Strona głównaNajciekawszeApostazja — ile kosztuje, co to jest, jakie są jej konsekwencje?

Apostazja — ile kosztuje, co to jest, jakie są jej konsekwencje?

Nie da się ukryć, że w ostatnich miesiącach apostazja to bardzo popularne słowo. Bez wątpienia jest to pokłosie ostatnich wydarzeń, które ujawniły na światło dzienne, to co ukrywały władze Kościoła katolickiego. Wydarzenia te spowodowały, że wiele które przynależy do wspólnoty Kościoła, zaczęło zastanawiać się nad swoją wiarą. Poznaj informacje o apostazji, co to znaczy i wiele więcej!

Apostazja to bardzo dojrzałe i mądre podejście, jeśli okazuje się, że nasza wiara jest słaba, a dalsze przebywanie w kościele nie ma większego znaczenia. Zadając sobie pytanie dotyczące apostazji – co to jest, należy wyjaśnić, że to nic innego jak oficjalne wyjście z kościoła i porzucenie wiary chrześcijańskiej. Opowiemy o tym, czym jest apostazja, procedurach oraz ile kosztuje apostazja i jakie są jej skutki oraz czy apostazja unieważnia ślub kościelny. 

Apostazja co to znaczy?

Wiemy już o apostazji – co to jest, ale warto przyjrzeć się znaczeniu tego słowa w kontekście kościoła katolickiego. Dokładnie termin apostazja pochodzi z języka greckiego i oznacza odstąpienie. Jeśli chodzi o kościół katolicki, to osoba, która dokonuje apostazji i oficjalnie odchodzi ze wspólnoty, nazywana jest apostatą. Wiemy już jak rozumieć termin apostazji, co to znaczy i z czym się wiąże. Przejdźmy do kwestii formalnych.

Apostazja – procedura niezbędna do jej dokonania

Sama procedura nie należy do skomplikowanych w przypadku apostazji. Krok po kroku opiszemy, jakich formalności należy dopełnić. Aby odstąpić od Kościoła, koniecznie trzeba mieć  ukończone 18 lat. W przypadku apostazji wniosek można łatwo pobrać za darmo. W internecie znajduje się oświadczenie woli, które należy wypełnić w dwóch egzemplarzach. Jeśli chodzi o dokonanie apostazji – dokumenty są niezwykle proste w wypełnieniu. Oświadczenie należy zanieść do proboszcza swojej parafii. Jeśli również w tej parafii zostaliśmy ochrzczeni, to nie ma konieczności dostarczania aktu chrztu. Co innego w przypadku, kiedy nasz chrzest odbył się w innej parafii, a oświadczenie składamy w jeszcze innej. Wówczas należy dostarczyć jeszcze akt chrztu. Warto mieć również przy sobie dowód osobisty. To tak naprawdę najważniejsze etapy. Proboszcz uczestniczący w apostazji wniosek podpisuje z datą jego przyjęcia, natomiast drugi przekazuje do kurii. Osoby zainteresowane apostazją wniosku nie mogą wysłać pocztą ani mailowo. Należy to zrobić osobiście. 

Apostazja – oświadczenie woli wzór 

Osoby zainteresowane odejściem od wspólnoty kościoła muszą złożyć oświadczenie woli potrzebne do dokonania apostazji. Co to jest i gdzie pobrać wzór? Odpowiadamy na pytania.

Oświadczenie woli musi zawierać takie informacje jak imię i nazwisko, data chrztu oraz nazwa i adres parafii, gdzie dokonano chrztu, nazwę parafii, w której składa się oświadczenie woli. Co więcej, dokonując apostazji, wzór oświadczenia woli musi zawierać jasną wolę wystąpienia z Kościoła wraz z podanymi powodami. Należy również dodać, że jest to dobrowolna wola osoby, która chce dokonać apostazji. Dodatkowo warto zawrzeć zapis, że jest się świadomym konsekwencji, które niesie za sobą apostazja. Cały dokument musi zostać podpisany czytelnym i własnoręcznym podpisem.

W przypadku apostazji – oświadczenie woli może zostać wygenerowane automatycznie na stronach internetowych. Wystarczy wpisać frazę apostazja – dokumenty i odnaleźć darmowy generator oświadczeń. Nie ma również problemu, aby znaleźć przykład, na którym można się wzorować, tworząc swoje oświadczenie. Pamiętajmy, aby zawsze podawać prawdziwy powód, który skłonił nas do podjęcia takiej decyzji. 

Ile kosztuje apostazja?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje apostazja. Teoretycznie jest ona darmowa, jednak należy wziąć pod uwagę, że niektóre parafie próbują nakłonić przyszłego apostatę do złożenia ofiary lub zapłaty za wysyłkę aktu chrztu i innych dokumentów. Pozostaje pytanie, czy apostazja unieważnia ślub kościelny.

Apostazja a ślub kościelny

Osoby, które chcą odstąpić od Kościoła katolickiego, bardzo często zadają sobie pytanie, czy apostazja unieważnia ślub kościelny? Warto wiedzieć, że dokonanie apostazji w żaden sposób nie unieważnia zawartego wcześniej ślubu kościelnego. Co ważne, żaden sakrament, który został przyjęty, nie zostaje automatycznie anulowany. Co za tym idzie, zależność między apostazją a ślubem kościelnym, powoduje, że gdybyśmy w przyszłości planowali kolejny ślub kościelny, będąc po rozwodzie,  to nie ma takiej możliwości.  

Druga kwestia dotycząca apostazji a ślubu kościelnego, dotyczy osób, które jeszcze nie zawarły takowego sakramentu. Po dokonaniu apostazji nie tracimy automatycznie możliwości zawarcia ślubu kościelnego, jednak wymaga to odpowiedniej zgody ordynariusza. Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego. 

Apostazja w Polsce – statystyki

Nie trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie apostazja jest częstym tematem wśród społeczeństwa polskiego. Wynika to z różnych powodów, między innym z tego, że ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że ich postrzeganie świata i religii. Jeśli chodzi o apostazję w Polsce, statystyki, które prowadzone są przez Kościół katolicki, wskazują, że z roku na rok rośnie liczba osób, które składają takie wnioski. W 2020 roku, w samej archidiecezji poznańskiej odnotowano ich ponad 370. Na jednej ze stron, gdzie mamy możliwość wygenerowania oświadczenia, prowadzone są statystyki, które informują o ilości pobranych oświadczeń woli, okazuje się, że pobrano ich ponad 38 tysięcy. 

Apostazja – skutki 

Jeśli chodzi o apostazję i skutki odejścia od kościoła, to warto wiedzieć, że po jej dokonaniu, na apostatę nałożona jest ekskomunika. To ona niesie za sobą konsekwencje kanoniczne, takie jak zakaz przyjmowania i sprawowania sakramentów, zakaz wykonywania takich funkcji jak chrzestny, świadek bierzmowania, zakaz wykonywania urzędów, posług i zadań w Kościele. Jeśli chodzi o apostazję, skutki dotyczą także zakazu przynależności do różnych organizacji kościelnych oraz pozbawia pogrzebu kościelnego. Co ważne, w obliczu śmierci, wyjątkowo można powrócić do Kościoła, po wcześniejszym przyjęciu sakramentu spowiedzi i pokuty. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne