Strona głównaPrzemysłWęgiel brunatny - gdzie kupić? Sprawdzamy dostawców

Węgiel brunatny – gdzie kupić? Sprawdzamy dostawców

Zakaz palenia węglem brunatnym został wstrzymany do 30 kwietnia 2023 roku. Jest to kolejny pomysł rządu na walkę z kryzysem energetycznym, z którym ewidentnie sobie nie radzimy. Gdzie kupić węgiel brunatny? Sprawdzamy!

Zobacz: Palenie węglem brunatnym – zakaz zniesiony?

Gdzie kupić węgiel brunatny? Węgiel jako opał i do ogrodu

Węgiel brunatny – gdzie kupić? Jak na razie jest on dostępny na PGE – spółka wprowadziła w ostatnim czasie sprzedaż dla indywidualnych klientów zarówno węgla kamiennego, jak i brunatnego. Wcześniej oferta PGE kierowana była tylko do klientów instytucjonalnych, przedsiębiorstw i podmiotów pośredniczących w sprzedaży. Drugim miejscem, w którym kupisz węgiel brunatny jest kopalnia w Bełchatowie – to od niej PGE kupuje ten surowiec, jednak sama kopalnia również prowadzi jego sprzedaż. 

Palenie węglem brunatnym w gospodarstwach domowych było zakazane od 2020 roku. Dlaczego? Ponieważ jego spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska, a przez to i dla nas. Węgiel brunatny zawiera bardzo dużo siarki. Jest to również wilgotny opał, którego spalanie powoduje powstawanie gęstego smogu. Opał ten został wycofany z użytku również przez swoją małą wydajność – jego wartość kaloryczna wynosi przeważnie około 10 MJ/kg. Na stronie rządowej podana jest informacja, że kaloryczność tego surowca mieści się w granicach od 5,9 do 23,9 MJ/kg, jednak są to dane ogólne – w naszych polskich kopalniach nie ma węgla brunatnego, który miałby wartość opałową bliską górnej granicy podanej w powyższym przedziale. Poza tym opał ten jest bardzo wilgotny, co dodatkowo obniża jego wydajność.

Zobacz: Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Węgiel brunatny do ogrodu – gdzie kupić?

Węgiel brunatny jest czymś między torfem a węglem kamiennym. Torf wykorzystywany jest w ogrodnictwie, ale węgiel brunatny również. Głównie używany jest w formie ściółki, ponieważ surowiec ten jest bardziej wytrzymały, niż na przykład kora sosnowa. W dodatku ma bardzo uniwersalny odczyn i dużą zawartość składników pokarmowych. 

Węgiel brunatny do ogrodu – gdzie kupić? Jeśli chcesz go wykorzystać w ogrodzie, to musisz szukać granulatów węglowych – są one dostępne w sklepach ogrodniczych. Gdzie konkretnie? Na przykład na carbohort.com. Na forach jest mnóstwo wątków w stylu „Węgiel brunatny do ogrodu – gdzie kupić?” lub „Węgiel brunatny – gdzie kupić taki do ogrodu?”. Podłoże z tego surowca jest coraz popularniejsze. Poza sklepami ogrodniczymi granulat z węgla brunatnego dostaniesz również na Allegro.

Zobacz: Ekogroszek Popularny – cena, parametry, kaloryczność, opinie, forum

Okresowe wstrzymanie zakazu palenia węglem brunatnym – co o tym myśleć?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, czy decyzja ta jest zasadna, czy nie. Z jednej strony palenie tym surowcem zafunduje nam tragiczny smog, którym wszyscy przez kilka miesięcy będziemy oddychać. Nie bez powodu węgiel brunatny został zakazany. Jednak z drugiej strony ciężko jest myśleć o ekologii, kiedy nie mamy czym się ogrzać. Ceny węgla kamiennego i ekogroszku są naprawdę wysokie i bardzo wiele rodzin nie stać, żeby zaopatrzyć się w lepszy opał.

Już wiesz, gdzie kupić węgiel brunatny – ten do palenia dostępny jest jak na razie tylko w sklepie PGE oraz bezpośrednio w kopalni w Bełchatów. Zakaz palenia tym surowcem został zniesiony niedawno, więc całkiem możliwe, że z czasem coraz więcej spółek i składów będzie go sprzedawać.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne