Strona głównaBudownictwoSzkło refleksyjne - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Szkło refleksyjne – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Zgodnie ze zdaniem architektów, szkło stanowi materiał, który szczyci się nie tylko bogatą przeszłością historyczną, ale i wciąż nieustającym, wielkim potencjałem architektonicznym. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii w ostatnich latach tworzywo to doznało licznych ewaluacji, za pośrednictwem których rozróżniamy dziś wiele jego rodzajów. Jednym z typów szkła, powstałych na przestrzeni minionych dziesięcioleci jest szkło refleksyjne. Jaka jest cena szkła refleksyjnego i gdzie sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do lektury! 

Zobacz: Co jest zrobione z kukurydzy? Zastosowanie, co się robi z kukurydzy?

Znaczenie szkła w budownictwie

Dzięki zabiegom takim jak między innymi hartowanie, zespalanie, wplatanie różnego rodzaju włókien i laminowanie, szkło przeżyło na przestrzeni czasu prawdziwą metamorfozę: od materiału o funkcji użytkowej (umożliwianie promieniom światła docierania do pomieszczeń) do wielozadaniowego tworzywa o niemal nieograniczonych możliwościach wykorzystania. Zgodnie z wypowiedziami ekspertów szkło jest jednym jednym z najbardziej przyszłościowych elementów współczesnej architektury, a jego znaczenie w budownictwie z całą pewnością będzie wzrastać. Między innymi właśnie z tego powodu miniony rok 2022 został oficjalnie Międzynarodowym Rokiem Szkła. 

Co to jest i jak powstaje szkło refleksyjne? 

Szkło refleksyjne stanowi wypadkową zabiegów obróbki metodą pyrolityczną (magnetronową), sprowadzających się do tzw. napylenia warstwy tlenków metali tworzywa o wysokim wskaźniku odbijania promieniowania podczerwonego. Powstałe w ten sposób szkło refleksyjne wyposażone jest w powłokę refleksyjną, odbijającą światło. Wyprodukowane w ten sposób tworzywo pełni funkcję przeciwsłoneczną i termiczną (ogranicza nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń latem i redukuje wypromieniowywanie ciepła z pomieszczeń zimą) oraz zapewnia prywatność użytkownikom pomieszczeń poprzez działanie tzw. efektu pół-lustra. 

Źródło: pixabay.com

Szkło refleksyjne a efekt pół-lustra

Szkło refleksyjne umożliwia domownikom zachowanie wysokiego komfortu i prywatności codziennego funkcjonowania poprzez wykorzystanie efektu pół-lustra. Jak to działa? Wyjaśniamy: zgodnie z definicją efekt pół-lustra sprawia, że spoglądając w szybę z zewnątrz rozpoznajemy to, co znajduje się za nią, ale jednocześnie w takim samym lub wyższym stopniu widzimy także swoje odbicie. Szyba uwydatnia ponadto wszelkie załamania światła i uchylenia, co z kolei silnie utrudnia przechodniom i hipotetycznym niepożądanym gościom dokonywanie wzrokowej rewizji pomieszczeń (efektu tego nie doświadczają użytkownicy pomieszczeń wewnątrz budynku). 

Zastosowanie szkła refleksyjnego – gdzie sprawdzi się najlepiej? 

Szkło refleksyjne wykorzystywane jest chętnie ze względu na swoje atrakcyjne funkcje użytkowe oraz estetyczne w miejscach takich jak między innymi:

  • budynki użytku publicznego (np. ratusze lub hotele)
  • konstrukcje o nietypowych kształtach 
  • architektura wielkogabarytowa
  • prywatne domy

W przykładach powyższych nieruchomości szkło refleksyjne niemal każdorazowo występuje jednak jako szyba w drzwiach lub w oknach. 

Szyby refleksyjne w oknach i drzwiach – zastosowanie

Szyby refleksyjne w oknach domów, firm i rozmaitych instytucji wykorzystywane są z powodzeniem jako: 

  • pomysł na ochronę przed włamaniem – powłoka refleksyjna za pośrednictwem tzw. efektu pół-lustra znacząco utrudnia rozpoznawanie elementów wnętrza wewnątrz budynków (z zewnętrznej perspektywy)
  • sposób na zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem – szyby refleksyjne w oknach ograniczają emisję promieni słonecznych, co z kolei nie tylko zapewnia ochronę przed oślepieniem przez słońce, ale i swoistą osłonę termiczną
  • patent na zachowanie ciepła w pomieszczeniach podczas zimy – ze względu na swoją charakterystykę warstwa refleksyjna chroni zarówno przed nadmiernym nagrzaniem, jak i wpływa pozytywnie na ilość ciepła “uciekającego” z budynków w czasie mrozu

Szyby refleksyjne w drzwiach znajdują zastosowanie w szczególności w domach, których drzwi umieszczone są na południowej stronie budynku, a także w drzwiach, których konstrukcja przejawia stosunkowo wysoki poziom przeszklenia. 

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Okna VEKA – opinie, DRUTEX czy VEKA, OKNOPLAST czy VEKA?

Szyby refleksyjne w drzwiach i oknach – zalety i wady

Podobnie jak większość rozwiązań zastosowanie szkła refleksyjnego w drzwiach i oknach wiąże się zarówno z szeregiem zalet jak i wad. Do negatywnych skutków korzystania z tego rodzaju szkła jest subtelne ograniczenie transmisji światła do pomieszczeń; transmisja światła obniżona jest o około 20-40%; element ten traktowany jest jednak często jako zaleta. Wiąże się to między innymi z aspektem ceny szkła refleksyjnego. 

Szkło refleksyjne cena – ile to kosztuje?

Cena szkła refleksyjnego uzależniona jest od kilku czynników. Za szkło refleksyjne w drzwiach zapłacimy mniej niż za szyby refleksyjne w oknach – to jednak ze względu na znaczącą różnicę powierzchni warstwy refleksyjnej. Finalny koszt zakupu szyb refleksyjnych zamyka się zwykle w przedziale cenowym od 185 zł brutto za metr kwadratowy do 200 zł brutto za metr kwadratowy. 

Sprawdź jeszcze

Popularne