Zenon Martyniuk to jeden z najbardziej rozpoznawanych artystów polskiej sceny disco polo. Tworzy dynamiczne i wpadające w ucho utwory, dlatego na jego koncerty przychodzi wiele fanów tego gatunku muzycznego. Przyjrzyjmy się zatem temu popularnemu wokaliście. Zenon Martyniuk – życiorys, który potrafi zaskoczyć?
Zenek Martyniuk – życiorys
Kiedy urodził się Zenek Martyniuk? 23 czerwca 1969 w Gredelach. Rodzicami Zenka byli Bazyli i Teresa Martyniukowie, którzy prywatnie zajmowali się gospodarstwem. Artysta ma starszą siostrę. Już po ukończeniu 8. klasy szkoły podstawowej Martyniuk zaczął zarabiać podczas występów z różnymi zespołami muzycznymi w trakcie organizowanych imprez i wesel. Jako nastolatek interesował się piłką nożną, a także lubił biegać. Był również harcerzem. Ukończył IV liceum ogólnokształcące w Białymstoku oraz studium ekonomiczne w Zespole Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim.
Akord dla Zenka Martyniuka
Zenek Martyniuk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców disco polo w Polsce. Muzyka stanowi istotną część życiorysu artysty – jego kariera trwa już od 1989 roku. Potrafi śpiewać w języku romskim, białoruskim, a także rosyjskim. Jego talent został dostrzeżony przez Zenobiusza Gula, który podczas jednego z przyjęć weselnych zaproponował Zenkowi możliwość występowania w swoim zespole Akord. Jeśli chodzi o śpiew, to jest on samoukiem. Nigdy nie uczęszczał do profesjonalnej szkoły muzycznej. To właśnie współpraca z założycielem zespołu Akord otworzyła mu wrota kariery i drogę do większej popularności. Dzięki temu miał on możliwość nagrania pierwszego albumu.
Disco polo na gitary akustyczne
Biografia piosenkarza opiera się na długiej historii muzycznej, która rozpoczęła się dzięki jego babci Ninie. To ona była jego pierwszą nauczycielką śpiewu. Muzyki natomiast uczuł go wuj Mikołaj. Zenek Martyniuk jest artystą discopolowym, który ma trzy gitary akustyczne. Należy zaznaczyć, że jeden z tych instrumentów pochodzi z niezwykłej i limitowanej edycji Takamine. W latach młodości inspirował się Anną German, Anną Jantar, Ireną Jarocką, Haliną Frąckowiak oraz Januszem Laskowskim. Z artystów zagranicznych ceni Rocha Voisine, Limahla i John McInerney z Bad Boys Blue. Niewiele osób wie, że Zenek Martyniuk śpiewa również po romsku. Piosenkarz zainspirował się tą muzyką, dzięki Kazikowi Wysockiemu.
Ślub za zgodą sądu
Wielu znanych artystów miewa burzliwe życie prywatne, jednak nie Zenon Martyniuk. Życiorys piosenkarza nie jest usłany burzliwymi historiami i sensacjami. Prywatnie wykonawca disco polo jest mężem Danuty Martyniuk, którą poślubił 4 lutego 1989 roku, w wieku niecałych 20 lat. Wymogiem do zawarcia związku małżeńskiego było uzyskanie zgody sądu, gdyż mężczyźni mogli wtedy brać ślub dopiero po ukończeniu 21. roku życia. Jego syn urodził się 1 sierpnia 1989 roku. Zenek Martyniuk ma również wnuczkę Laurę, która urodziła się w 2019 roku.
Król disco polo jest tylko jeden
Bez wątpienia życiorys Zenka Martyniuka nie jest burzliwy, ale ma ciekawe momenty. Przez lata zyskał on szerokie grono fanów, jest też uważany za czołowego przedstawiciela romskiego nurtu disco polo. Nie bez powodu mówi się o nim „król disco polo”.
Zenon Martyniuk wielokrotnie odmawiał udziału w znanych programach rozrywkowych np. Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami, a także Top Chef — gwiazdy od kuchni. Użyczył jednak swojego wizerunku dla napoju energetyzującego Zenek Energy Drink, który został stworzony w 2017 roku. W tym samym roku zespół Rompey nagrał utwór pt. Być jak Zenek – jego tekst został zainspirowany życiorysem i znanymi piosenkami Martyniuka. 14 lipca 2020 odbyła się premiera biograficznego filmu Zenek w reżyserii Jana Hryniaka (m.in. Trzeci). Do zamknięcia kin w marcu 2020 film zobaczyło ponad pół miliona osób, w telewizji w dniu premiery (1 stycznia 2021 r.) Zenka zobaczyło niecałe 3 miliony widzów.
Zobacz także: