Zgodnie ze zdaniem architektów, szkło stanowi materiał, który szczyci się nie tylko bogatą przeszłością historyczną, ale i wciąż nieustającym, wielkim potencjałem architektonicznym. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii w ostatnich latach tworzywo to doznało licznych ewaluacji, za pośrednictwem których rozróżniamy dziś wiele jego rodzajów. Jednym z typów szkła, powstałych na przestrzeni minionych dziesięcioleci jest szkło refleksyjne. Jaka jest cena szkła refleksyjnego i gdzie sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do lektury!
Zobacz: Co jest zrobione z kukurydzy? Zastosowanie, co się robi z kukurydzy?
Znaczenie szkła w budownictwie
Dzięki zabiegom takim jak między innymi hartowanie, zespalanie, wplatanie różnego rodzaju włókien i laminowanie, szkło przeżyło na przestrzeni czasu prawdziwą metamorfozę: od materiału o funkcji użytkowej (umożliwianie promieniom światła docierania do pomieszczeń) do wielozadaniowego tworzywa o niemal nieograniczonych możliwościach wykorzystania. Zgodnie z wypowiedziami ekspertów szkło jest jednym jednym z najbardziej przyszłościowych elementów współczesnej architektury, a jego znaczenie w budownictwie z całą pewnością będzie wzrastać. Między innymi właśnie z tego powodu miniony rok 2022 został oficjalnie Międzynarodowym Rokiem Szkła.
Co to jest i jak powstaje szkło refleksyjne?
Szkło refleksyjne stanowi wypadkową zabiegów obróbki metodą pyrolityczną (magnetronową), sprowadzających się do tzw. napylenia warstwy tlenków metali tworzywa o wysokim wskaźniku odbijania promieniowania podczerwonego. Powstałe w ten sposób szkło refleksyjne wyposażone jest w powłokę refleksyjną, odbijającą światło. Wyprodukowane w ten sposób tworzywo pełni funkcję przeciwsłoneczną i termiczną (ogranicza nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń latem i redukuje wypromieniowywanie ciepła z pomieszczeń zimą) oraz zapewnia prywatność użytkownikom pomieszczeń poprzez działanie tzw. efektu pół-lustra.
Szkło refleksyjne a efekt pół-lustra
Szkło refleksyjne umożliwia domownikom zachowanie wysokiego komfortu i prywatności codziennego funkcjonowania poprzez wykorzystanie efektu pół-lustra. Jak to działa? Wyjaśniamy: zgodnie z definicją efekt pół-lustra sprawia, że spoglądając w szybę z zewnątrz rozpoznajemy to, co znajduje się za nią, ale jednocześnie w takim samym lub wyższym stopniu widzimy także swoje odbicie. Szyba uwydatnia ponadto wszelkie załamania światła i uchylenia, co z kolei silnie utrudnia przechodniom i hipotetycznym niepożądanym gościom dokonywanie wzrokowej rewizji pomieszczeń (efektu tego nie doświadczają użytkownicy pomieszczeń wewnątrz budynku).
Zastosowanie szkła refleksyjnego – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Szkło refleksyjne wykorzystywane jest chętnie ze względu na swoje atrakcyjne funkcje użytkowe oraz estetyczne w miejscach takich jak między innymi:
- budynki użytku publicznego (np. ratusze lub hotele)
- konstrukcje o nietypowych kształtach
- architektura wielkogabarytowa
- prywatne domy
W przykładach powyższych nieruchomości szkło refleksyjne niemal każdorazowo występuje jednak jako szyba w drzwiach lub w oknach.
Szyby refleksyjne w oknach i drzwiach – zastosowanie
Szyby refleksyjne w oknach domów, firm i rozmaitych instytucji wykorzystywane są z powodzeniem jako:
- pomysł na ochronę przed włamaniem – powłoka refleksyjna za pośrednictwem tzw. efektu pół-lustra znacząco utrudnia rozpoznawanie elementów wnętrza wewnątrz budynków (z zewnętrznej perspektywy)
- sposób na zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem – szyby refleksyjne w oknach ograniczają emisję promieni słonecznych, co z kolei nie tylko zapewnia ochronę przed oślepieniem przez słońce, ale i swoistą osłonę termiczną
- patent na zachowanie ciepła w pomieszczeniach podczas zimy – ze względu na swoją charakterystykę warstwa refleksyjna chroni zarówno przed nadmiernym nagrzaniem, jak i wpływa pozytywnie na ilość ciepła “uciekającego” z budynków w czasie mrozu
Szyby refleksyjne w drzwiach znajdują zastosowanie w szczególności w domach, których drzwi umieszczone są na południowej stronie budynku, a także w drzwiach, których konstrukcja przejawia stosunkowo wysoki poziom przeszklenia.
Zobacz: Okna VEKA – opinie, DRUTEX czy VEKA, OKNOPLAST czy VEKA?
Szyby refleksyjne w drzwiach i oknach – zalety i wady
Podobnie jak większość rozwiązań zastosowanie szkła refleksyjnego w drzwiach i oknach wiąże się zarówno z szeregiem zalet jak i wad. Do negatywnych skutków korzystania z tego rodzaju szkła jest subtelne ograniczenie transmisji światła do pomieszczeń; transmisja światła obniżona jest o około 20-40%; element ten traktowany jest jednak często jako zaleta. Wiąże się to między innymi z aspektem ceny szkła refleksyjnego.
Szkło refleksyjne cena – ile to kosztuje?
Cena szkła refleksyjnego uzależniona jest od kilku czynników. Za szkło refleksyjne w drzwiach zapłacimy mniej niż za szyby refleksyjne w oknach – to jednak ze względu na znaczącą różnicę powierzchni warstwy refleksyjnej. Finalny koszt zakupu szyb refleksyjnych zamyka się zwykle w przedziale cenowym od 185 zł brutto za metr kwadratowy do 200 zł brutto za metr kwadratowy.