Strona głównaNajciekawszeRosyjskie fabryki w Polsce. Czy powinniśmy ich unikać?

Rosyjskie fabryki w Polsce. Czy powinniśmy ich unikać?

Rosyjski kapitał w Polsce to wciąż jedynie odsetek wszystkich inwestycji. Poza pojedynczymi produktami wschodni sąsiad dostarcza nam gaz, ropę, metale i produkty informatyczne. Sytuacja może się natomiast diametralnie zmienić. Nowe rosyjskie fabryki systematycznie powstają w Polsce i wiele wskazuje na to, że trend będzie się rozwijał. Czy jednak warto zatrudnić się w rosyjskiej firmie?

Rosyjski kapitał w Polsce – jak pracownicy oceniają firmy?

Znamy już top 10 produktów z Rosji, które kupujesz, a nie wiesz skąd pochodzą. Pora przyjrzeć się stworzonemu przez Rosjan rynkowi pracy w Polsce. Oto jak relacje wyglądały na przestrzeni lat.

Do 2019 roku koncern naftowy Łukoil zarządzał bazą 200 stacji paliw. Pracodawca nie zdobył jednak wielu pozytywnych opinii ze strony klientów. Duże rotacje pracowników i finansowe obciążanie kasjerów za ucieczki pojazdów spotkały się z krytyką w internecie. Mimo to pracownicy docenili atmosferę w pracy w Łukoil i możliwości rozwoju.

Nieco lepsze noty niż stacja paliw otrzymała firma Novatek – rosyjski producent gazu. Pracownicy wysoko ocenili atmosferę w pracy i kontakt z przełożonymi. Narzekali natomiast na traktowanie pracowników z długim stażem pracy, którym trudno było rozwinąć się w takim tempie jak ich nowym koleżankom i kolegom. 

Faktem jest, że przez wiele lat drogi w Polsce budował rosyjski oligarcha – Oleg Deripaska. Jeden z akcjonariuszy firmy Strabag przyczynił się do stanu naszych jezdni. Nie wiemy jak wyglądały jego relacje z podwładnymi, natomiast możemy stwierdzić, że jest on hojny. W 2013 biznesmen zrezygnował z rocznej premii, która osiągnęła wartość 3,2 tysięcy dolarów. Całą sumę w postaci akcji rozdysponował pomiędzy swoich pracowników.

Rosyjska fabryka w Polsce

Kraje wschodu coraz baczniej przyglądają się Polsce z perspektywy inwestycyjnej. Technicol-Insulation sp. z o.o. to rosyjska fabryka, która powstał w Wykrotach, w powiecie bolesławieckim. 25 marca 2021 roku uruchomiono tam produkcję wełny mineralnej. W planach fabryki jest wytworzenie 1,3 mln wełny mineralnej do 2023 roku. To duża ilość w porównaniu do innych europejskich i światowych fabryk. Produkty z polskiej fabryki trafią na rynek zagraniczny, do Czech, Niemiec, Austrii oraz Słowacji.

Opinie o Technonicol-Insulation 

Technonicol ma ponad 50 fabryk na całym świecie. Śledząc poczynania firmy kluczowe pozostają dla nas oferowane warunki pracy. Wśród opinii o Technonicolu przeważają oceny pozytywne. Pracownicy doceniają dodatki socjalne, stabilne zatrudnienie, czy firmowe obiady. Zdaniem pracowników zasady współpracy są transparentne, a pracodawca jest uczciwy. Atmosfera jest określana jako dobra. Osoby zatrudnione w firmie narzekają natomiast na słabą organizację pracy, która jest spowodowana tym, że fabryka powstała stosunkowo niedawno. Pozytywne opinie o firmie wyrażają także jej klienci. 

Opinie o Kamaz Polska

Kamaz to dostawcze samochody ciężarowe. Firma cieszy się dużą popularnością na całym świecie, ale czy producent zapewnia godziwe warunki pracy? Opinie o firmie Kamaz w Libertowie nie zachęcają do podjęcia tam zatrudnienia. Pracownicy skarżą się na niewłaściwą organizacji pracy oraz niegodziwe traktowanie. Powodem negatywnych opinii o pracodawcy są także rzekome opóźnienia w wypłatach.

Opinie o Luxoft

Wiele opinii na rosyjskiego pracodawcę pojawia się także w branży informatycznej. Luxoft to spółka IT oferująca pełne wsparcie oprogramowania. Pracownicy dobrze oceniają atmosferę panującą w firmie, płaską strukturę organizacyjną i możliwość wpływania na ostateczny kształt projektu. Osoby zatrudnione w Luxoft najczęściej nie widzą słabych stron firmy. Niekiedy jednak podkreślają, że przydałoby się większa liczba benefitów i lepsza organizacja zadań.

Opinie o Mere Supermarkety

Mere supermarkety to rosyjska sieć dyskontów, która zagościła również w Polsce. Co na temat firmy sądzą pracownicy? Ich zdaniem standard pracy jest wysoki, każda zatrudniona osoba ma stały dostęp do szkoleń podnoszących ich kwalifikacje. Na podstawie ocen pracowników możemy wywnioskować, że warto podjąć pracę w sklepach Mere. Pozytywna atmosfera i jasne zasady współpracy sprzyjają satysfakcji z pracy.

Na pytanie, czy warto pracować w rosyjskiej firmie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy tutaj od oferty konkretnego pracodawcy. Trzeba jednak przyznać, że miejsca pracy stworzone przez rosyjskich inwestorów stanowią rynkową mniejszość. Warto mieć na uwadze fakt, że poza Rosją według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu rozwojem biznesu w naszym kraju interesują się również Chiny, Malezja, Korea czy Singapur.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne