Strona głównaNewsWęgiel brunatny - na co uważać podczas palenia?

Węgiel brunatny – na co uważać podczas palenia?

Tak – węgiel brunatny znów jest w sprzedaży. Jeśli planujesz kupić kilka ton, to super, że tu jesteś – z tego artykułu dowiesz się, na co uważać podczas palenia tym surowcem i co go charakteryzuje. 

Zobacz: Węgiel brunatny – gdzie kupić? Sprawdzamy dostawców

Węgiel brunatny – charakterystyka

W czerwcu 2020 roku zakazano palenia węglem brunatnym – dlaczego? Po pierwsze dlatego, że jest on bardzo mało wydajny (ma niską wartość opałową i dużą zawartość wilgoci), a po drugie – palenie nim jest bardzo nieprzyjazne dla środowiska i dla naszych organizmów. Spalanie tego surowca emituje 3 razy więcej siarki i 5 razy więcej rtęci w porównaniu do węgla kamiennego, który i tak uznawany jest za mało korzystny dla naszego zdrowia opał. Na świecie jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ilość złóż tego surowca – jeśli rząd postanowił nie spieniężać go na tak dużą skalę, jak przed 2020 rokiem, to naprawdę musiały za tym stać poważne powody. Mimo wszystko jesteśmy po uszy zakopani w kryzysie, więc jakieś pozory walki z nim muszą zostać zachowane.

Jako że nasze wypłaty nie rosną w takim tempie, jak ceny opału (i wszystkich innych dóbr i usług), to nie ma się co dziwić, że Polacy będą kupować węgiel brunatny. Ciężko myśleć o ekologii i o tym, że czeka nas trujący smog, jeśli wisi nad nami albo życie w biedzie, bo nasze wypłaty pójdą na opał albo w zimie, jeśli nie zaopatrzymy się w jakieś źródło ciepła na cały okres grzewczy. 

Zobacz: Wpłaciłeś zaliczkę na węgiel i czekasz? Możesz się nie doczekać

Jeśli chodzi o dokładne właściwości węgla brunatnego, to ,,świeży” surowiec jest bardzo wilgotny (nawet 55% zawartości wilgoci) – szybko chłonie wodę, przez co jego transport i przechowywanie jest trudne. Wartość opałową ma w granicach 5-20 MJ/kg – im dłużej poleży w suchym miejscu i odparuje, tym jego kaloryczność jest większa, ale bardzo rzadko dochodzi do górnej granicy, czyli 20 MJ/kg. Suchy węgiel brunatny ma przeważnie około 10-15 MJ/kg. Kopalnia Bełchatów, w której węgiel kamienny można nabyć, na swojej stronie ma jedynie informację, że ich surowiec ma powyżej 7,3 MJ/kg, ale jest dopisek, że w rzeczywistości parametry mogą odbiegać od tych, które są podane. 

Węgiel brunatny – na co uważać podczas palenia?

Jako że z reguły jest to bardzo wilgotny opał, to problemów możesz mieć z kotłem mnóstwo. Węgiel kamienny również bywa wilgotny, ale tylko na powierzchni – w tym przypadku można po prostu otworzyć worek i poczekać, aż powierzchniowa wilgoć wyparuje. Węgiel brunatny jest wilgotny, ale nie tylko z wierzchu – jest to jedna z jego właściwości. Kopalnia Bełchatów podała na swojej stronie informację, że ich surowiec może mieć aż 55% wilgoci! 

Palenie takim opałem może mieć katastrofalne skutki dla Twojego podajnika – będzie ulegał przyspieszonej korozji. Podczas spalania, woda – a właściwie już kwas siarkowy – może się skraplać w przewodzie kominowym i go uszkodzić. Jako że ciężko jest dojść do odpowiedniej temperatury zadanej (powyżej 50°C), paląc tylko węglem brunatnym, to temperatura w piecu może być za niska, przez co woda razem z kwasem może zacząć osiadać na ściankach kotła i powodować ich rdzewienie. W dodatku opał ten pozostawia sporo sadzy. 

Czy można tego uniknąć? Nie bardzo – nie bez powodu opał ten został wycofany ze sprzedaży. Palić nim mogły tylko elektrownie, które mają dostosowane kotły i kominy spalania węgla brunatnego. Daj znać, czy zaopatrzyłeś się w ten surowiec, czy jeszcze się wahasz – czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne