Strona głównaTechnologiaJak szybko sprawdzić prędkość internetu?

Jak szybko sprawdzić prędkość internetu?

Internet jest nieodłącznym elementem życia – nic dziwnego, że zależy Ci na wydajnej sieci domowej. W jaki sposób sprawdzić szybkość łącza internetowego? Pomoże Ci w tym speedtest Orange, czyli proste narzędzie badające najważniejsze parametry internetu.

Od czego zależy szybkość internetu?

Internet daje nieograniczone możliwości – wykorzystujesz go do nauki, rozrywki i pracy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybki jest w rzeczywistości Twój interent, sprawdź następujące parametry:

  • szybkość pobierania danych (ang. download) – wpływa na czas ściągania plików oraz płynne wczytywanie stron internetowych;
  • szybkość wysyłania danych (ang. upload) – jest niezbędna przy przesyłaniu załączników czy umieszczaniu publikacji na social mediach i blogach;
  • opóźnienie (ang. PING) – czyli czas odpowiedzi, który upływa pomiędzy nadaniem żądania do danego serwera a uzyskaniem informacji zwrotnej.

Orange speedtest – intuicyjny pomiar wydajności internetu

Szybkość łącza internetowego wpływa na Twój komfort korzystania z różnych aplikacji, w tym m.in. poczty e-mail. Speedtest Orange to proste narzędzie, dzięki któremu w kilka chwil sprawdzisz najważniejsze parametry internetu (w tym download i upload danych oraz PING). 

Sprawdź wydajność swojej sieci domowej za pomocą speedtestu Orange: https://speedtest.orange.pl/

Jak poprawnie wykonać test szybkości internetu?

Speedtest Orange można wykonać na dwa sposoby – korzystając z połączenia bezprzewodowego Wi-Fi lub podłączając sprzęt (np. komputer) bezpośrednio do routera. Druga z wymienionych metod pozwala na uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników – połączenie urządzeń przewodem Ethernet eliminuje potencjalne zakłócenia oraz zapewnia stabilną łączność z internetem.

Zanim przystąpisz do wykonywania testu szybkości domowej sieci, postaraj się:

  • sprawdzić, czy nikt inny aktualnie nie korzysta z sieci;
  • zaktualizować system operacyjny oraz program antywirusowy;
  • podłączyć urządzenie do zasilania;
  • odłączyć urządzenia mobilne od domowego Wi-Fi;
  • wyłączyć wszystkie aplikacje i programy.

Test szybkości internetu Orange nie zajmuje dużo czasu. Przeprowadzisz go za pośrednictwem przeglądarki lub aplikacji speedtest, którą pobierzesz zarówno na laptop, jak i telefon.

Odczytywanie wyników speedtestu Orange

Zaraz po naciśnięciu przycisku „START” i zakończeniu speedtestu Orange na ekranie laptopa lub smartfona zostaną wyświetlone wyniki różnych parametrów sieci. Pamiętaj, że na ich wysokość oddziałuje wiele niezależnych od siebie elementów, w tym pora dnia, wydajność Twojego sprzętu oraz zainstalowane na nim sterowniki czy programy.

Speedtest Orange może wspomóc Cię przy wyborze nowego dostawcy internetu lub wymiany dotychczas używanych urządzeń (np. routera czy laptopa). Nie zwlekaj – sprawdź szybkość łącza internetowego w swoim miejscu zamieszkania i spraw, aby korzystanie z sieci było w pełni wydajne i komfortowe.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne