuje drewno i je transportuje.

Zobacz: Cena drewna opałowego – czy opłaca się je kupować?

Dla przykładu, drewno opałowe dąb pozyskane z samowyrobu kosztuje:

  • w Nadleśnictwie Biłgoraj 110,70 zł za m3
  • w Nadleśnictwie Świętoszów 81,18 zł za m3
  1. OLX – gdzie kupić drewno opałowe? Podaliśmy już najtańsze miejsca, ale warto też szukać korzystnych ofert, chociażby na OLX. Można tam znaleźć oferty, gdzie metr sześcienny drewna opałowego liściastego kosztuje 200 zł. Pojawiają się też jednak nieco droższe aukcje. No i pamiętajcie, że te korzystniejsze, szybciej znikają.
  1. Allegro i Allegro Lokalnie – ofert taniego drewna możecie również szukać na Allegro i jego lokalnym odpowiedniku. Na tych platformach sprzedawcy posługują się innymi miarami niż m3, a nam udało się znaleźć aukcję, na której można kupić drewno opałowe iglaste 108 kg za 293 zł. Są też rozwiązania dla osób szukających drewna opałowego do kominka, np. 20 kg buku za 73 zł.
  1. Supermarkety – ostatnie miejsce to wszelkiego rodzaju supermarkety. Tam cena może już nie być tak korzystna, ale zawsze warto sprawdzić… i dlatego robimy to za was – 1 metr przestrzenny drewna opałowego sosna/świerk kosztuje w Leroy Merlin 799 zł. Jak widzicie, zakup drewna w markecie może być naprawdę kosztowny.

Powiedzieliśmy wam już, gdzie kupić tanio drewno opałowe i mamy nadzieję, że nie będziecie przepłacać. Przyjrzyjcie się na spokojnie wszystkim ofertom i podejmijcie decyzję najlepszą dla was i waszego portfela.

Sprawdź jeszcze

Popularne