Strona głównaPrzemysłSąsiad pali śmieciami - jak anonimowo zgłosić palenie śmieciami?

Sąsiad pali śmieciami – jak anonimowo zgłosić palenie śmieciami?

Jeśli w ostatnich latach narzekałeś na smog, to w tym roku będziesz narzekać jeszcze bardziej. Opał jest drogi, a ten, który jeszcze nie kosztuje kroci, ciężko dostać. Przez to nasz rząd dopuścił do sprzedaży wcześniej zakazany węgiel brunatny, którego spalanie zgotuje nam gęsty, trujący smog. Poza tym surowcem w piecach znajdą się tony odpadów. W tym artykule rozłożymy na czynniki pierwsze kwestie anonimowego zgłoszenia palenia śmieciami oraz jak o tym problemie rozmawiać z tzw. trucicielem. 

Gdzie zgłosić palenie śmieci?

Na forach jest mnóstwo wątków w stylu: Gdzie zgłosić palenie śmieci?, Gdzie zgłosić smród z komina?, Anonimowe zgłoszenie palenia śmieciami, Skarga na dym z komina. Częste poruszanie tego tematu w sieci pokazuje, że jest to realny problem, z którym co okres grzewczy mierzą się tysiące Polaków. 

Zobacz: Polacy trują się na potęgę – najbardziej hardkorowe rzeczy w piecu

W tym roku smród z kominów będzie nie do zniesienia – co zrobić gdy sąsiad zadymia Ci podwórko? Złożenie skargi na dym z komina jest możliwe i całkiem proste. Jeśli mieszkasz w mieście, to najlepiej jest zadzwonić na straż miejską. Palenie śmieci jest zabronione już od 2012 roku, dlatego jeśli ktoś to robi, to łamie prawo i może dostać mandat. Jeśli postanowisz pójść z tym do sądu, to taka osoba może zostać ukarana albo krótkim pozbawieniem wolności, albo grzywną w wysokości do 5000 zł. Jeśli mieszkasz na wsi, gdzie nie ma straży miejskiej, to skargę na dym z komina możesz złożyć na policji albo w gminie. 

Jak anonimowo zgłosić palenie śmieci? 

Zacznijmy od tego, że zanim zgłosisz coś do odpowiednich służb, to dobrze jest najpierw po ludzku porozmawiać z sąsiadem. Jako że trwa kryzys energetyczny i naprawdę wiele osób ma tzw. nóż na gardle, bo nie ma czego włożyć do pieca, a nie chce marznąć w domu, to wydaje się to być dobrym pierwszym krokiem – na pewno bardziej empatycznym. Jasne, zatruwanie powietrza spalaniem plastiku czy starych opon nie jest w porządku i masz prawo tego nie akceptować. Mimo wszystko w kryzysie nie myślimy o długofalowych skutkach, jakim jest na przykład nowotwór, którego możemy się nabawić przez palenie plastikiem, dlatego może warto komuś o tym przypomnieć, ale bez frustracji i wrzasków? 

Jeśli jednak nie za bardzo lubisz swojego sąsiada albo wiesz, że spokojne tłumaczenie na nic się zda w jego przypadku, to warto to zgłosić anonimowo. Jak to zrobić? Dokładnie tak samo, jak nie anonimowo – dzwonisz na straż miejską i nie podajesz danych lub prosisz w gminie o anonimowe zgłoszenie palenia śmieci. 

Zobacz: Palenie węglem brunatnym – zakaz zniesiony?

Gdzie zgłosić smród z komina? 

Gdzie zgłosić smród z komina już wiesz – do gminny, na straż miejską lub na policję. Jeśli sprawa nie pójdzie do sądu, to uciążliwy sąsiad dostanie mandat – przeważnie wynosi on 200/300 zł, ale surowszy mundurowy może wręczyć go w wysokości 500 zł. 

Sąsiad pali śmieci na działce – co można zrobić?

Sąsiedzi palący śmieciami na działkach są szczególnie irytujący. W dobie kryzysu energetycznego palenie odpadów w kotłach jest minimalnie usprawiedliwione – jakby nie patrzeć, chronią one przed zmarznięciem osoby, które nie stać na wyłożenie na opał ponad 3 tysięcy złotych za tonę. Działek ogrzewać nie trzeba, dlatego jest to wyjątkowo głupie i niezrozumiałe działanie. Uważamy, że takich ludzi zgłaszać się powinno od razu, bo nie stoją za tym żadne logiczne argumenty. Gdzie zgłosić takie palenie śmieci? Również na straż miejską, do gminy lub na policję. Służby przyjadą na miejsce i mogą od razu ukarać takiego działkowicza mandatem.

Co zrobić gdy sąsiad zadymia podwórko? 

Sąsiad pali śmieci – gdzie zgłosić już wiesz. Co zrobić, gdy sąsiad zadymia podwórko, jeśli nie chcemy od razu zadzwonić po odpowiednie służby? Powiedz mu – jeśli wiesz, że nie jest agresywny – że Ci to przeszkadza i czy może przestać. Istnieją ludzie, którzy podchodzą do takich próśb poważnie, bo na przykład wcześniej nie zdawali sobie po prostu sprawy, że ich działania są dla otoczenia uciążliwe, przez co nie widziały w tym problemu. 

Jeśli masz na pieńku z sąsiadem palącym śmieci na działce, w kotle lub na podwórku, to najlepiej nie robić sobie dodatkowych problemów w postaci użerania się z nim, tylko anonimowo zgłosić palenie śmieci. Służby zajmujące się takimi sprawami nie mają prawa podać Twoich danych, jeśli zrobisz to anonimowo lub poprosisz o to, jeśli np. dany urzędnik czy ktoś ze straży miejskiej Cię kojarzy. Skoro już wiesz, jak anonimowo zgłosić palenie śmieci, to podamy Ci teraz kilka sensownych argumentów, które możesz wykorzystać w rozmowie z sąsiadem. Co zrobić, gdy sąsiad zadymia podwórko, a Ty chcesz sprawę rozwiązać polubownie? 

  • Nie owijaj w bawełnę, tylko od razu powiedz, że Ci to przeszkadza – oczywiście warto to zakomunikować spokojnie. Krzyki i frustracja na wstępie nigdy nie prowadzą do rozwiązania jakieś sprawy, a przecież o to Ci chodzi. 
  • Możesz podać kilka substancji, które jego palenie śmieci emituje do atmosfery: tlenek azotu (uszkadza płuca), dioksyny (rakotwórcze), metale ciężkie (często odpowiadają za rozwój białaczki) – dodaj, że bardzo nie chcesz ich wdychać, bo boisz się choroby.
  • Powiedz, że smród dymu odbiera Ci radość z przebywania na ogródku lub na działce. 
  • Jeśli masz dzieci, to wspomnij również o nich – zakomunikuj, że nie chcesz narażać ich zdrowia. 

Sąsiad pali śmieci – gdzie zgłosić, czy można to zrobić anonimowo i jak o tym rozmawiać już wiesz. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że teoria to jedno, a praktyka drugie. Daj znać w komentarzu, jak już załatwisz tę śmierdzącą sprawę – jak poszło? Udało Ci się uniknąć konfliktu? Czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne