Strona głównaNewsLiczba gospodarstw bez opału na zimę - liczba przeraża?

Liczba gospodarstw bez opału na zimę – liczba przeraża?

Kryzys energetyczny trwa w najlepsze. Od kilku miesięcy żaden inny temat nie wzbudza w Polakach takich emocji. No, może poza inflacją, wojną za wschodnią granicą i… jest tego całkiem sporo. Niemniej, ogrzanie domu jest jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka. A opału jak nie było, tak nie ma. 

Postanowiliśmy podejść do tego tematu od innej strony. Przejrzeć ogólnodostępne informacje, aby stwierdzić, jak bardzo sytuacja jest poważna. I jakiej części z nas dotknie brak paliwa opałowego na zimę. Jak przedstawia się to w liczbach? Co wiemy o gospodarstwach, którym brakuje opału na zimę?

Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, grupa gospodarstw domowych, którym brakuje węgla, wynosi około 600-700 tysięcy. Co jeszcze wiadomo? Ministra Anna Moskwa podzieliła się badaniem odnośnie do zamiennika dla węgla. Wynika z niego, że 60% Polaków będzie zastępowało węgiel drewnem.

Sprawdź: Węgiel za 2000 zł dla każdego – proste kroki?

Jakie rozwiązanie dla problemu widzą rządzący? 

Podczas tej samej wypowiedzi Ministry dla Polsat News padła deklaracja, że węgiel wpłynął do portu i właśnie jest rozwożony w całej Polsce. W najbliższym czasie sytuacja z surowcem ma się unormować. Rozwiązaniem ma być sprzedaż węgla przez samorządy.

Według słów Moskwy ponad połowa samorządów zgłosiła gotowość do dystrybucji węgla. Jeśli któryś z nich nie zainteresuje się możliwością dołączenia do programu, to jego mieszkańcy będą mogli zakupić opał w sąsiedniej gminie, powiecie na tych samych zasadach.

Jak zatem kupić węgiel od samorządu?

Ustawa przyjęta przez Sejm mówi, że w celu zakupu węgla od samorządu, mieszkaniec musi złożyć wniosek do gminy. Dokument ma zawierać podstawowe informacje o danym kupującym oraz określoną liczbę surowca, jaką chce nabyć dla swojego gospodarstwa. Wniosek będzie można złożyć online lub na piśmie.

Sprawdź: Węgiel kostka – co to jest? Cena i opinie

Dla kogo jest ta opcja?

Taka możliwość jest dostępna dla osób, którym przyznano tzw. dodatek węglowy lub tym, których głównym źródłem ciepła jest węgiel. To również należy zgłosić, w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła. 

Istnieje jednak pewien szkopuł. Ministra Anna Moskwa poinformowała również, że importowany węgiel, który trafi do samorządów, nie będzie miał świadectwa o pochodzeniu surowca. Tym samym gmina nie odpowiada za potencjalnie niską jakość opału. To istotna informacja.

Najbliższe miesiące będą bardzo ważne dla sytuacji związanej z energetyką w Polsce. Warto obserwować działania polityków i to, czy składane przez nich obietnice zostają realizowane. Naszym celem jest relacjonowanie na bieżąco sytuacji energetycznej w kraju, dlatego zapraszamy do ponownego odwiedzenia naszego portalu.

Sprawdź jeszcze

Popularne