Strona głównaNajciekawszeLista produktów z Rosji, które kupujesz, a nie wiesz skąd pochodzą

Lista produktów z Rosji, które kupujesz, a nie wiesz skąd pochodzą

Rosyjskie firmy w Polsce można dostrzec rzadziej niż firmy angielskie, amerykańskie, czy niemieckie. Nie oznacza to jednak, że nic nie importujemy od wielkiego mocarstwa. Sąsiedzi zza wschodniej granicy dostarczają nam wielu surowców, głównie w postaci gazu i ropy naftowej. Na tym jednak nie koniec rosyjskich produktów w Polsce. Sprawdź jakie produkty są z Rosji i poznaj naszą listę top importowanych produktów. Niektóre pozycje mogą Cię zaskoczyć.

1. Gaz

Jeśli chodzi o rosyjskie produkty w Polsce na liście nie mogło zabraknąć gazu. Polska bazuje obecnie na kontrakcie jamalskim, który warunkuje zasady dostarczania gazu z Rosji. Kontrakt z Gazpromem zakończy się jednak w grudniu 2022 roku, co oznacza, że w tym aspekcie zajść mogą wielkie zmiany. Również ze względu na inwestycję Baltic Pipe, czyli rurociąg, który dotrze do Polski z Norwegii. Mimo perspektywy zmian trzeba przyznać, że Polskę i Rosję w tym względzie łączy wieloletnia współpraca. Z tego względu węgiel znalazł się na szczycie listy produktów rosyjskich.

2. Apteczka Agafii

Postać babci Agafii okazała się receptą na sukces dla rosyjskiego koncernu kosmetycznego. Rosyjska firma w Polsce zdobywa coraz większą popularność i jest coraz łatwiej dostępna w sklepach internetowych. Należy ona do popularnych produktów z Rosji, które posiadają pozytywne opinie konsumentów. W formule rosyjskich odżywek, masek, toników i kremów znajdziemy wiele unikalnych ekstraktów ziół i olejków. Produkty są ekologiczne i naturalne. Służą do pielęgnacji włosów, twarzy i ciała.

3. Kama

Wielu kierowców kojarzy markę Kama nie mając świadomości jej pochodzenia, choć należy ona do popularnych produktów z Rosji. Niewiele osób wie, że opony Kama i są produkowane w Rosji. Cechują je bardzo dobre parametry techniczne oraz wysoka wytrzymałość. Firma Kama jest rosyjskim liderem, w którego ofercie znajdują się opony do aut osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych. Rosyjska marka w Polsce cieszy się renomą. Warto zwrócić na nią uwagę ze względu na innowacyjną technologię łączenia krzemionki z mieszanką gumową.

4. Węgiel

Dane pokazują, że importujemy coraz większe pokłady węgla kamiennego kosztem niższej produkcji tego surowca. Znakomita większość węgla, który jest spalany w Polsce pochodzi właśnie z Rosji. Duże zapotrzebowanie na kruszec jest spowodowane oparciem całej polskiej energetyki na węglu. Nie każdy wie, że w roku 2021 od naszego wschodniego sąsiada sprowadziliśmy ponad 4 mln ton węgla. Jeśli chodzi o rosyjskie produkty w Polsce na liście węgla zabraknąć nie mogło.

5. Telegram

Rosyjskie produkty w Polsce to lista obszerna i pełna niespodzianek. Komunikatory internetowe na dobre zmieniły sposób porozumiewania się. I nie dotyczy to tylko popularnego messengera. Komunikator Telegram to w pełni darmowe narzędzie, które działa na podstawie chmury obliczeniowej. Aplikacja pozwala na wysyłanie wiadomości, zdjęć oraz naklejek. Komunikator Telegram został stworzony przez Durowa – twórcę sieci społecznościowej VKontakte. Obecnie aplikacja działa na ponad 570 milionach smartfonów.

6. Kaspersky

Rosyjskie produkty w Polsce występują także w branży cyberbezpieczeństwa. Kaspersky to marka założona przez Jewgienija Kasperskiego – obecnego dyrektora generalnego. Firma działa w aż 200 państwach i zatrudnia ponad 4000 specjalistów. Dobrze oceniany antywirus stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabezpieczeń na świecie. Jakie oprogramowanie znalazło się jeszcze na liście produktów rosyjskich?

7. Outpost i Dr. Web

Oprogramowanie – firewall Outpost i antywirus Dr Web można pobrać w każdym zakątku świata. Outpost Firewall Pro został stworzony przez rosyjską firmę Agnitum. Dr Web to z kolei antywirus stworzony przez Igora Danilova i działa na takich platformach jak PC, Mac i Android. Jak widać wiele zabezpieczeń komputerowych pochodzi właśnie z Rosji. Zastanawiający jest jedynie fakt, że największa ilość ataków hakerskich ma miejsce właśnie w tym kraju.

8. Greenfield

Popularne produkty z Rosji to nie tylko surowce, zabezpieczenia, opony czy kosmetyki. Okazuje się, że to także przemysł herbaciany. Herbaty Greenfield są sprzedawane w Anglii i Nowej Zelandii, ale także w Polsce. Produkt zdobył dobre opinie klientów dzięki wysokiej jakości. Marka Greenfield jest własnością firmy Orimi Handel, która uchodzi za rosyjskiego lidera rynku herbat. Jej nazwa została nada celowo, aby zakamuflować pochodzenie produktu. W końcu Anglicy są kojarzeni z herbatą i tradycją jej picia od wielu lat.

9. Ropa naftowa

Poza rosyjskimi markami w Polsce sprowadzamy także paliwa. Nie ulega wątpliwości, że Rosja należy do grona naszych największych dostawców ropy naftowej. Co ciekawe, polskie złoża są w stanie zaspokoić niespełna 3% całkowitego zapotrzebowania naszego kraju na ten surowiec. Niestety odkryte w czasach sowieckich złoża ropy naftowej mogą się niebawem wyczerpać. Wiele wskazuje na to, że import ropy z Rosji w najbliższym czasie zostanie ograniczony, ze względu na wysokie ceny czarnego surowca. Ropa to popularny rosyjski produkt w Polsce. Na liście nie mogło go więc zabraknąć?

Czy wiesz już jakie produkty są z Rosji? Lista produktów rosyjskich to wiele nieoczywistych pozycji oraz produktów, które zostały przez oligarchów wykupione. Jak widać warunki współpracy rosyjskich firm w Polsce mogą się diametralnie zmienić. Nie zapominajmy, że rosyjskie produkty w Polsce to także antyki, dzieła sztuki, a także produkty kolekcjonerskie. Bez wątpienia na dalszy handel i przebieg współpracy międzynarodowej duży wpływ będzie miała sytuacja geopolityczna na świecie.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

Popularne