Strona głównaPoradyScrapbooking co to jest i jak zacząć?

Scrapbooking co to jest i jak zacząć?

W świecie, który stale dostarcza nam nowe bodźce i wymaga pośpiechu, coraz trudniej jest zachować równowagę. W związku z tym czas, który mamy na odpoczynek, warto przeznaczyć na odcięcie się od codziennych zmagań, relaks, odprężenie, a może nawet lekkie kreatywne zajęcie. Dla wielu osób manualne robótki ręczne są świetnym rozwiązaniem na odpoczynek od codziennego zabiegania i właśnie jednym z hobby, które skupia się na zdolnościach manualnych, jest scrapbooking.

Zobacz: Szkło refleksyjne – co to jest i jakie ma zastosowanie?

O co chodzi w scrapbookingu? 

Dla większości osób to słowo wiele nie mówi. Scrapbooking co to znaczy? Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa „scrapbook”, oznaczającego album. Sam wyraz „scrap” oznacza skrawek. Jednak nadal wiele to nie wyjaśnia. Scrapbooking co to takiego? Scrapbooking tradycyjny jest sztuką dekorowania wspomnień i za jego pomocą już w XV wiecznej Anglii ozdabiano pudełka, albumy, cytaty, listy, wiersze czy nawet przepisy kulinarne. Celem scrapbookingu było dodanie do tych form dodatkowych elementów, które miały za zadanie przybliżyć stan, nastrój, historię autora, tworzyć indywidualną i unikalną historię.

Scrapbooking co to takiego obecnie? Obecnie scrapbooking staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, a nawet sposobem na zarobek dodatkowych pieniędzy. Można też zauważyć, że scrapbooking stał się szczególnie popularny wśród młodzieży. Wiele młodych osób, które bierze udział w różnych wydarzeniach, korzysta ze śpiewników, albumów czy pamiętników. Scrapbooking co to znaczy dla młodzieży? Jest to wyrażanie swoich przeżyć, pozwalanie na wpisywanie się znajomym w śpiewnikach np. przy piosence, która była szczególnie ważna, dekorowanie jej i w ten sposób wyrażanie siebie.

Źródło: allegro.pl

Co jest potrzebne do scrapbookingu?

Nie potrzeba wielu nakładów finansowych na materiały i narzędzia, by rozpocząć swoją przygodę ze scrapbookingiem. W sztuce zdobienia kartek czy albumów głównie liczy się nasza kreatywność. Co więcej, większość z nas i tak posiada część narzędzi i materiałów w swoich domach. Na początek przygody ze scrapbookingiem wystarczą nam nożyczki, klej, taśma, zdjęcia i ozdoby takie jak: naklejki, wstążki, mulina, stemple czy pieczątki. Już z tym asortymentem możemy rozpocząć ozdabianie i utrwalanie wspomnień w kreatywny sposób.

Bardziej zaawansowany scrapbooking będzie wymagać od nas dodatkowych narzędzi, które pozwolą na precyzyjniejsze wykonywanie zdobień. Może to być:

 • gilotyna
 • linijka
 • pistolet do kleju na gorąco
 • radełko
 • nożyk
 • dziurkacz.

Z materiałów do bardziej zaawansowanego scrapbookingu możemy wymienić:

 • koraliki
 • zawieszki
 • kwiaty
 • brokaty
 • drewniane elementy.
Źródło: scrapbookingshop.pl

Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele materiałów, ale nie tylko tam możemy ich szukać. Wiele osób jako ozdoby wykorzystuje to, co naturalne. Ususzone kwiaty, leśne owoce, malutki szyszki lub ich łuski, czy też mech. Są to idealne ozdoby, które możemy kupić lub znaleźć podczas miłego spaceru.

Zobacz: Animaloterapia – co to jest i dlaczego działa?

Czy da się zarobić na scrapbookingu?

Scrapbooking jak wiele innych hobby może przerodzić się w sposób na pozyskiwanie dodatkowych pieniędzy i stać się nie tylko sposobem na kreatywne spędzanie czasu wolnego. Materiały, które używamy, nie są drogie, a najważniejsza jest nasza wyobraźnia. Jeśli będziemy zdobić w sposób, który zafascynuje czy zainteresuje inne osoby, z pewnością znajdą się chętni na zakup naszych wytworów. W ostatnich latach szczególnie modne stały się ozdoby tematyczne, które nawiązują do danego stylu, miejsca, klimatu czy kultury. Turyści chętnie kupują lokalne pamiątki nawiązujące do odwiedzanego regionu. Warto to wykorzystać, chcąc zarobić na tym hobby.

Gdzie kupić materiały do scrapbookingu?

Materiały do scrapbookingu znajdziemy w wielu sklepach plastycznych, papierniczych, artystycznych czy też kwiaciarniach. To, do jakiego sklepu się udamy, zależy od naszych potrzeb. Dzisiaj wszystkie materiały i narzędzia możemy zakupić w Internecie. Jednak rozpoczynając swoją przygodę ze scrapbookingiem, warto udać się do sklepu stacjonarnego, dzięki temu nie tylko zobaczymy materiały, lecz także będziemy mogli je dotknąć i poczuć ich fakturę.

Scrapbooking to świetna forma utrwalania wspomnień w unikalny i kreatywny sposób, a jednocześnie dająca możliwość stworzenia czegoś pięknego! Może być metodą na relaks dla osób, które lubią wycinać, wykrawać, kolorować, ozdabiać i rozwijać swoje zdolności manualne. Wiedząc już, co to jest scrapbooking, można zacząć swoją przygodę.

Zobacz: Tanatopraksja – co to jest i ile trwa kurs?

Sprawdź jeszcze

Popularne