Strona głównaPrzemysłWęgiel kostka - co to jest? Cena i opinie

Węgiel kostka – co to jest? Cena i opinie

Co szczególnie łączy Polaków od kilku miesięcy? To, że mogą wspólnie na coś narzekać, to jedno. Natomiast tematem tych utyskiwań od kilkunastu tygodni jest kryzys energetyczny. Wielu z nas powoli staje się już ekspertami w tej dziedzinie. 

W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania szukamy opinii na forum, co rusz sprawdzamy ceny za tonę poszukiwanego opału, a nawet trudzimy się, szukając nowych paliw grzewczych. Najczęściej na językach jest słynny ekogroszek, ale to nie jedyny rodzaj węgla. Chociażby kostka czy orzech są innymi, atrakcyjnymi kandydatami dla naszych kotłów.

Jeśli nie wiecie, co to jest węgiel kostka, jakie ma opinie i ile wynosi jego cena za tonę, zostańcie z nami. 

Sprawdź: Węgiel brunatny – na co uważać podczas palenia?

Węgiel Kostka – co to jest?

Co to jest węgiel kostka? Kostka to jedna z odmian węgla kamiennego, którą charakteryzuje duży rozmiar. Jest największa gabarytowo z innych brył węgla. Ponadto cechuje się wysoką kalorycznością, co pozwala na wytworzenie dużej ilości ciepła, która jednocześnie długo utrzymuje się w domu. Inną zaletą tego rodzaju węgla jest jego uniwersalność pod kątem użytkowania. Kostka sprawdzi się w większości kotłów i pieców. 

Na jakie aspekty zwracają uwagę jego użytkownicy? Poszukajmy najczęściej powtarzających się opinii o kostce na forum.

Węgiel Kostka – opinie na forum

Po przejrzeniu forum o węglu kostka trafiamy na różne opinie. Jedna z nich sugeruje, że kostka jest trochę problematyczna. Nie rozbije się z taką łatwością na drobniejsze kawałki, ponieważ jest twardszym węglem. Dodatkowo, jak wskazuje opinia jednego z użytkowników forum, sama kostka nie wystarczy. Bez podkładu z drobniejszego węgla, kostka będzie źle się spalała od góry. To już wymaga odrobiny wysiłku. 

Autor opinii dodaje, że kostka może zostawiać trochę sadzy. Forumowicze, którzy dołączyli do wspomnianego wątku, wspólnie uznali, że kostka z firmy Marcel to problematyczny produkt. Odradzali zakup opału od tego producenta kostki.

Sprawdź: Węgiel brunatny vs ekogroszek – co wybrać?

Węgiel Kostka – cena za tonę

Po przeanalizowaniu tabeli udostępnionej przez portal Kalkulatory Budowlane, która uwzględniła ceny za tonę węgla kostka w ponad 160 miastach w Polsce, wnioski są następujące.

Cena za tonę węgla kostki w wybranych miastach województwa dolnośląskiego waha się od 2210 do 2550 złotych brutto. W kujawsko-pomorskim widełki wynoszą 2230 do 2630 złotych, w lubelskim cena za tonę znajduje się w przedziale 2290 złotych brutto do 2550. W lubuskim 2210-2520, dalej – województwo łódzkie 2210 do 2760 złotych. Można by tak wymienić wszystkie województwa. Jeśli chcecie sprawdzić, jak wygląda to u was, możecie wejść na stronę: kb.pl/cenniki.

Jedno jest pewne, żadne z miast w rankingu nie spada cenowo poniżej 2190 złotych brutto za tonę węgla kostka, najwyższe ceny w tym zestawieniu sięgają 2890 złotych brutto.

Sprawdź: Węgiel mógłby być tani, rekordowe marże dystrybutorów

Węgiel Kostka czy orzech?

By odpowiedzieć na pytanie: kostka czy orzech, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno: co to jest węgiel orzech? I co sprawia, że tak często zestawia się go z kostką?

Węgiel orzech, tak jak kostka, należy do grubego sortymentu węgla kamiennego. To znaczy, że jego bryła jest większych gabarytów, a dokładniej 25-80 milimetrów. Dla porównania węgiel kostka to przedział 66-200 milimetrów. Z racji mniejszej objętości, orzech pali się krócej, niż orzech.

Jego kaloryczność wynosi ok. 25-26 MJ/kilogram, przy czym kostka osiąga wartość opałową 27-29 MJ/kilogram. Różnica nie jest rażąca, jednak pod kątem wydajności, na którą składa się dłuższy czas palenia i produkowanie energii, węgiel kostka jest lepszy od orzecha.

Węgiel kostka

Warto uwzględnić jeszcze, dla jakiego kotła są przeznaczone oba rodzaje węgla. Kostka będzie dobrym wyborem dla kotłów bez podajnika, inaczej konwencjonalnych. Sprawdzi się również dla kotłów zasypowych, pieców stalowych, żeliwnych i kaflowych. Jak widać, jest to bardzo uniwersalny opał. Orzech również ma szerokie zastosowanie.

Argumentem, który podważa jasną jak dotąd odpowiedź na pytanie: kostka czy orzech, są finanse. Za kostkę, której zaletami są wydajność, kaloryczność i granulacja, zapłacimy więcej. Kiedyś cena za tonę kostki wynosiła ok. 800 złotych. Natomiast cena za tonę orzecha oscylowała około 650 złotych.

Warto zaznaczyć, że ceny tego opału ulegają gwałtownym zmianom. Przykładowo: węgiel orzech z Australii to 3300 złotych luzem za tonę. Cena za tonę węgla orzech z Ukrainy wynosi 3500 złotych. Na stronie sklepu PGG za węgiel kostkę zapłacimy od 1470, a za orzech cena za tonę jest taka sama.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze: czy kostka, czy orzech? W głównej mierze zależy to od osobistych preferencji kupującego. Opinie na forum również są w tej kwestii podzielone. Jeśli mieliście do czynienia z jednym z tych opałów, koniecznie podzielcie się opinią w komentarzu!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Sprawdź jeszcze

Popularne