Strona głównaNewsObrączka na łańcuszku - znaczenie - co musisz wiedzieć?

Obrączka na łańcuszku – znaczenie – co musisz wiedzieć?

W wielu państwach na świecie nałożenie obrączki na palec jest symbolem zawarcia związku małżeńskiego. W jednych krajach jest ona noszona na serdecznym palcu prawej ręki (tak zwyczajowo jest w Polsce), w innych na palcu serdecznym lewej ręki. Obrączka niesie ze sobą silną symbolikę związaną z jej kształtem, czyli okręgiem, nawiązującą do nieskończoności, ciągłości i trwałości. Taka obrączka najczęściej wykonana jest ze specjalnego kruszca, którym może być złoto, pallad, wolfram, tytan, kobalt, tantal lub stal szlachetna. Małżonkowie, którzy raz założyli obrączkę, rzadko ją zdejmują. Wiąże się to zarówno z szacunkiem do partnerki lub partnera, jak i z przesądami z tym związanymi, np. o nietrwałości związku, w którym jedno z małżonków zdejmuje, lub w ogóle nie nosi obrączki. 

Zobacz: Wiersze na zaproszenie ślubne

Czy można nosić obrączkę na łańcuszku? 

Zdarzają się w życiu sytuacje, w których noszenie obrączki na palcu nie jest możliwe. Wymienić można wiele zawodów, w których noszenie jakiejkolwiek biżuterii na palcach jest wręcz niebezpieczne i może zagrażać życiu lub zdrowiu danej osoby. W takich przypadkach przepisy BHP regulują wymagania o zakazie noszenia biżuterii. Najczęściej są to zawody związane z pracą w fabrykach, ale podlegają im także budowlańcy, tokarze, elektrycy czy mechanicy samochodowi. Ponadto osoby uprawiające sport typu kolarstwo, tenis ziemny, gimnastyka mogą czuć dyskomfort mając na palcu obrączkę. W tych wszystkich sytuacjach rozwiązaniem może być umieszczenie obrączki na łańcuszku, sznurku jubilerskim lub rzemyku zawieszonym na szyi. 

Taki sposób trzymania obrączki wybierają także osoby owdowiałe, aby jak najdłużej zatrzymać przy sobie wspomnienie współmałżonka. Także dzieci zmarłych rodziców mogą nosić obrączkę na łańcuszku, aby zachować po nich wspomnienie. Zdarzają się osoby, które są wrażliwe na dotyk lub mają wrażliwą skórę dłoni lub odczuwają spory dyskomfort nosząc jakąkolwiek biżuterię na palcach. Dla nich także dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie obrączki na łańcuszku i noszenie jej w taki właśnie sposób. Zdarza się, że osoby, które znacząco schudły, a co za tym idzie schudły także ich palce, są w sytuacji, kiedy obrączka po prostu może się zsunąć z palca, co może skutkować zgubieniem jej. Jest także wiele osób, które chcą nosić obrączkę na łańcuszku na szyi, ponieważ jest ona wówczas bliżej serca.

Źródło: jubileo.pl

Co oznacza, gdy ktoś bawi się obrączką?

Ludzie w różnych sytuacjach zachowują się w różny sposób. Jest to zależne od charakteru danej osoby, sposobu wychowania, jej dynamiki, a także od różnych doświadczeń życiowych. Dlaczego więc niektórzy ludzie w pewnych momentach bawią się obrączką? Co może oznaczać zabawa obrączką? Taka czynność może mieć różnorakie znaczenie. Jeśli jest wykonywana podczas ważnego spotkania, np. rozmowy o pracę, rozmowy o podwyżkę lub zmianę stanowiska, może to być oznaka stresu lub zdenerwowania. W innej, np. kłopotliwej sytuacji oznaczać może zażenowanie i wstyd. Może jednak być także oznaką znudzenia, czy też oczekiwania na coś lub kogoś, tzw. zabawa dla “zabicia czasu”. Podobnie takie zachowania można odnieść do zabawy obrączką zawieszoną na łańcuszku. Analizę takiej czynności powinno się odnieść do sytuacji, w której się akurat dzieje.  

Zobacz: Co oznaczają poszczególne kamienie w pierścionku zaręczynowym? Odpowiadamy!

Jak zawiesić obrączkę na łańcuszku? 

Kiedy podejmie się decyzję o noszeniu obrączki na łańcuszku, należy wybrać taki łańcuszek, który będzie pasował zarówno do charakteru osoby, do jej stylu ubierania się, jak i do aktywności, którą wykonuje na co dzień, czy to zawodowej, czy sportowej lub też innej. Nie jest to trudna czynność. Jeśli nasze palce są sprawne i z łatwością mogą chwycić cienki łańcuszek, to bez problemu nawleką obrączkę na niego. Jeżeli osoba jest praworęczna najlepiej łańcuszek wziąć w prawą rękę, a obrączkę w lewą. Przytrzymując palcami końcówkę z jedną częścią zapięcia łańcuszka należy powoli  nasunąć na nią obrączkę. Osobom leworęcznym może być łatwiej trzymać łańcuszek w lewej ręce, a obrączkę w prawej. Chcąc chodzić z takim łańcuszkiem z obrączką, warto od razu zapiąć go na szyi. Jeżeli jednak obrączka na łańcuszku nie będzie noszona, wówczas najlepiej zapiąć go i położyć w bezpiecznym miejscu, takim, o którym będzie się pamiętało.

Sprawdź jeszcze

Popularne