Strona głównaNajciekawszePrymulka - jak dbać, ile kosztuje, rozmnażanie, uprawa, podlewanie

Prymulka – jak dbać, ile kosztuje, rozmnażanie, uprawa, podlewanie

Prymulka zwana inaczej pierwiosnkiem może być hodowana zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Istnieje wiele jej odmian, do których należą między innymi: japońska, omączona, czy kwiecista. Warto wspomnieć, że każda z nich ma nieco inne potrzeby hodowlane. Są to rośliny bylinowe. Pierwotnie występują w klimacie umiarkowanym na terenach Azji oraz Europy. Przez wielu, kwiat ten postrzegany jest za symbol wiosny. Zawdzięcza to swojej nazwie oraz porze roku, w której kwitnie. Dużą popularność przynosi jej nieskomplikowana hodowla oraz piękne kwiaty, które występują w wielu kolorach (np. różowych, niebieskich lub żółtych).  

Prymulka – wygląd, jak wygląda? 

Jak wygląda prymulka? Jest to roślina, która wyróżnia się pięknymi, mocno intensywnymi kwiatami. Roślina ta jest nieduże, osiąga wzrost około 25 cm i posiada zazwyczaj 6 – 7 płatków. Dodatkowo, na ich piękny wygląd składają się również intensywnie zielone, mięsiste i lekko omszone liście. Co jeszcze można wspomnieć na temat, jak wygląda prymulka? Przede wszystkim istnieje ich szeroki wybór kolorystyczny, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w niejednym ogrodzie oraz mieszkaniu. Jak wygląda prymulka? W tej kwestii dodatkowo powinno wspomnieć się również o fakturze jej liści, które oprócz swojej mięsistości są szorstkie. 

Prymulki – cena. Ile kosztują sadzonki prymulki? 

Jedna sadzonka to koszt około 6 zł. Składa się na nią jeden kwiat. Zastanawiając się nad poszerzeniem swojej kolekcji roślin o prymulkę i gdzie kupić, swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować do sklepów ogrodniczych. 

fioletowa prymulka

Prymulka w doniczce – cena 

Jak zostało już wcześniej wspomniane, prymulki nie są roślinami z wyższej półki cenowej. Istnieje również możliwość zakupienia prymulki w doniczce, cena takiego produktu to około 10 zł. Zazwyczaj są wtedy sprzedawane po 6 sztuk. Prymulka w doniczce i cena za ten barwny kwiat, która jest dość niska, przyczynia się do coraz częstszej obecności tych kwiatów w wielu mieszkaniach.

Prymulka – rozmnażanie  

Jak rozmnożyć prymulkę? To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy kwiatu prymulka. Na pewno prymulki rozmnożyć z liścia się nie da. Jakie są zatem metody? Rozmnażanie tej rośliny rozpocząć można od podziału ich kęp. Zazwyczaj odbywa się to w okresie maja lub czerwca. Istnieje jeszcze inny sposób na zwiększenie swojej ilości prymulek. Rozmnażanie z liścia to jednak nie jest jeden ze sposobów. Można tego dokonać, dokonując wysiewu nasion. Proces ten powinien odbyć się w czerwcu. Pośród amatorów ogrodowych aktywności często poruszaną kwestią jest, jak rozmnożyć prymulkę. Jak zostało już wcześniej wspomniane na temat prymulki, rozmnażanie z liścia nie jest możliwe dla tej rośliny. Warto zatem zapoznać się z innymi metodami.

Prymulka – uprawa, na co uważać? 

Co powinno się wiedzieć o prymulkach? Jak dbać o tę roślinę? Przede wszystkim, warto jej zapewnić żyzną glebę, która jest próchnicza i gliniasta. Gleba bowiem stanowi istotną kwestię, jeśli chcemy cieszyć długo oczy naszymi kwiatami. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak rozmnożyć prymulkę, warto zaczerpnąć informacji na ten temat z podręczników poświęconych ogrodnictwu. Aspektem, o którym nie powinniśmy zapominać, jest również podlewanie. Prymulki nie są przyzwyczajone do zbyt suchych warunków. Podlewanie prymulki powinno odbywać się dwa razy w tygodniu. Najlepsze dla naszej rośliny będzie, jeśli dokonamy tego poprzez nalanie wody do podstawki. Gatunek prymulka i pielęgnacja tej rośliny nie należy do najtrudniejszych. Powinno się ją podlewać regularnie, około dwa razy w tygodniu, a także dbać o to by roślina nie miała zbyt wilgotno ani sucho. Dokonując zakupu prymulki, pielęgnacja tej rośliny może być również wsparta dostarczaniem jej nawozów do roślin doniczkowych. Proces ten powinien odbywać się w odstępie dwóch tygodni. Posiadacze prymulki stanowisko powinni zapewnić jej takie, które będzie lekko zacienione. Sadząc prymulkę, stanowisko dla niej powinno znajdować się również w otoczeniu większych roślin, które zapewnią jej cień. Co jeszcze powinno się wiedzieć w kwestii jak dbać? Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja ich długiej żywotności. Jeśli więc zdecydujemy się na ich uprawę w warunkach mieszkaniowych, powinniśmy postawić je z dala od okien. Warto również zaznajomić się z kwestią prymulki po przekwitnięciu. Jak najbardziej można zostawić ją w gruncie, jednak powinno się zadbać o ich odpowiednie okrycie. Dodatkowo, prymulki po przekwitnięciu, które są z gatunków mniej odpornych na zimno, powinno przenieść się do pojemnika znajdującego się w bardziej umiarkowanych warunkach temperaturowych. 

Prymulka podlewanie – jak często? 

Na forach poświęconych ogrodnictwu i uprawie roślin, prymulki i jak podlewać te kwiaty należy do jednego z częściej zadawanych pytań. Dużo jest wątków, które dotyczą kwiatu prymulka. Jak podlewać te piękne i kolorowe kwiaty można dowiedzieć się od innych ich posiadaczy. Byliny te, zazwyczaj powinny być podlewane około dwa razy w tygodniu. 

Prymulka na mrozie – czy jest odporna na mróz? 

Co w kwestii prymulek i mrozów? Jak zostało wspomniane już na samym początku, roślina ta nie jest odporna na mróz. Jeśli więc hodujemy naszą sadzonkę w ogrodzie, powinniśmy w okresie zimowym zadbać o jej okrycie np. przy pomocy kawałków kory. Prymulka na mrozie przetrwa. Jednak pod warunkiem, że zima nie będzie zbyt mroźna. Co jednak stanie się, jeśli w porę nie przygotujemy okrycia dla naszej prymulki? Mrozy i brak śniegu nie są zbyt korzystne dla naszego kwiatu. Podlewanie prymulki warto wzmocnić dodatkiem nawozów do roślin doniczkowych, który powinien być podawany raz na dwa miesiące. 

Prymulka – gdzie kupić online? 

Prymulka, gdzie kupić ten piękny kwiat? Prymulki ogrodowe i sadzonki tych roślin cieszą się niegasnącą popularnością wśród wielu pasjonatów i amatorów ogrodnictwa i pracy z roślinami. Dotyczy to również nasion. Na szczęście sklepy ogrodnicze istnieją w wielu miejscach, w związku z czym nasiona prymulki ogrodowej i sadzonki można kupić bez większych przeszkód. We wcześniejszych akapitach, zostało wspomniane, że prymulka na mrozie radzi sobie całkiem nieźle, co czyni ją niezwykle łakomym kąskiem dla wielu fanów ogrodnictwa. 

Prymulki – kiedy najlepiej sadzić? 

Prymulki ogrodowe, kiedy sadzić? Jest to temat wielu podręczników poświęconych ogrodnictwu. Odmiany tej rośliny występują licznie, a każda z nich ma swoje indywidualne potrzeby. Jednak w kwestii prymulki ogrodowej i kiedy ją sadzić odpowiedź jest prosta. Odpowiadając na pytanie dotyczące prymulki ogrodowej i kiedy sadzić, można znaleźć odpowiedź, że jest to maj. Prymulki i stanowisko dla nich powinno być nieco zacienione, a także nie za ciepłe i nie za wilgotne. 

Prymulki – jak o nie dbać? 

Odmiany prymulki są liczne. Ich nasiona można zakupić w wielu miejscach np. w internecie lub sklepach ogrodniczych. Jednak, jak dbać? Prymulki lubią umiarkowane ciepło i lekko wilgotną glebę. Jeśli już zdecydujemy się na zakup prymulki ogrodowej, sadzonki warto posadzić w maju. Prymulka i pielęgnacja tego kwiatu nie należy do skomplikowanych. Jest jednak jedna rzecz, o której warto pamiętać, kupując kwiat z gatunku prymulka. Mrozy znosi różnie, warto zawczasu zapewnić jej lekkie ocieplenie, którym mogą być kawałki kory.

Decydując się na zakup prymulki, nie powinno się również zapomnieć o zapewnieniu jej odpowiedniego drenażu, który również wydłuży i wzmocni jej żywotność poprzez zapobieganie występowania szkodników i minimalizowanie ryzyka gnicia.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne