Strona głównaPrzemysłPalenie węglem brunatnym - zakaz zniesiony?

Palenie węglem brunatnym – zakaz zniesiony?

W czerwcu na 60 dni rząd zniósł normy jakościowe węgla kamiennego – składy mogły sprzedawać węgiel, który normalnie nie miał prawa być nikomu wydany. Działanie to miało wypełnić luki w pustych składach. Minęło kilka miesięcy, a my nadal nie radzimy sobie z kryzysem energetycznym – dostępność węgla jest bardzo mała, a jego ceny, absurdalnie wysokie. 

Rząd wpadł więc na inny, zbliżony do tego z czerwca pomysł. Palenie węglem brunatnym zakazane było od 2020 roku – jednak od 29 września surowiec ten znów jest w sprzedaży. O co chodzi? Sprawdzamy!

Zobacz: Błękitny węgiel – co to? Opinie, cena, gdzie kupić?

Od kiedy zakaz palenia węglem brunatnym?

W przedostatni dzień września sejm dopuścił do sprzedaży węgiel brunatny. Dlaczego? Decyzja ta podjęta była z tego samego powodu, co poprzednia, dotycząca norm jakościowych – na rynku jest deficyt opału, który jakoś trzeba zmniejszyć. Od kiedy zakaz palenia węglem brunatnym będzie wznowiony? Dopiero 30 kwietnia 2023 roku. 

Dlaczego w 2020 roku surowiec ten został wycofany? Ponieważ jego spalanie wyjątkowo mocno zanieczyszcza środowisko – a przez to i nasze organizmy. Węgiel brunatny zakazany został przez dużą zawartość siarki. Polski Alarm Smogowy uważa, że zakładanie maski antysmogowej będzie tej zimy konieczne – nasze piece nie mają filtrów, które wyłapywałyby rtęć i siarkę z dymu, przez co wszyscy będziemy je przez sezon grzewczy wdychać. 

Zobacz: Czym palić zamiast ekogroszku – o tych alternatywach nie wiedziałeś

Węgiel brunatny czy można palić? Jak w końcu z tym zakazem? 

Węgiel brunatny – czy można palić? Można, ale weź pod uwagę, że surowiec ten nie jest wydajny. Jest on o wiele bardziej wilgotny – nawet po wysuszeniu może szybko wchłonąć wodę. Węgiel brunatny jest również mało kaloryczny – jego wartość opałowa przeważnie wynosi 5,6-23 MJ/kg. Jednak górna granica jest bardzo rzadko spotykana – jego kaloryczność  przeważnie wynosi około 10 MJ/kg. 

Węgiel ten kupisz na PGE – sprowadzany jest z kopalni w Bełchatowie i Turowie. Jednak zakaz palenia tym surowcem został zniesiony dla wszystkich, także z tygodnia na tydzień coraz więcej spółek i składów może mieć go w ofercie. 

Nie bez powodu zakazano ogrzewania domów węglem brunatnym. Czy można palić tym surowcem już wiesz – jego sprzedaż czasowo została wznowiona. Polski Alarm Smogowy ma rację – tej zimy czeka nas naprawdę okropna jakość powietrza, która na pewno odbije się na naszym zdrowiu. Ludzie będą palić nie tylko węglem brunatnym – w piecach wyląduje wszystko, co jest pod ręką. Wynika to z tego, że wiele osób najzwyczajniej w świecie nie stać na zakup węgla kamiennego, ekogroszku czy pelletu. Wiele rodzin nie będzie miało wyboru i kupi węgiel brunatny, który wymiesza albo z lepszym jakościowo paliwem, albo z czymś jeszcze gorszym – np. sklejkami, oponami czy plastikiem. 

Ogrzanie się podczas jesieni i zimy jest elementarną potrzebą, która musi być spełniona – inaczej, nasze zdrowie będzie zagrożone. Nie można oceniać ludzi, którzy zdecydują się na palenie węglem brunatny – jesteśmy w środku kryzysu energetycznego i niestety, ekologia musi zejść obecnie na drugi plan. Mimo wszystko warto jest wziąć pod uwagę, zakup dobrej jakościowo maski antysmogowej, gdyż ten sezon grzewczy zafunduje nam okropnie trujące powietrze. 

Już wiesz, od kiedy zakaz palenia węglem brunatnym będzie wznowiony, gdzie go dostaniesz i jaka jest jego wartość opałowa. Nie mamy jednoznacznej odpowiedni na pytanie, czy warto nim palić – wszystko zależy od tego, czy masz jakąś inną alternatywę i czy jego parametry są dla Ciebie wystarczające.

Sprawdź jeszcze

Popularne