Strona głównaPrzemysłJakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Ceny opału, wody i prądu wystrzeliły w kosmos. Nikt z nas nie spodziewał się, że będą aż tak odklejone od rzeczywistości, a zbliża się zima i będzie tylko gorzej. Na całym świecie trąbi się o kryzysie energetycznym – dyskusje na ten temat podjęła również Komisja Europejska, która zaleca przykręcić grzejniki w tym sezonie grzewczym. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze w 2022 roku – zapraszamy do lektury. 

Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze w 2022?

Tanie ogrzewanie to w dzisiejszych czasach oksymoron. Jednak są tańsze i droższe źródła energii. Najtańsze ogrzewanie domu to oczywiście pompy ciepła – gruntowe i powietrzne przy ogrzewaniu podłogowym. Jednak wiadomo – zakup i instalacja pompy to ogromny wydatek, który zwróci się dopiero po kilku latach. 

Polski Alarm Smogowy przeprowadził badania dzięki którym powstał ranking najtańszych ogrzewań w domu. Jak dokładnie on wygląda? Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze poza drogimi pompami ciepła? Poniżej znajdziesz TOP10 rozwiązań!

Chcesz oszczędzić więcej? Sprawdź: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ

Najtańsze ogrzewanie domu – ranking

Poniżej znajdziesz ranking najtańszych ogrzewań w domu – stworzony został on na podstawie badań Polskiego Alarmu Smogowego. Badania dotyczą najbliższego sezonu grzewczego – pokazują, ile średnio będzie kosztowało nas ogrzanie domu w ciągu roku z wykorzystaniem różnych źródeł energii (dane dla domu o powierzchni 150 mkw z 4 mieszkańcami). Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze?

Roczne koszty ogrzewania domu:

  1. Pompa ciepła gruntowa (ogrzewanie podłogowe) – 2350 zł
  2. Pompa ciepła powietrzna (ogrzewanie podłogowe) – 2760 zł
  3. Pompa ciepła gruntowa (grzejnik) – 2960 zł
  4. Pompa ciepła powietrzna (grzejnik) – 3510 zł
  5. Kocioł na kawałki drewna, ekoprojekt – 4010 zł
  6. Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny – 4870 zł
  7. Kocioł na kawałki drewna, pozaklasowy – 2530 zł
  8. Kocioł elektryczny – 7860 zł
  9. Kocioł węglowy, ekoprojekt – 9540 zł 
  10. Kocioł na pellet, ekoprojekt – 10060 zł
  11. Kocioł kondensacyjny na olej opałowy – 11850 zł
  12. Kocioł węglowy, pozaklasowy, czyli tzw. kopciuch – 12 460 zł

Jak już wspominaliśmy, najtańsze ogrzewanie domu zapewniają pompy ciepła. Jednak jest to rozwiązanie dla osób, które mają do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy złotych (średnio około 35-40 tys zł). Według ekspertów taka inwestycja zwróci się po mniej więcej 5-6 latach – wszystko zależy od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy. Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze poza pompami? Kocioł na drewno lub gaz ziemny. Kocioł węglowy lub na pellet to już dwukrotnie większe koszta roczne. 

Najdrożej w rankingu wychodzi kocioł węglowy pozaklasowy, czyli kopciuch. Najstarsze piece są najmniej ekonomiczne, więc jeśli masz możliwość zmiany pieca za dopłatą, to skorzystaj z tego, bo naprawdę warto. Na przykład we Wrocławiu działa miejski program Zmień Piec – z dopłat skorzystało już niemal 13 tysięcy gospodarstw domowych! 

Mało kto ma możliwość zmienić ogrzewanie jeszcze w tym roku. Mimo że już wiesz, jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze w 2022 roku, to najprawdopodobniej nie zainwestujesz w nie jeszcze w tym roku – no, chyba że się budujesz i właśnie stoi przed Tobą wybór źródła energii. Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć swoje rachunki? Przykręcić grzejniki! Banalne, a jakże skuteczne. Ostatnio toczy się wiele dyskusji na temat tego, dlaczego mamy w domach zimą tak ciepło, że możemy chodzić ubrani, jak latem – czyli w krótkim rękawku i cienkich spodniach. Wiele rodzin tak funkcjonuje – jest to dla nich normalne, że w mieszkaniu musi być na tyle ciepło, że nie trzeba chodzić ubranym w bluzy, czy inne okrycia wierzchnie. Jednak może warto to przemyśleć? Czy rzeczywiście musimy mieć aż tak wysoką temperaturę, żeby dobrze się czuć? Może warto zainwestować w cieplejszy, wełniany sweter i grube skarpetki? Dyskusje na ten temat rozpoczęła również Komisja Europejska, która w dobie kryzysu grzewczego zaleca przykręcić grzejniki – np. Szwajcaria wymaga od obywateli utrzymywania temperatury w domu w granicach 19 stopni. 

Zobacz też: W tych marketach najbardziej opłaca się kupić ekogroszek!

Świat się zmienia i niestety musimy się do tych zmian przystosować. Przerwy w dostawie energii mają być coraz powszechniejsze – warto jest się przygotować do nadchodzącej zimy. Wiesz już, jakie jest najtańsze ogrzewanie w domu – daj znać w komentarzu, z którego źródła energii korzystasz obecnie.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

Popularne