Strona głównaRozrywkaNajlepsze porady na zimowe wędkowanie

Najlepsze porady na zimowe wędkowanie

Niektórzy wędkarze przed zimą konserwują swój sprzęt i odkładają go na półkę. Inni czekają, aż rzeki i jeziora zostaną skute lodem, by wybrać się na swoje zimowe łowiska. Wędkowaniem, gdy mamy -15 stopni C. nie należy do łatwych, ale z pewnością złowienie ryby w takich warunkach da olbrzymią satysfakcję.

Ryby są organizmami zmiennocieplnymi, czyli pobierają ciepło ze swojego środowiska. Zimą niewiele go otrzymują, dlatego stają się mniej ruchliwe i ospałe, a co za tym idzie, najczęściej przebywają w jednym miejscu. Zmienia się ich zachowanie, dlatego wędkowanie zimą znacznie różni się od wędkowania w pozostałych porach roku.

Znajdź odpowiednią lokalizację 

Podstawową rzeczą, którą musi wykonać wędkarz, jest znalezienie odpowiednio dobranego miejsca do łowienia. Zimą miejsce jest głównym czynnikiem, który decyduje o skuteczności połowów. Zanim zaczniemy go szukać, warto przypomnieć sobie jakie dane gatunki ryb mają nawyki podczas sezonowania. Dodatkowo najlepiej skupić się na płytkich akwenach, tak by wyeliminować przebywanie ryb na znacznych głębokościach. Należy także omijać prądy wodne, lepiej wybrać staw lub starorzecze niż rzekę – ryby w zimie szczególnie unikają nadmiernego wysiłku.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo jest podstawą, a szczególnie podczas zimowego wędkowania jesteśmy narażeni na wpadnięcie do lodowatej wody. W pierwszej kolejności, kierując się do miejsca, w którym chcemy wędkować, powinniśmy sprawdzić grubość lodu. By móc bezpiecznie łowić, musi ona wynosić minimum 10 centymetrów, przy czym pamiętajmy, że czy dalej od brzegu tym lud będzie się robić cieńszy. Dodatkowo odległość pomiędzy przeręblami nie powinna wynosić mniej niż metr.

Zadbaj o swoje narzędzia

Wędkarstwo zimowe sprawia, że sprzęt szczególnie szybko się zużywa, dlatego ważne jest regularne jego sprawdzanie oraz konserwacja. Żaden wędkarz nie chciałby przyjść na łowisko i wywiercić przerębel tylko po to, by stwierdzić, że jego sprzęt nie nadaje się do użycia. 

Jeśli zaczynamy wędkowanie zimą, konieczne będzie zaopatrzenie się w świder, łyżkę cedzakową do oczyszczania otworu z lodu, linkę bezpieczeństwa oraz ciepłą odzież. Sklep wędkarski Bielsko-Biała pomoże Ci zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy.

Odpowiednio dobierz akcesoria

By połów zimą był zadowalający, koniecznie jest odpowiednie dobranie potrzebnych akcesoriów. Z zasady rezygnuje się z zanęty, zimą nie jest ona efektywna. Podstawową przynętą są białe robaki – to one powinny sprawić, że ryby będą do nas przypływać.

Podczas wędkowania zimą obowiązuje kilka dodatkowych zasad, które regulują przepisy. Pamiętajmy, że nie można stosować martwej lub żywej ryby jako przynęty oraz wędkować  z więcej niż jedną wędką. Dodatkowo obowiązuje zakaz łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, czyli od zmierzchu do świtu, ma to zwiększyć bezpieczeństwo wędkarzy. Ponadto pamiętajmy, by złowione ryby spod lodu natychmiast uśmiercać bezpośrednio po wyciągnięciu spod wody. Stosując się do tych zasad, nie musimy się obawiać otrzymania mandatu za złamanie przepisów. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne