Strona głównaPrzemysłDodatek węglowy - gdzie i kiedy złożyć wniosek? Wniosek online?

Dodatek węglowy – gdzie i kiedy złożyć wniosek? Wniosek online?

Węgiel to ostatnio jeden z głównych tematów w Polsce. Wątek ten znajduje się cały czas na ustach wielu osób oraz licznych mediów publicznych. Popularność tego wątku bez wątpienia potęguje fakt, licznych deklaracji pomocy, które padają ze strony naszego rządu. Czy istnieje dopłata do węgla, o którą można się ubiegać? Gdzie złożyć wniosek? Jaki jest wzór wniosku? Jeśli jesteście też ciekawi, od kiedy można złożyć wniosek, zapraszamy do lektury.

Dodatek węglowy – gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy 

Dopłata do węgla, czy takowa jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej, jednakże nie dla wszystkich. Według ostatnich ustaleń jest ona dostępna tylko dla gospodarstw domowych. Ile wynosi? Jest to jednorazowa dopłata do węgla, na którą mogą liczyć. Jej wysokość to 3000 zł. Czy istnieje jakiś wzór wniosku, który można pobrać, aby go złożyć poprawnie? Tak, jednakże wszystkie próby złożenia go wielokrotnie przez różnych członków gospodarstwa domowego, nie pomogą. Według ustawy będzie on przyznany tylko tej z nich, która złoży go jako pierwsza.

Warto również nadmienić, że dodatek węglowy zwolniony jest z jakiegokolwiek opodatkowania. A o dofinansowanie węglowe, mogą ubiegać się również osoby, które swoje domostwa ogrzewają przy pomocy węgla kamiennego, brykietu lub pelletu. jednakże w tym ostatnim istotne jest, aby zawierał on co najmniej 85% węgla kamiennego. Chcielibyśmy dodać, że taki dodatek, mogą dostać również osoby, które jako główne źródło ogrzewania swojego domu posiadają któryś z wymienionych, do których należą: kominek, koza, kocioł na paliwo stałe, trzon kuchenny lub też piec kaflowy.

Osoby, którym sen z powiek spędza fakt, galopujących cen węgla powinny na chwilę odetchnąć z ulgą. Spieszymy z kolejną dobrą informacją, mówiącą o tym, że rząd, zakłada też wprowadzenie dodatków osłonowych. O co w nich chodzi? Osoby, które do ogrzewania swoich nieruchomości używają pieców węglowych, mogą otrzymać 1400 zł. Wnioski w tym celu, należy składać do końca października 2022 roku.

Dodatek węglowy – kiedy można złożyć wniosek? 

Od kiedy można złożyć wniosek o przyznanie dodatku do węgla? Według rozporządzenia będzie można to zrobić od momentu wejścia w życie ustawy, aż do 30 listopada bieżącego roku. Według udostępnionych informacji wynika, że ubiegać o taki dodatek może się każdy. Niezależnie od dochodów, jakie posiada. Gdzie złożyć wniosek? Będzie można złożyć wzór wniosku do gminy miejskiej. Deklarowany czas oczekiwania na rozpatrzenie wszystkich wniosków związanych z pomocą węglową wynosi w tym momencie okres jednego miesiąca.

Dodatek węglowy – wniosek online 

Wiemy już, od kiedy można złożyć wniosek o dodatek węglowy. Dla przypomnienia dodamy tylko, że będzie można to zrobić zaraz po wejściu w życie ustawy, która zakłada taką pomoc. Dla tych, którzy nie przepadają za wizytami w urzędach, mamy złą wiadomość. Wniosek online nie jest możliwy. Aby ubiegać się o dodatek węglowy, należy złożyć w urzędzie miejskim papierowy wniosek. Online opcja, nie jest dostępna. 

Wiele osób obawia się, że mimo pomocy oferowanej przez rząd, sytuacja z węglem w okresie jesienno – zimowym będzie dramatyczna. Już teraz krytycznie brakuje go w licznych magazynach, gdzie jest przechowywany. Bez wątpienia ma na to duży wpływ sytuacja na Ukrainie, postępująca inflacja związana z echem pandemii, oraz protesty górników na świecie, między innymi w Kolumbii. Jedno jest pewne, od listopada może mieć w miejsce duże zawirowanie w naszym kraju, związane z kryzysem energetycznym. Nie pomaga również fakt, coraz wyższych cen gazu oraz coraz mniejszych jego zasobów. Zewsząd słyszy się również o prognozach coraz to wyższych rachunków za media, których już od niedawna będziemy doświadczać. 

Mamy jednak nadzieję, że oferowana przez rząd pomoc, okaże się prawdziwa i ulży chociaż trochę w tym niełatwym dla wielu ludzi czasie. 

Sprawdź też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne