Zawód spawacza jest przez wiele osób określany jako jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Wydawać by się mogło, że nikt nie chce narażać swojego życia i zdrowia dla pracy, a jednak. Coraz większa liczba osób podejmuje się jednak ryzykownej kariery dla pieniędzy. Ile zarabia spawacz podwodny? Jak zostać spawaczem podwodnym? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Czym zajmuje się spawacz podwodny? Oferty pracy i wymagania
Dla wielu osób spawanie pod wodą brzmi jak abstrakcja, ale jest to jak najbardziej realna i możliwa do wykonania czynność. Już pod koniec lat 50. XX wieku, spawanie wcale nie musi dziać się w suchym miejscu. Praca spawacza podwodnego, jak sama nazwa wskazuje, polega na spawaniu, konserwacji i naprawianiu infrastruktury morskiej, czyli np. statków. Jeśli statek wymaga naprawy od spodu, warto zrobić to pod wodą. W końcu wyciągnięcie tak ogromnego obiektu może być bardzo trudne i nieopłacalne.
Co z ofertami pracy? Niestety na miejsce jednego spawacza podwodnego jest wiele chętnych. Liczą się więc umiejętności, doświadczenie, chęć nauki, a także i gotowość do wyjazdów i nietypowej pracy. Konkurencja jest spora.
Dlaczego praca spawacza podwodnego jest tak niebezpieczna?
Wspominaliśmy już wyżej, że zawód spawacza podwodnego jest zaliczany do jednych z najniebezpieczniejszych zawodów. Widnieje na listach tuż obok strażaka, policjanta czy osoby, która zajmuje się pozyskiwaniem jadu od węży. Głównym niebezpieczeństwem w przypadku tego zawodu jest fakt, że znajdujesz się pod wodą. Nie masz dostępu do naturalnego tlenu. Im głębiej, tym gorzej i trudniej. Oczywiście, nie jesteś na dole sam, tylko ze swoim współpracownikiem, jednak jest to mimo wszystko bardzo stresujące zadanie.
Spawanie podwodne znacząco różni się od klasycznego spawania na powierzchni. W spawaniu poza wodą dotychczas zwracaliśmy uwagę na to, by wilgotność otoczenia podczas wykonywania tej czynności była jak najmniejsza. Jednakże w wyniku odkrycia dokonanego przez sowietów, a także przez badania przeprowadzone w Instytucie Patona w Kijowie oraz w rodzimym Krakowskim AGH możliwe jest spawanie pod wodą. Co do zasady spawanie polega na rozgrzaniu za pomocą prądu elektrody, która to stapia otulinę, tworząc tym samym ścieg spawalniczy. Dzięki wyżej wymienionym instytutom i uczelniom wiemy, że możemy spawać także przy użyciu technologi drutów proszkowych, a także przy pomocy japońskiego patentu na obcinanie pęcherzy wytwarzających się podczas spawania przy pomocy strumieni wodnych i szczotek drucianych umieszczonych wokół dyszy migomatu.
Ile zarabia spawacz podwodny? Spawacz podwodny — zarobki
Przejdźmy do najciekawszego tematu, czyli do zarobków. Stawki, na jakie może liczyć spawacz podwodny to:
- 25-30 euro (ok. 130 zł/h) za godzinę pracy w Szwajcarii;
- nawet 175 dolarów (690 zł/h) w Stanach Zjednoczonych;
- 12-22 euro (ok. 100 zł/h) za godzinę w Niemczech, Francji czy Holandii;
- średnio 3,5-6 tys. złotych w Polsce.
Dużo? Mało? To już pozostawiamy do Twojej oceny. Z pewnością osoba na tym stanowisku zarobi więcej w Stanach czy poza granicami Polski, jednak ta zasada dotyczy większości, o ile nie wszystkich zawodów.
Jak zostać spawaczem podwodnym?
Zgodnie z Ustawą o wykonywaniu prac podwodnych, idealny kandydat powinien mieć:
- ukończony 18 rok życia;
- wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe;
- ponadprzeciętną kondycję;
- bardzo dobry stan zdrowia (wymagane zaświadczenie od lekarza);
- umiejętność pływania;
To jednak nie wszystko. Osoba na takim stanowisku cechować się musi opanowaniem, cierpliwością, wytrwałością. Jest to stresująca praca. Świadomość zagrożenia może sprawić (u części osób), że wpadnie się w panikę. Wystarczy jeden mały błąd, a czeka na Ciebie spore niebezpieczeństwo.
Kurs na spawacza podwodnego — cena
Wspomnieliśmy już wyżej o minimalnych wymaganiach, czas na te bardziej szczegółowe. Według ustawy z dnia 17 października 2003 roku osoba, która chce podjąć się wykonywania tego zawodu, musi mi uzyskać certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań. Jakie są to wymagania? Przede wszystkim dyplom nurka. W końcu będziesz pod wodą. Im wyższy stopień, tym lepiej dla Ciebie. Możesz wtedy zejść głębiej i zarobić więcej.
Szkolenie na nurka organizuje kilka ośrodków. Czas trwania takiego kursy wynosi od 2 tygodni do nawet 2 lat. Sprawdź instytucje takie jak:
- LLC „DONPODVODSTROYMONTAZH” (Rostów nad Donem);
- American Welding Society;
- Centrum szkoleniowe FBU „Marine Service of Rosmorrechflot” (Moskwa);
- POU „SPb Marine School RO DOSAAF of Russia SPb”;