Strona głównaRozrywkaSezon motocyklowy - ile trwa i kiedy się zaczyna?

Sezon motocyklowy – ile trwa i kiedy się zaczyna?

Motocykle to pasja, która fascynuje wielu Polaków. Choć motocyklami poruszają się głównie mężczyźni, na drogach nie brakuje też kobiet, które mają własny jednoślad. Niektórzy wolą podróżować samotnie, bo motocykl to dla nich forma oderwania się od szarej codzienności. W drodze skupiają się na radości z prowadzenia motocykla. Wytyczają kolejne cele podróży tylko po to, by jeździć. Inni spędzają w ten sposób czas z przyjaciółmi, bo turystyka motocyklowa to także sport drużynowy.  

W naszych warunkach klimatycznych motocykl nie jest pojazdem całorocznym. Prawo nie zabrania jeździć motocyklistom w zimie, ale zdrowy rozsądek wielu z nich podpowiada, by nie zakładać kasku przy złej pogodzie. Mniej doświadczeni motocykliści mogą nie poradzić sobie z trudnymi warunkami, które panują na śliskiej drodze mokrej od deszczu lub śniegu.

O tym, ile trwa i kiedy zaczyna się sezon motocyklowy, można by sporo mówić. Wśród motocyklistów możemy bowiem wyróżnić tych, dla których motocykl to środek transportu i jeżdżą nim tak długo, jak się da (nawet do srogich mrozów). Inni traktują jazdę na motocyklu hobbystycznie i poruszają się nim tylko wtedy, gdy mają optymalne warunki pogodowe. Dla każdej z tych grup sezon motocyklowy będzie się zaczynał i kończył inaczej. Mimo tego, spróbujmy odpowiedzieć na pytania: 

  • kiedy zaczyna się sezon motocyklowy w Polsce i jak długo trwa?
  • co zrobić, aby wydłużyć sezon na motocykle?

Zobacz: Sezon ogórkowy – co to znaczy i kiedy się zaczyna?

Kiedy zaczyna się sezon motocyklowy w Polsce?

Czas, w którym zdecydowana większość motocyklistów wyjeżdża na ulice to kwiecień. Jeśli temperatura oscyluje w okolicy 7-10 stopni, pierwsi fani jednośladów ruszają w trasy. 

Generalnie dla motocyklistów temperatura nie ma aż takiego znaczenia. Bowiem od niskiej temperatury zdecydowanie gorszy jest wiatr. 

Próbowałeś kiedyś jechać rowerem w wietrzny dzień? Motocyklista ma cięższy pojazd i rozwija znacznie wyższą prędkość, więc jest mu jeszcze trudniej. Jeśli motocykl nie ma szyby, to jazda w wietrzny dzień jest bardzo nieprzyjemna. Sama szyba przy bocznych podmuchach też niewiele daje. 

Źródło: pixabay.com

Kiedy kończy się sezon motocyklowy w Polsce? 

Sezon na motocykle kończy się zwykle w połowie października. Wtedy dni są już wyraźnie krótkie i bardzo chłodne. W wielu miastach organizuje się z tej okazji zloty motocyklowe, połączone z koncertami i piknikami rodzinnymi dla wszystkich, którzy mają ochotę spędzić ostatnie cieplejsze dni na świeżym powietrzu. 

Wielu motocyklistów wyjeżdża w trasę jedynie w ścisłym sezonie letnim. Siadają na motocykle w maju, jeżdżą całe lato, a w sierpniu już rezygnują z przejażdżek. Nie wyprowadzają motocykla z garażu, gdy jest chłodno lub gdy może pojawić się deszcz. 

Sezon motocyklowy w Polsce dla niektórych jest bardzo krótki. Sprawdź, jakie gadżety kupić, by nieco go wydłużyć i poprawić komfort cieplny w czasie motocyklowych wojaży. 

Zobacz: Spodnie jeansowe męskie – przegląd najmodniejszych modeli tego sezonu

Jak wydłużyć sezon na motocykle?

Wielu fanów jednośladów modyfikuje swoje pojazdy i kupuje odpowiedni strój, by jak najdłużej cieszyć się z uroków jazdy na motocykli. 

Sprawdź naszą listę gadżetów i udogodnień, które pomogą ci wydłużyć sezon na motocykle:

  1. Odpowiedni strój

Podobno nie ma złej pogody, tylko ludzie nieodpowiednio się ubierają. Czy dotyczy to także motocyklistów? Ciepła kurtka spinana ze spodniami skutecznie ograniczy zimno nawet w wietrzne dni. Odzież motocyklowa na sezon jesienno zimowy powinna mieć wodoodporną membranę i odpinaną wkładkę, która dodatkowo grzeje.

Standardem jest też termoaktywna bielizna, ochraniacze na kolana, pas nerkowy oraz kominiarka. 

Nie oszczędzaj na motocyklowych ciuchach. To nie tylko wygoda, ale też ochrona dla ciała, gdy zdarzy się wypadek. 

  1. Odzież ogrzewana elektrycznie

Choć największą popularnością cieszą się ogrzewane kurtki i kamizelki, chętni mogą też kupić ogrzewane skarpety. Zasada działania takiej odzieży jest prosta: podpinasz ją do power banka (lub gniazdka zapalniczki w motocyklu, co wielu specjalistów jednak odradza) i czekasz kilka minut aż się nagrzeje.  

  1. Podgrzewane manetki i siedzenie

Podgrzewane manetki dokupisz do większości motocykli. Jeśli potrafisz sam dłubać przy swoim jednośladzie i znasz się trochę na elektryce, spokojnie sam je zamontujesz. Wkładki podgrzewające siedzenie zamontujesz na podobnych zasadach. 

Sprawdź jeszcze

Popularne