Strona głównaPrzemysłLasy Państwowe i sprzedaż drewna - cennik, ile kosztuje drewno z polskich...

Lasy Państwowe i sprzedaż drewna – cennik, ile kosztuje drewno z polskich lasów?

Lasy są miejscem, które kojarzy się z naturą – tą w formie pięknych, zielonych drzew oraz grzybów, które tak chlubnie teraz zbieramy i tą związaną ze zwierzętami, dla których tereny leśne są miejscem schronienia i domem. Z jednej strony kraj się rozwija i by budować nowe osiedla, budynki lub drogi często dochodzi do wycinki drzew. Z drugiej, chcemy przywrócić zieleń w miastach, bo wiemy, jak wiele dają drzewa.

Lasy Państwowe są dla przeciętnego obywatela ważne jeszcze z jednego powodu. Prowadzą wycinki lasów, ale dzięki temu, że odbywają się one na terenach państwowych, wszystko jest zaplanowane i przemyślane. W planach pracy dokładnie opisane jest, które drzewa można wyciąć i nie ma tu miejsca na pomyłkę. Ścięte drewno trafia do konkretnych nadleśnictw, a następnie do sprzedaży.

Większość osób zdaje sobie sprawę, że Lasy Państwowe prowadzą sprzedaż drewna opałowego, ale nie wszyscy są świadomi tego, jak korzystne są ceny przez nich proponowane. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jaka jest cena drewna opałowego w Lasach Państwowych i czy Lasy Państwowe mają cennik za sprzedaż drewna.

Zobacz: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ

Sprzedaż drewna – Lasy Państwowe

W 2007 roku po raz pierwszy można było kupić drewno poprzez systemy informatyczne – są bowiem dwa sposoby zakupu drewna opałowego z Lasów Państwowych przez Internet. Zanim przejdziemy do tego, jaką ceną drewna opałowego operują Lasy Państwowe, przedstawimy wam te 2 internetowe sposoby zakupu, żeby wszystko było jasne i klarowne:

  • Portal Leśno-Drzewny – to miejsce przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy już wcześniej dokonali zakupu drewna od Lasów Państwowych. Prowadzona jest tam sprzedaż ofertowa dla klientów zawierających długoterminowe umowy.
  • E-drewno – portal do sprzedaży drewna w formie aukcji. Aby móc uczestniczyć w licytacjach, należy wcześniej dokonać rejestracji działalności gospodarczej w serwisie Portal Leśno-Drzewny.

Oczywiście, jeśli interesuje was stacjonarny zakup drewna od Lasów Państwowych, to także jest to możliwe – wystarczy udać się do leśniczego z pobliskiego nadleśnictwa lub do biura nadleśnictwa. Jest to również miejsce, w którym można poznać cennik na sprzedaż drewna przez Lasy Państwowe.

Zanim zajmiemy się ceną drewna opałowego ustaloną przez Lasy Państwowe, warto omówić jeszcze jedną kwestię… która również ma wpływ na cenę. Są Lasy Państwowe i lasy prywatne – sprzedaż w tych miejscach przebiega inaczej, a znaczy to również, że inaczej wygląda cena. Dla niektórych plusem może być natomiast to, że w lasach prywatnych nie występują limity ilościowe zakupu drewna przez jedną osobę.

Znamy już podstawy dotyczące tego, jak przebiega sprzedaż drewna w Lasach Państwowych, czas zająć się tym, co najbardziej was interesuje, czyli ceną. Jaką ceną drewna opałowego mogą się pochwalić Lasy Państwowe?

Zobacz: Ekogroszek nie spala się całkowicie – 20% więcej kosztów

Cena drewna opałowego w Lasach Państwowych w 2022

Na cenę drewna opałowego w Lasach Państwowych wpływ mają różne czynniki. Wymienimy teraz kilka z nich, żebyście wiedzieli, czym należy się kierować podczas zakupu i nie dali się wprowadzić w błąd.

Cena drewna opałowego Lasy Państwowe – to ma na nią wpływ:

  • rodzaj drewna – drewno liściaste jest droższe od iglastego. Powód jest jeden, drewno liściaste ma większą gęstość, co wpływa także na zwiększoną wydajność opałową.
  • gatunek drewna – to kolejny czynnik, który ma wpływ na cenę. Każde drewno pali się inaczej, jeden gatunek sprawdzi się lepiej do przepalania w kominku, a inny do palenia w piecu. Cena za dąb jest dużo wyższa od ceny ochy, klonu lub akacji.
  • sortyment – czyli po prostu normy jakościowe oraz różne wymiary drewna.
  • klasa grubości drewna – wyróżnia się trzy klasy, które określają średnicę środkową (klasa 1 – średnica do 24 cm; klasa 2 – średnica 25-34 cm; klasa 3 – średnica od 35 cm wzwyż).

Jeśli chodzi o cennik za sprzedaż drewna, to Lasy Państwowe mają gotowe cenniki dla nadleśnictwa. Nadleśnictwo Złotów poinformowało w lipcu 2022, że cena najczęściej wybieranego drewna opałowego w Lasach Państwowych wynosiła 135,30 zł brutto za m3 w przypadku drzew iglastych i 162,36 zł brutto za m3 w przypadku drzew liściastych.

Cennik sprzedaży drewna udostępniony przez Nadleśnictwo Bolesławiec (Lasy Państwowe) pozwala stwierdzić, że cena drewna opałowego w drugiej połowie 2022 roku wynosi 135,50 zł brutto za m3 (sosna, modrzew, świerk, osika) oraz 162,36 zł brutto za m3 (dąb, brzoza, olcha).

Sprawdź jeszcze

Popularne