Strona głównaNajciekawszeCo jeśli Rosja wygra wojnę z Ukrainą? Możliwe scenariusze rozwoju konfliktu

Co jeśli Rosja wygra wojnę z Ukrainą? Możliwe scenariusze rozwoju konfliktu

Rosyjska agresja trwa w najlepsze, a wojska pochłaniają coraz większą część terytorium Ukrainy. Do gotowości zbrojnej zostali wezwani mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat. Mimo ich dzielnej postawy armia Putina jest poza zasięgiem militarnym Ukrainy. Oto jak mogą potoczyć się dalsze losy starcia i co będzie z nich wynikało dla Polski i świata. Przedstawiamy możliwe scenariusze.

1. Rebelia na Ukrainie

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przegrana Ukrainy po utraceniu Kijowa. Taki obrót sprawy wcale nie oznacza triumfu Rosji. Przede wszystkim dlatego, że Ukraina jest zdeterminowana do walki bez względu na jej przebieg. Obecnie każdy obywatel Ukrainy może mieć przy sobie broń, koktajl Mołotowa, a na ulicach ustawieni są snajperzy. Według doniesień Ukraina szykuje także ataki sabotujące działania oponenta. Możemy się spodziewać więc krwawej walki do samego żołnierza, która przysporzy Rosji wiele trudności z przejęciem ziem ukraińskich i pochłonie dużą część ich budżetu. Sytuacja Rosjan jest trudna również przez wzgląd na reakcję innych państw. Dotkliwe sankcje finansowe i ograniczenia mogą być początkiem problemów ekonomicznych tego kraju. Taki obrót sprawy wpłynie negatywnie na nastroje społeczne w Federacji Rosyjskiej.

2. Niespodziewana wygrana Ukrainy

Cały zachód chciałby być świadkiem „Cudu nad Dnieprem”. Scenariusz odparcia rosyjskich ataków przez ukraiński ruch oporu jest możliwy, choć mało realny. Aby tak się stało pomoc defensywną muszą wykazać członkowie NATO. Kontratak może uniemożliwić Władimirowi Putinowi obalenie kijowskiego rządu. Każdy impas na polu bitwy będzie sprzyjał okupowanej Ukrainie, jednak do sukcesu potrzeba jest determinacja i umiejętność odparcia ataku Rosji. Jeśli scenariusz się sprawdzi na Rosjan czekać będą przykre konsekwencje na polu dyplomatycznym i gospodarczym. Jeśli Ukraina odeprze ataki Rosji, wojska Putina będą musiały się wycofać przywracając krajowi ukraińskiemu suwerenność. Po tych wydarzeniach cały świat skupi się na kwestiach bezpieczeństwa i obronności krajów.

3. Całkowita kapitulacja Ukrainy

Ciężar rosyjskiej inwazji sprawia, że Ukraina poniesie sromotną klęskę. Siły rosyjskie przejmą kontrolę nad całym krajem, reagując na każdy sprzeciw brutalną siłą. Rosyjskie siły zbrojne pozostaną na Ukrainie, a władze dyktują swoje warunki. Putin umocni swoją pozycję w kraju, tłumiąc głosy sprzeciwu. NATO będzie zachowawcze wobec Rosji i pełne obaw wobec jej zamiarów. Rosja po zdobyciu Ukrainy zdobędzie sojuszników i rozpocznie wojnę hybrydową przeciwko państwom NATO. W międzyczasie europejskie kraje przygotują się do konfliktu, który może potrwać wiele lat.

4. Konflikt państw NATO z Rosją

Przyszłość Europy stanie pod znakiem zapytania jeśli kraje NATO i Rosja rozpoczną działania militarne. Wojna z Ukrainą może być gruntem pod rozpoczęcie wojny na szerszą skalę. Konflikt na linii NATO Rosja może być spowodowany dużą ingerencją w pomoc Ukrainie. Jeśli NATO wprowadzi strefę zakazu lotów to rosyjskie siły zbrojne mogą okazać swoje niezadowolenie i rozpocząć działania wojenne. Inną przyczyną konfliktu jest nieumyślne zaatakowanie któregoś państwa NATO przez Rosję. Zdarzyć się tak może na przykład przez niepoprawne namierzenie celu. Cykl uderzeń i kontrataków prowadzić będzie do otwartej wojny. Istnieje także szansa na to, że Putin według planu zaatakuje któreś z państw z dawnej strefy ZSRR w nadziei na jego bierność. Będzie liczył, że kraje członkowskie NATO ulegną pod naciskiem i będą dążyły do uniknięcia konfliktu Wojna NATO z Rosją może przerodzić się w III wojnę światową, która będzie miała dramatyczne skutki.

Ciężko przewidzieć losy konfliktu na Ukrainie i dalsze plany armii rosyjskiej. Wiele rzeczy może zaskoczyć każdą ze stron, a historia pokazuje, że wojna zawsze rządzi się swoimi prawami. Na razie jesteśmy świadkami bohaterstwa Ukrainy i stanowczej reakcja krajów zachodu na rosyjską inwazję. O tym, czy wojna zmieni losy świata dowiemy się już wkrótce.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

  1. Jaki by nie był scenariusz III wojny światowej, niezależnie od tego kto wygra w każdym z nich europejska część rosji i wszystkie centra rosyjskiej kultury oraz cywilizacji są skażoną pustynią gdzie błąkają się bezpłodne niedobitki w poszukiwaniu śmieci do jedzenia.

Popularne