Strona głównaRozrywkaSigma male - co to znaczy? Nowy trend na TikToku

Sigma male – co to znaczy? Nowy trend na TikToku

Tajemniczy, niezależny, atrakcyjny dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie dba o zasady, konsekwentnie dąży do obranych przez siebie celów. Proszę państwa, przed wami Sigma Male – samotny wilk, który w trendach już deklasuje Samca Alfa.   

Sigma Male – co oznacza?

Popkultura co rusz podrzuca nam kolejne typy “prawdziwej męskości”. Dobrze już znamy pewnego siebie i dominującego Samca Alfa. Dla wielu wzór nie do doścignięcia, dla innych facet, którego lepiej unikać. Jego bardziej wyważoną wersją okazuje się Samiec Sigma. Termin Sigma Male został ukuty na początku 2010 roku przez prawicowego aktywistę Theodore’a Roberta Beale’a w jednym z tekstów na jego blogu. Na stałe do słownika trafił dopiero dzięki rozpowszechnieniu na forach 4chan oraz wykorzystywaniu “Sigma Male grindsetu” przez rozmaitych mówców motywacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, określenie Samiec Sigma jest używany w odniesieniu do samodzielnych i niezależnych mężczyzn, którzy odnoszą sukcesy w życiu. Sigma Male to mężczyzna, który słucha tylko siebie.

Zobacz też:

Sigma Male Rules – jakie cechy?

Zgodnie z zaproponowaną charakterystyką Sigma Male to posiada cechy samotnego wilka – polega przede wszystkim na sobie, a społeczne normy i oczekiwania nie mają dla niego znaczenia, gdyż kieruje się własnymi wartościami. Na co dzień dąży do osiągnięcia takiego stanu umysłu (grindsetu), w którym nic nie jest niemożliwe, a pokonanie wszelkich lęków i słabości nie sprawia większych trudności. 

Sigma Male jest osobą bardzo pewną siebie. Wynika to przede wszystkim z tego, że dobrze się czuje sam ze sobą. Lubi swoje towarzystwo i zna swoje mocne cechy. Można by uznać, że to go zbliża do Samca Alfa. Różnica tkwi jednak w tym, że Samiec Sigma nie potrzebuje poklasku grupy. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma kompleksów. On po prostu nie zaprząta sobie nimi głowy. Skupia się na skrupulatnym i skutecznym realizowaniu planu dnia.

W przeciwieństwie do Samca Alfa, Samiec Sigma jest introwertykiem. Trzyma się z dala od tłumów. Nie wynika to jednak z braku społecznych kompetencji, a przede wszystkim jego własnego wyboru. Nie oczekuje od otoczenia aprobaty ani uznania. Nie oznacza to jednak, że inni go nie zauważają – wręcz przeciwnie. Sigma Male bardzo często jest obiektem podziwu. Posiada cechy przywódcy i wielu widzi w nim autorytet, choć sam wcale nie zabiega o tę rolę.

Pomimo swojego samotniczego trybu życia Sigma Male jest otwarty na nowe przygody. Jego cechy to spokój i opanowanie, więc z wszelkimi wyzwaniami i ryzykiem mierzy się z odpowiednim do tego przygotowaniem. Podejmując decyzje kieruje się intuicją i doświadczeniem. Nie bierze czyichś opinii za pewnik. Polega na samodzielnej i dogłębnej ekspertyzie. Z dużym zaangażowaniem podejmuje zadania, które zaspokoją jego głód wiedzy i które poprawią produktywność

Jak zostało już powiedziane, Samiec Sigma unika tłumów. Nie przeszkadza mu to jednak w tym, aby dobrze wyczuwać emocje innych i mówić to, co należy. Unika konfliktów i wszelkich nieporozumień. Mimo tego, że jest on emocjonalnie przystępną osobą, to zdobycie jego serca nie należy do najprostszych. Sigma Male z reguły nie szuka zobowiązań. Ceni on swoją niezależność i wolność. Nie oznacza to jednak, że jego cechy uniemożliwiają mu bycie w związku. Potrafi, jednak jest bardzo wybredny w wyborze partnerki, która będzie w stanie dotrzymać mu kroku. 

Sigma Male – memy

Jeden z memów na Reddicie

Po takim opisie można odnieść wrażenie, że stoi przed nami osoba bez słabości, która każdą przeszkodę potrafi przekuć w szansę do samodoskonalenia. Jednak ten niezależny, nonkonformista z nieomylnym wewnętrznym kompasem, jak każdy, tak “idealny”, wzór, doczekał się swojej krytycznej odpowiedzi w zderzeniu z rzeczywistością. Nie da się ukryć, że osoba, która jest tak skrajnie skupiona na sobie, niepokojąco przywodzi na myśl Patricka Bateman’a (American Psycho) czy Jordana Belforta (Wilk z Wallstreet). Nic więc dziwnego, że między innymi te postacie najczęściej pojawiają się na memach wyśmiewających osławiony grindset, doprowadzony do absurdalnych granic.

Kolejny anglojęzyczny mem

Treść takich memów to najczęściej prześmiewcze odbicie niemożliwych do zrealizowania planów dnia, głęboko osadzonych w hustle culture. Rozkład obejmuje na przykład wstawanie o drugiej w nocy, pójście na siłownię i inwestowanie na giełdzie na całego (najlepiej jednocześnie), a na słuchawkach odtwarzanie zapętlonych słów Nietzschego: “Jestem nadczłowiekiem”.  

Warto zauważyć, że memy kryjące się za tagiem Sigma Male zaczęły zdobywać popularność podczas pandemii COVID-19. Niedorzeczność takiego modelu męskości brutalnie zaczęła kolidować z narastającym kryzysem społecznym, utratą pracy i problemami finansowymi, z którymi mierzyło się wielu z nas i jak się okazuje, żaden grindset nie był w stanie temu przeciwdziałać. Nie pozostaje więc nic innego, jak wyciągnąć wnioski, przejrzeć memy i pośmiać się z tego obserwując swoje spadki na krypto.

Sprawdź jeszcze

Popularne