Strona głównaPoradyMatcha - jak smakuje i jakie ma właściwości?

Matcha – jak smakuje i jakie ma właściwości?

Organiczna herbata matcha dostarcza energetyzującego zastrzyku przeciwutleniaczy i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jak smakuje matcha?

Co to matcha?

Matcha to japońska zielona herbata w proszku wytwarzana z liści zielonej herbaty z rośliny Camellia Sinensis. To ta sama roślina, z której pochodzi zielona herbata. Jednak uprawia się ją i przetwarza w nieco inny sposób. Aby zrobić matchę, rolnicy przykrywają i hodują rośliny w cieniu przez 3 do 4 tygodni. Następnie następują zbiory, liście są parowane, suszone, a następnie rozdrabniane na drobny proszek.

Dlaczego to jest ważne? Liście herbaty rosnące w cieniu mają więcej chlorofilu, co sprawia, że ​​stają się jasnozielone. Dzięki temu mają więcej składników odżywczych. Zmienia to również sposób, jak smakuje matcha.

Jak smakuje matcha?

Matcha ma niejednoznaczny smak, w którym wyczuć można nuty roślinne, trawiaste, orzechową słodycz oraz odrobiną goryczy z przyjemnym pikantnym zakończeniem.

To właśnie ten pikantny smak znany jako umami sprawia, że ​​nie można się oprzeć piciu matchy. Umami to japoński termin używany do opisania piątego smaku następującego po słodkim, gorzkim, kwaśnym i słonym. To pikantna przyjemność, która pogłębia i intensyfikuje smak.

Czy kiedykolwiek próbowałeś tego napoju? Każdy będzie miał swój własny, niepowtarzalny sposób na opisanie smaku matchy. Niektórzy mogą nazwać go ziemistym lub w ogóle mają trudności z opisaniem go, ponieważ jest tak wyjątkowy.

Matcha jak pić? 

Odpowiednio przygotowana herbata matcha lekko się pieni, ale w ustach jest gładka. Natomiast zwykła organiczna zielona herbata jest lekka i klarowna. Różnica polega na tym, że pijąc matchę, spożywasz 100% zmielonych liści herbaty zawieszonych w płynie. Zwykłą zieloną herbatę moczy się w wodzie, a następnie pije się herbatę, ale wyrzuca liście. W przypadku takiego napoju jak matcha, to jak pić ją prawidłowo, ma duże znaczenie. Wiele osób obawia się, żeby się nie ośmieszyć i nie wypaść głupio. Matcha spożywana jest w całości, razem z zawieszonymi w niej “fusami”. To właśnie im zawdzięcza ona swój bardzo specyficzny smak i konsystencję. Jak najbardziej należy je zjeść.

Na ostateczny smak matchy wpływa kilka czynników:

  • Rodzaj wody – preferowana jest świeża woda źródlana, ponieważ wydobywa subtelny smak matchy ze względu na poziom pH (miara kwasowości) i minerały w wodzie. Druga najlepsza jest woda filtrowana. 
  • Temperatura wody – właściwa temperatura powinna wynosić maksymalnie 80 stopni Celsjusza. 

Właściwości matchy   

Jakie są właściwości matchy? Jest ona bogata w katechiny, klasę związków roślinnych zawartych w każdej herbacie, które działają jak naturalne przeciwutleniacze. Dzięki temu zapobiega i zmniejsza skutki różnych chorób cywilizacyjnych. Matcha chroni również wątrobę. 

Herbata matcha gdzie kupić?

Często pojawia się pytanie: “matcha gdzie kupić?”. Dostać ją można w sklepach ze zdrową żywnością, ale coraz częściej ten napój znajduje się na półkach nawet zwykłych sklepów. Najpewniej jest jednak najpierw sprawdzić źródło danej matchy. Gdzie kupić stacjonarnie ją najlepiej? Oferują ją sklepy zielarskie, a także wszelkiego rodzaju punkty z egzotycznym jedzeniem. Przed zakupem warto spojrzeć na opakowanie, aby wiedzieć, jakiego rodzaju jest to produkt i czy nie został w nienaturalny sposób przetworzony.

Popularność matchy ze względu na jej smak i właściwości zdrowotne sprawia, że pojawia się ona także w wielu szeroko dostępnych miejscach, takich jak McDonalds. Ile kosztuje matcha w mc? Jej koszt to zaledwie kilka złotych. Można ją kupić osobno, ale pojawia się także jaki element większych, modnych zestawów. Ponieważ to, ile kosztuje matcha w mc to nieduża kwota, ten rodzaj napoju zaczyna być już modny wśród młodzieży. To bardzo dobrze. Matcha to świetna, bardzo zdrowa i odżywcza alternatywa dla bardzo niebezpiecznych napojów gazowanych. Po spróbowaniu tego napoju nawet w popularnej sieciówce, wiele osób nabierze ochoty na przygotowywanie jej także w swoim domu.

Nie ma więc już zupełnie problemu z dostępnością herbaty matcha. Gdzie kupić ją najlepiej? Polecamy jednak zaopatrywać się w nią w sprawdzonych miejscach, w których ma się pewność, że została właściwie przygotowana i była dobrze przechowywana. Tylko taka matcha pokaże pełnię swoich właściwości, również zdrowotnych.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne