Strona głównaPrzemysłTego ekogroszku nie kupuj - największe buble na rynku

Tego ekogroszku nie kupuj – największe buble na rynku

Przy obecnych cenach opału ciężko o wybrzydzanie, jednak są ekogroszki, których nie warto kupować. Skoro już musimy wydać to 3200-3800 złotych za tonę, to lepiej wiedzieć, jacy producenci mają słabe opinie. Z tego testu dowiesz się, jakie są najgorsze ekogroszki na rynku – zapraszamy do lektury!

Sprawdź: Czy ekogroszek stanieje? Prognozy

Najgorsze ekogroszki – cechy słabego opału

Zanim przejdziemy do konkretów, czyli do najgorszych ekogroszków na rynku, przedstawimy Ci najpierw cechy słabego opału:

  • Ekogroszek, który ma dużą zawartość popiołu, nie jest dobrym opałem, bo ma w składzie dużo niepalnych substancji. Dodatkowo jest to niewygodne, bo trzeba często opróżniać szufladę na popiół.
  • Najgorsze ekogroszki cechuje również duża zawartość wilgoci. Wilgotny opał jest mało wydajny i może doprowadzić do uszkodzenia pieca (rdzewienie). Jeśli kupisz mokry ekogroszek, to warto jest zważyć cały worek i zrobić to ponownie po kilku dniach, jak już przeschnie. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest rzeczywista zawartość wilgoci. 
  • Słaby ekogroszek jest małokaloryczny – trzeba częściej dokładać do pieca, więc szybciej go ubywa. Jednak nie zawsze ekogroszek o mniejszej wartości opałowej wyniesie nas więcej – bardziej kaloryczne ekogroszki są droższe i finalnie może się okazać, że kupując tańszy opał, nawet przy większym zużyciu, wyjdziemy na tym lepiej, niż inwestując w wysokokaloryczny ekogroszek. Trzeba sobie to samodzielnie przeliczyć.
  • Najgorsze ekogroszki zostawiają masę spieków, które sprawiają problemy na palniku – ciężkie i duże spieki trzeba zwykle usuwać ręcznie, co jest niewygodne. Słabej jakości ekogroszki cechuje niska temperatura topnienia popiołu, która odpowiada za powstawanie spieków. 
  • Najgorsze ekogroszki są mieszaniną węgla brunatnego i kamiennego. Węgiel brunatny nie jest pożądany, bo jest mało kaloryczny i mało wydajny – jeśli zobaczysz w worku domieszki węgla brunatnego, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka. To samo dotyczy kamieni – nie powinno ich być w workach.

Sprawdź: W tych marketach najbardziej opłaca się kupić ekogroszek!

Najgorsze ekogroszki – najsłabiej oceniani producenci

Jakie są najgorsze ekogroszki według internautów? Przekopaliśmy fora internetowe, grupki na Facebooku i obejrzeliśmy testy różnych opałów na YouTube w poszukiwaniu najsłabiej ocenianych ekogroszków. Jednak pamiętaj, że opinia to nic innego, jak subiektywne odczucia danej osoby. Mamy różne standardy, różne piece i różne ustawienia – to, że komuś dany opał się nie sprawdził, nie oznacza, że i Tobie na 100% nie przypasuje. 

Słabo oceniane ekogroszki:

  • Ekogroszek Carbon R 26 MJ/kg – ten ekogroszek opiniowany jest negatywnie głównie ze względu na dużą zawartość wilgoci. Jednak nie każdy otrzymał aż tak mokry Carbon R – najwidoczniej jest to zależne od przechowywania opału w sklepie. W teście na YouTube pokazano, że ten ekogroszek zostawia sporo spieków. Dużo lepiej wypada jego wersja Premium, czyli ekogroszek Carbon Premium – jeśli jesteś ciekawy, jakie ma opinie, to napisaliśmy o tym opale osobny artykuł: https://nafakcie.pl/ekogroszek-carbon-opinie-co-wiemy-o-producencie/
Źródło: sklep Castorama
  • Ekogroszek Platinum – ten opał wypada źle głównie ze względu na ogromną zawartość popiołu. Youtuber Ja Dwa przeprowadził niesponsorowany test tego opału. Po wypaleniu 100 kg ekogroszku Platinum zostało aż 14 kg popiołu – na opakowaniu podane jest, że zawartość popiołu wynosi od 3 do 6%, czyli maksymalnie ze 100 kg powinno zostać 6 kg popiołu, a nie 14. Znalazł on również kamienie w worku.
dużo popiołu z ekogroszku
Ilość popiołu po jednej dobie palenia Źródło: You Tube (kanał Ja Dwa)

Ekogroszek Carbon R i Platinum są bardzo słabo oceniane w sieci. Mimo że mają swoje plusy, to jednak albo są bardzo wilgotne, co uniemożliwia zasypanie nimi pieca od razu, albo mają dużą zawartość popiołu – znacznie większą niż deklaruje producent w parametrach na opakowaniu. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne