Strona głównaNewsSortownia LNH - gdzie jest, co to znaczy?

Sortownia LNH – gdzie jest, co to znaczy?

Pandemia choroby covid-19 w znaczący sposób przyczyniła się rozrostu handlu drogą internetową. O ile w 2019 roku orientacyjna wartość e-commerce wynosiła w naszym kraju 70 miliardów złotych, tak w 2022 roku kwota ta wyniosła już 110 miliardów, co jasno odzwierciedla siłę rozwoju tej gałęzi gospodarki. Biorąc powyższe dane pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że e-handel stanie się w najbliższej przyszłości (przynajmniej dla części branż) dominującą formą zakupów.

Zakupy dokonywane drogą elektroniczną wiążą się ze stałym rozwojem firm logistycznych. Nic więc dziwnego, że w naszym otoczeniu powstaje coraz to więcej paczkomatów, a przedsiębiorstwa spedycyjne co rusz otwierają swoje nowe magazyny. Jednym z takich przedsięwzięć jest sortownia LNH gdzie jest wiele rozmaitych paczek, które czekają na dalszą drogę do klienta. W tekście przyjrzymy się co to znaczy i z czym wiąże się przyjęcie w sortowni z LNH.

Zobacz: Czy DPD dostarcza w soboty?

Przyjęcie w sortowni z LNH, czyli gdzie to jest?

Gdzie jest sortownia LNH w Polsce, wyjaśnimy na przykładzie firmy DPD. Jest to jedno z największych przedsiębiorstw logistycznych, jakie funkcjonują w Polsce. Pochodzi ono z Francji i swoje usługi realizuje w zasięgu międzynarodowym. W Europie działa ono w następujących państwach: w Austrii, na Białorusi, w Belgii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Holandii, Irlandii, Francji, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Polsce, Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii. 

Oprócz Europy DPD działa także na innych rynkach, ale nie zawsze pod swoją nazwą. Firmę można spotkać w Brazylii (przedsiębiorstwo posiada 98 procent akcji tamtejszego dostawcy Jadlog), Egipcie (20 procent akcji Bostu), Indiach (43 procent akcji DTDC), Kazachstanie (pod swoją marką), w Maroku, Burkina Faso i na Mauritiusie (pod nazwą Chronopost), w RPA (jako DPD Laser) i w Turcji (25 procent akcji Yurtiçi Kargo).

W 2021 roku DPD osiągnęło 3,2 miliarda złotych przychodu oraz zrealizowała 226,4 miliona przesyłek. W przedsiębiorstwie pracuje ponad 10 tysięcy kurierów. Polski oddział DPD należy do DPDgroup. Warto podkreślić, że jest to druga największa na świecie sieć kurierska. Na całym globie realizują oni codziennie ponad 8,4 miliona zleceń.

Gdzie jest sortownia LNH w Polsce? DPD w 2012 roku otworzyło w naszym kraju swoją Centralną Sortownię DPD w Stykowie. W 2021 roku powstała też nowy magazyn, który ułatwił przyjęcie w sortowni z LNH, wiele przesyłek. Znajduje się on w Rudzie Śląskiej. Zakład realizuje przesyłki z Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Wrocławia. Gdzie jest jeszcze sortownia LNH w Polsce? Otóż w tym samym roku przedsiębiorstwo Panattoni przedsięwzięło budowę dwóch całkowicie nowych sortowni dla DPD. Mieszą się one w Panattoni Park Gdańsk Airport i Panattoni Park Poznań X.

Jak wygląda droga naszej paczki?

Sortownia LNH – co to znaczy?

A co to znaczy właściwie ,,sortownia LNH’’?  LNH to akronim od terminu ,,Line haul’’. Oznacza on w logistyce transport towarów różnymi środkami pomiędzy dwoma stacjami magazynowymi. LNH tłumaczy się najczęściej jako kurierski transport liniowy. Skoro wiemy już, co to znaczy, to wyjaśnijmy teraz jak odbywa się przyjęcie w sortowni LNH. 

Przesyłki, które kurier odebrał w naszej okolicy, dostarczane są do lokalnego oddziału firmy o ustalonej uprzednio godzinie popołudniowej. Później wszystkie paczki (niezależnie od miejsca ich doręczenia) ładowane są do transportu liniowego. Transport kieruje się do sortowni centralnej. Wtedy dostaniemy informację, że nasza przesyłka została przyjęta w sortowni z LNH. Tam każde zlecenie wyładowywane jest według miasta bądź oddziału, gdzie dana paczka ma być dostarczona. Następnie są one przewożone do wskazanego miejsca. Przeważnie trafiają tam w godzinach porannych, gdyż lokalne magazyny muszą mieć więcej czasu na rozładowywanie tych przesyłek oraz na układanie ich według kurierów, którzy będą je rozwozić oraz rejonów, gdzie mają trafić.

Podsumowując, przyzwyczajenie się do korzyści płynących z zakupów poprzez internet, będzie wpływało na ciągły rozwój branży e-handlu. To z kolei będzie stale wpływało na  powstawanie coraz to nowych sortowni LNH, które będą zajmowały się naszymi paczkami. Dzięki temu nasze zamówienia dotrą do nas szybciej, a my będziemy zadowoleni ze sprawnej pracy firmy logistycznej.

Zobacz: Sklep stacjonarny Shein – gdzie jest? Poznań, Warszawa, Łódź

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne