Kwestią opętania zajmują się niezależnie od siebie psychiatria oraz teologia. W wielu miejscach ich ustalenia są spójne, choć odmiennie widzą genezę problemu opętania. Osoba, która została opętana przez demona nie jest w stanie sama tego zauważyć. Najczęściej wyłącza się u niej jakakolwiek kontrola. Często też nie pamięta swojego zachowania, które przejawiała pod wpływem działania sił demonicznych. Jeśli zdarza jej się zachowywać tak, jakby wpadła w szał, nie pamięta tego, co wtedy robiła. Nierzadko też objawy pojawiają się u niej tylko podczas głębokiego snu.
Z nami dowiesz się, jak rozpoznać demona w człowieku i jak wyzwolić kogoś z objęć diabła. Czym jest opętanie? Czy demony istnieją naprawdę? Czytaj dalej!
Zobacz: Generał Denaturov – kto to? Wikipedia, memy, nie żyje?
Jak zaczyna się opętanie?
Osoba, która została opętana przez demona zaczyna zachowywać się inaczej niż dotychczas. Często wydaje jej się, że doznała czegoś na wzór olśnienia. Ma wrażenie, że została powołana do wyższych celów niż standardowe jednostki. Bardzo możliwe jest, że demony wykorzystały jej słabość lub te cechy psychiczne, które dotychczas były uśpione.
Tym samym osoba opętana, która zawsze czuła, że ma artystyczną duszę, może nagle zacząć malować – mieć wizje i je realizować.
Jak rozpoznać że ma się w sobie demona?
Bardzo trudno jest dokonać takiej samooceny, która pozwoli zorientować się, że ma się w sobie demona. Osoba, którą opętał demon, zaczyna odnosić sukcesy, czuje się pewna siebie i przede wszystkim, uważa, że jest szczęśliwa.
Nikt, kto czuje nadmiar endorfin, czy ma poczucie sprawczości, nie podejrzewa, że opętał go demon. Raczej czuje, że w końcu obudził się do prawdziwego życia.
Jak rozpoznać demona w człowieku, którego się spotkało?
Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, a dokładnie Rytuałem Rzymskim (Rituale Romanum), księgą liturgiczną Kościoła z 1614 roku, osoba opętana:
- ma niezwykłą siłę fizyczną, o wiele większą niż wcześniej i niż inni ludzie, nawet pozornie bardziej sprawni fizycznie,
- miewa wizje na temat odległych wydarzeń, mówi o nich w tajemniczy sposób,
- zaczyna wypowiadać słowa w języku, którego nikt nie rozumie; osoby postronne mają czasem wrażenie, że z kimś w tym języku rozmawia.


Osoby, które zajmują się egzorcyzmami do tego, jak rozpoznać demona w człowieku, dodają pojawiające się u niego:
- objawy depresji i myśli/próby samobójcze,
- posiadanie nadnaturalnych zdolności, np. czytanie w myślach, przewidywanie przyszłości,
- mówienie zmienionym głosem, często znacznie grubszym i wypowiadanie słów, które są zmyślone.
- utrata świadomości poprzedzona stanem agresji, wzmożonej aktywności, czymś w rodzaju transu,
- wyraźna niechęć do wiary i Boga, np. niemożność wejścia do kościoła, atak epilepsji na widok księdza.
Zobacz: Jak rozpoznać oryginalny tester perfum
Jak sobie poradzić z opętaniem przez demona?
Osoby opętane zwykle trafiają pod opiekę specjalistów. Przerażona ich zachowaniem rodzina, oddaje opętaną osobę do szpitala. Zresztą jeszcze w XIX wieku wielu psychiatrów opisuje historie, w których mieli do czynienia z pacjentami opętanymi. Ich stanu nie mogli sklasyfikować jako żadnego zaburzenia opisanego w medycynie. Obraz kliniczny był na tyle niejasny, że mieli mocne podejrzenia co do tego, że chory został po prostu opętany przez demona.
Pierwszą metodą leczenia opętania były egzorcyzmy. Zasada była prosta: jeśli uda się przekonać pacjenta, że rytuał przeprowadzany przez egzorcystę uwolni go od demona możliwe jest, że jego objawy miną. Ma to silny związek z opisanym w medycynie efektem placebo. Często też w czasie egzorcyzmów udaje się doprowadzić pacjenta do absolutnego szału, w czasie którego wyrzuca z siebie wszystkie negatywne emocje i jednocześnie pozbywa się ich. To dobrze rokuje w późniejszej tradycyjnej terapii psychiatrycznej.
Na dziś większość psychiatrów przypisuje objawy opętania psychozie. W tym kierunku diagnozowany i leczony jest pacjent.


Psychoza polega na tym, że pacjent wykazuje poważne zaburzenia w postrzeganiu otaczającej go rzeczywistości. Zdarza się, że osoba chora odczuwa zimno w pomieszczeniu, w którym jest ciepło. Zaczyna drżeć i pojawia się u niej gęsia skórka. Czasami też osoby doświadczające psychozy są przekonane, że ktoś je opętał i próbuje przejąć kontrolę nad ich życiem.
W leczeniu psychozy stosuje się silne leki blokujące neuroprzekaźniki w mózgu. Skutecznie poprowadzona terapia pozwala pozbyć się urojeń i halucynacji.
Zobacz: Jak witać się z księdzem — co odpowiedzieć na Szczęść Boże?