Duraluminium jest ogólną nazwą stopów metali, które przeznaczone są do przeróbki plastycznej. Stopy te zawierają głównie aluminium oraz dodatki stopowe takie jak miedź, mangan, krzem, magnez, żelazo i inne. Duraluminium znajduje swoje zastosowanie zarówno w lotnictwie (tworzenie części konstrukcyjnych) jak i skateboardingu (robione są z niego tory do uprawiania tego sportu).
Kiedyś używano go również do tworzenia ram naziemnych pojazdów sportowych. W obecnych czasach duraluminium znalazło zastosowanie w pakowaniu a także przechowywaniu oraz obróbce termicznej pożywienia. Duraluminium można znaleźć także w elementach konstrukcyjnych statków kosmicznych ale także różnych przedmiotów codziennego użytku.
Jego zastosowanie w takich właśnie działach przemysłu wynika z wysokiej wytrzymałości mechanicznej tego materiału, która wynosi ponad 400 MPa wytrzymałości doraźnej. Ciekawym jest, że duraluminium zyskuje na trwałości wraz z naturalnym starzeniem się materiału. W czasie starzenia się duraluminium w domowej temperaturze jego wytrzymałość wzrasta. Samo duraluminium zostało odkryte przez przypadek przez Alfreda Wilma w 1909 roku w niemieckim mieście Duren. Uznaje się, że stąd właśnie nazwa duraluminium, choć istnieje również wersja, że wzięła ona swój początek w łacińskim słowie „durus”, które znaczy tyle samo co „twardy”.
Jak wygląda spawanie duraluminium w praktyce? Jak spawać duraluminium i czym spawać duraluminium by zrobić to dobrze?
Spawanie to metoda trwałego łączenia materiałów poprzez ich rozgrzanie i stopienie w jedną całość. Spawanie duraluminium tak samo jak spawanie np. aluminium czy stali nierdzewnej odbywa się przy udziale spoiwa. Najczęściej stosowanym rodzajem spawania jest spawanie łukowe, w którym jako spawalnicze źródło ciepła używany jest tzw. łuk elektryczny. W trakcie spawania topione są i krawędzie i materiał spawalniczy. Kiedy spawane są materiału sztuczne spawalniczym źródłem ciepła najczęściej jest rezystor elektryczny lub gorące powietrze. Spawanie duraluminium wymaga od spawacza dobrania odpowiedniej do tego metody.
Spawanie duraluminium – jak zrobić to dobrze?
Jak dobrze spawać duraluminium? Istnieją dwie najbardziej skuteczne i najczęściej stosowane metody spawania duraluminium.
Pierwsza z nich to metoda Mig / Mag. Spawanie duraluminium metodą Mig / Mag to spawanie Mig czyli migomatem, który do spawania wykorzystuje gaz obojętny w momencie gdy Mag wykorzystuje do spawania gaz, który jest chemicznie aktywny. Spawanie Mig jest odpowiednie do spawanie duraluminium, ale również innych stopów niezależnych a także miedzi czy aluminium. Taka metoda spawania duraluminium jest niedroga i wydajna a zespawane spoiwa są trwałe. Jak jeszcze spawać duraluminium?
Inną metodą spawania duraluminium jest metoda TIG. Wykorzystuje ona łuk elektryczny wytworzony przez nietopliwą elektrodę Wolframową. Tutaj też używany jest gaz obojętny taki jak hel czy argon. W metodzie TIG materiał spawalniczy topi powierzchnię. Zaletą tej metody jest możliwość spawania w dowolnie wybranej pozycji, natomiast jest ona bardziej skomplikowana niż metoda Mig / Mag i wymaga od spawacza większej wiedzy. Aby spaw wykonany tą metodą był zrobiony dobrze najlepiej jest znać skład spawanego stopu co nie zawsze jest możliwe.
Jak skutecznie spawać duraluminium?
Jak skutecznie spawać duraluminium? Metoda spawania duraluminium w pełni zależy od spawacza, który po zaznajomieniu się ze spawanym materiałem i składem stopu powinien być w stanie ocenić jaka metoda spawania duraluminium będzie tą odpowiednią. Ponieważ spawanie niesie ze sobą pewne ryzyko spawacz powinien odpowiedni zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie spawania duraluminium. Jak spawać duraluminium? Konieczna jest do tego przyłbica chroniąca wzrok oraz rękawice ochronne i kombinezon spawalniczy. Skuteczne spawanie duraluminium opiera się głównie na dobrym sprzęcie używanym do spawania a także wiedzy i doświadczeniu spawacza.
Czym spawać duraluminium aby nie było fuszerki?
To czym spawać duraluminium aby nie było fuszerki zależy od wybranej przez spawacza metody spawania. Obie metody mają swoje zalety i wady i to czym spawać duraluminium powinno być decyzją osoby spawającej duraluminium. Jak już pisaliśmy powyżej, jeśli spawacz wybierze metodę spawania Mig / Mag spawanie będzie się odbywać przy pomocy migomatu. Metoda spawania migomatem jest również powszechnie stosowana do spawania aluminium przy spawaniu elementów grubszych niż 1 mm. Opiera się ona na podawaniu spoiwa przez uchwyt elektrodowy z wykorzystaniem gazu obojętnego. Jeśli spawacz wybierze do spawania metodę TIG będzie spawać duraluminium przy zastosowaniu prądu naprzemiennego oraz gazu obojętnego. Czym lepiej spawać duraluminium? To zależy od sprawności spawacza oraz jego znajomości materiału z którym ma do czynienia.
Sprawdź też: