Strona głównaPoradyCzy pompy ciepła warto montować w starych domach?

Czy pompy ciepła warto montować w starych domach?

Właściciele starych domów bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób można obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wśród wielu osób wciąż pokonuje przekonanie, że pompy ciepła to rozwiązanie, które stosuje się wyłącznie w nowo wybudowanych budynkach. A tymczasem okazuje się, że doskonale sprawdzają się również w przypadku starego budownictwa.

Czy pompa ciepła sprawdza się w starym domu?

Domy budowane w tak zwanych tradycyjnych technologiach zazwyczaj generują o wiele wyższe koszty utrzymania. Jeszcze kilkanaście lat temu zarówno opał, jak i energia były znacznie tańsze, dlatego nikt nie zawracał sobie głowy energooszczędnością. Dzisiaj to właśnie koszty ogrzewania stanowią jeden z największych problemów właścicieli starych budynków. Nic dziwnego, że pompy ciepła budzą w nich coraz większe zainteresowanie.

Są to urządzenia, które korzystają z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – wody, gruntu lub powietrza. Dzięki temu ich działanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Ich ogromną zaletą jest fakt, że do prawidłowej nie potrzebują dodatkowych paliw kopalnych, a przy okazji są niemal całkiem bezobsługowe.

Nie ma się więcej dziwić, że właściciele starych domów to właśnie w pompach ciepła upatrują największej szansy na obniżenie rachunków.

Pompa ciepła w starym domu – na co zwrócić uwagę?

Pompy ciepła stanowią bardzo wydajne i nowoczesne urządzenia, które jednak wciąż kosztują całkiem sporo – dlatego często pozostają poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Na szczęście właściciele starych domów mogą skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, dzięki którym można obniżyć wydatki zarówno na zakup, jak i montaż pompy ciepła.

Trzeba jedynie wziąć pod uwagę, że pompy ciepła to urządzenia, które tylko przy odpowiednich warunkach pracy charakteryzują się największą sprawnością. W przypadku starych domów największym problemem często jest nieprawidłowa izolacja, co sprawia, że wyprodukowane przez pompę ciepło zwyczajnie ucieka. Urządzenie musi pracować przez cały czas i to ze zwiększoną siłą, a dom wciąż może być ogrzany niedostatecznie. Jeśli właściciel starego domu zadba jednak o jego prawidłową termoizolację, może liczyć na naprawdę duże oszczędności związane z montażem pompy ciepła.

Czy pompę ciepła można podłączyć do istniejącej instalacji?

Problemem w przypadku starego budownictwa może być konstrukcja instalacji grzewczej, która opiera się głównie na tradycyjnych grzejnikach. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się nieco wydajniejsze metody ogrzewania, takie jak ogrzewanie płaszczyznowe – popularna podłogówka. Eksperci twierdzą jednak, że pompy ciepła równie dobrze można podłączyć do istniejącej instalacji, bez konieczności jej wymiany. Osoby, które chcą zamontować pompę ciepła w starym domu, powinny skorzystać z pomocy specjalisty, który podpowie, jakie rozwiązanie najbardziej sprawdzi się w danej sytuacji i realnie oceni szansę na oszczędności.

Montaż pompy ciepła w starym domu to naprawdę doskonały pomysł – pod warunkiem, że zadba się o prawidłową termoizolację i wybierze odpowiedni rodzaj urządzenia.

Materiał partnera

Sprawdź jeszcze

Popularne