Strona głównaPoradyJak wygląda gniazdo moli? Jak je wytępić? Domowe sposoby

Jak wygląda gniazdo moli? Jak je wytępić? Domowe sposoby

Istnieje przekonanie, że mole gnieżdżą się w zaniedbanych, brudnych kuchniach. Nic bardziej mylnego – twoje mieszkanie może być jak po wizycie idealnej pani domu, a i tak mole mogą się w nim znaleźć. Jak to możliwe? Głównie przynoszone są one do naszych kuchni ze sklepu, w mąkach, kaszach, płatkach czy orzechach. Z tego artykułu dowiesz się:  jak zwalczyć mole spożywcze domowym sposobem, jak znaleźć gniazdo moli spożywczych i jak ono wygląda oraz jak pozbyć się larw. Mole spożywcze wytępić się da, trzeba jednak skrupulatnie wykonać kilka kroków – jakich? Zapraszam do lektury!

Jak wygląda gniazdo moli spożywczych?

Zacznijmy od tego, że mole i ich larwy nie zagrażają Twojemu zdrowiu – nawet jeśli omyłkowo byś je zjadł. Jednak wizja dzielenia naszego jedzenia z tymi owadami, a co gorsza, ich przypadkowe połknięcie wraz z obiadem, jest dość obrzydliwa. 

Najpierw zacznij od wygooglowania, czy rzeczywiście widziałeś mola. Wyglądem przypominają one małe ćmy, jednak jeśli owad wyleci z Twojej szafki, to nie ma raczej wątpliwości, że masz do czynienia z molami. 

Jak wygląda gniazdo moli spożywczych? Trochę jak pajęczyna, ale taka bardzo gęsta, lepka. To w niej znajdują się larwy moli spożywczych. Jak wytępić je? Pierwszym krokiem jest wyrzucenie gniazda – już wiesz, jak wygląda gniazdo moli spożywczych, dlatego przejdźmy do tego, jak znaleźć gniazdo moli spożywczych.

dysk na mole
Dysk na mole – ochorna do 6 miesięcy. Pytanie czy warto się bawić w domowe sposoby?

Jak znaleźć gniazdo moli spożywczych?

Żeby znaleźć gniazdo moli spożywczych, musisz przejrzeć wszystkie produkty w Twoich szafkach – dosłownie wszystkie. Każda mąka, paczka ryżu, kaszy (każdy woreczek z osobna), makarony, orzechy, bakalie, płatki, nasiona. Mole gniazdo mogą zrobić naprawdę w najróżniejszych produktach – w moim poprzednim mieszkaniem uwiły je sobie w maśle orzechowym w proszku. Najlepiej, jeśli każdy produkt przesypiasz do jakichś pojemników – podczas przesypywania, zobaczysz również, czy w jakimś produkcie są dorosłe osobniki. Pajęczyna, którą tworzą mole dla larw, na pewno będzie blokadą podczas przesypywania – jeśli zauważysz, że np. mąka nie chce wylecieć, to najprawdopodobniej tam jest gniazdo moli. Najczęściej jednak jest ono już na wierzchu jakiegoś produktu, wszystko zależy, jak bardzo jest ono rozwinięte. 

Gniazdo może być również zlokalizowane w szczelinach szafek – dokładnie przejrzyj wszystkie szafki i szuflady w Twojej kuchni. Możliwe, że natkniesz się na nie w kącie którejś z nich. Jeśli po przetrzepaniu całej kuchni wreszcie udało Ci się je znaleźć, to najlepiej szczelnie je zapakuj i od razu wyrzuć do kosza na zewnątrz.

Larwy moli spożywczych jak wytępić?

Larwy moli spożywczych – jak wytępić je raz na zawsze? Marnowanie żywności jest słabe, zwłaszcza przy jej obecnych cenach, ale niestety większość ludzi wyrzuca wszystkie produkty spożywcze z szafek. Larwy mają zdolność przegryzania opakowań lub wciskania się w szczeliny między nakrętką a zawartością jakiegoś produktu, dlatego wyrzucenie wszystkiego jest najskuteczniejszym sposobem na ich wytępienie. Czasem jest tak, że nie zauważymy kilku moli lub ich larw, przez co za jakiś czas, one znowu się rozmnożą. Marnowanie żywności jest dla wielu osób nie do przeżycia, jednak jest to sposób, który da Ci największą pewność, że mole i ich larwy zostawią Twoją kuchnię w spokoju. 

Po wyrzuceniu jedzenia trzeba oczywiście dokładnie umyć półki i szuflady. Najlepiej, jeśli najpierw je odkurzysz, a później wyszorujesz. Oczywiście worek z odkurzacza po sprzątaniu również od razu trzeba wyrzucić. 

Część osób kupuje dodatkowo środki na mole, którymi po umyciu, psika szafki. Takie preparaty dostaniesz m.in. w drogeriach. Skorzystać możesz również z pułapek na mole – dadzą Ci one pewność, że po całym procesie pozbywania się larw i moli, owady nie są już obecne w Twojej kuchni. 

Jak pozbyć się larw moli spożywczych?

Jak pozbyć się larw moli spożywczych oprócz wyrzucania? Niestety tylko pozbycie się mąk, płatków, orzechów, makaronów, ryżu, kasz i innych tego typu produktów, da Ci 100% pewność, że nie masz już w swojej kuchni larw. Dokładne sprzątanie kuchni również jest kluczowe – w jego trakcie możesz znaleźć więcej larw lub gniazd. 

Jak zwalczyć mole spożywcze domowym sposobem?

Jak zwalczyć mole spożywcze domowymi sposobami? Czy są w ogóle domowe sposoby, aby usunąć te owady? Usunąć może nie, ale przeciwdziałać – owszem. Mole nie cierpią:

  • octu, 
  • olejków eterycznych, 
  • cytrusów, 
  • liści laurowych,
  • tytoniu.

Po pozbyciu się żywności oraz dezynfekcji kuchni możesz włożyć kilka liści laurowych i skórek cytrusów do swoich szafek. Ich wnętrze polecam regularnie czyścić przy użyciu octu wymieszanego z wodą, sokiem z cytryny oraz olejkami eterycznymi. 

Jest jeszcze jedna odpowiedź na pytanie: Jak zwalczyć mole spożywcze domowym sposobem? Sprawdzać kupowane produkty – chociaż pobieżnie. Jeśli kupujesz mąkę, to otwórz ją po przyjściu do domu i przejrzyj, czy nie ma w jej opakowaniu moli. Jeśli od razu wyrzucisz taki produkt, to owady się nie rozmnożą i nie przeniosą na inne rzeczy. 

Co na mole spożywcze – porady z forum?

Porady na forum dotyczą głównie wyrzucania produktów spożywczych. Są osoby, które na forum podzieliły się tym, że nie wyrzucały wszystkiego, przez co problem wrócił. 

Inne porady na forum dotyczą wcześniej wspomnianego octu oraz przeglądania nowo zakupionej żywności. Wiele osób poleca również wykorzystanie preparatów owadobójczych. Daj znać w komentarzu, czy udało Ci się znaleźć gniazdo moli i wygrać walkę z owadami i ich larwami.

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne