Strona głównaOff-topicIle kosztują konie? Potężna rozbieżność cen

Ile kosztują konie? Potężna rozbieżność cen

Znasz to uczucie, kiedy siedzisz w siodle i czujesz pod sobą to niezwykle silne zwierzę, które spokojnie idzie naprzód? Czujesz jego każdy krok, każdy oddech. Łagodnie kołyszecie się na boki. Pamiętam moją naukę jeździectwa z dzieciństwa. Nigdy nie czułam silniejszej więzi ze zwierzęciem niż właśnie wtedy. 

Kiedy po dwóch tygodniach nauki w końcu dostałam pozwolenie, by pojechać w teren z resztą grupy. Trenerka zabrała nas do lasu i jedynym co się liczyło, to nie zostać w tyle. Była to bardziej przechadzka, ale kilka razy nauczycielka pozwoliła nam spiąć konie do kłusa i nieco przyspieszyć. Dla dziesięcioletniej mnie, to była przygoda życia. Gdy tylko wróciliśmy, zaczęłam zastanawiać się, ile kosztują konie arabskie i jak przekonać rodziców, żeby sprawili mi takiego na urodziny.

Po powrocie z obozu zatopiłam się w książkach o rasach koni. Arabskie są chyba najczęściej kojarzone, ale mój wzrok przykuły również te eleganckie, kare cuda z długą karbowaną grzywą i ogonem. Wtedy też przypomniałam sobie moje wcześniejsze rozmyślania o tym, ile kosztują konie arabskie. Zaczęłam się więc zastanawiać, ile kosztują konie fryzyjskie, bo to właśnie te piękności od razu wpadły mi w oko. 

Rozradowana pobiegłam do rodziców i oznajmiłam, że chcę konia. Jak możesz się spodziewać, rodzice nie podzielali mojej radości i entuzjazmu. Mieszkaliśmy wtedy w małym mieszkanku w centrum Wrocławia, więc koń był naprawdę daleko na liście ich potrzeb. Zbyli mnie więc prostym „to za drogie” i więcej temat nie wrócił.

Jednak dzisiaj, specjalnie dla Ciebie (i może odrobinę dla małej mnie) znajdę odpowiedź na te pytania i zobaczę, czy naprawdę jest to aż tak duży wydatek? Jeśli jesteś fanem koni z wystaw, szykuję też dla Ciebie małą gratkę w postaci tego, ile kosztują konie z Janowa Podlaskiego.

Ile kosztują konie? Cena normalnego konia

Temat koni i ich ras jest szeroki i głęboki. Ich cena zależy od rasy, cech szczególnych w wyglądzie lub charakterze, a także renomy hodowli, z której pochodzą. Widełki są bardzo szerokie. Górna granica może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Są to jednak takie konie, które od źrebaka przygotowywane są na udział w pokazach, niech więc ta wysoka cena Cię nie przeraża. Zupełnie zdrowego i dobrego konia można kupić już za 8 tysięcy złotych. 

Spora różnica, prawda? Tak jak mówiłam, cena zależy od wielu aspektów. Ważne jest jednak, by w przypadku dorosłego konia, nie patrzeć na te poniżej 8000 zł. Nie będzie on posiadał odpowiedniego rodowodu, co wiąże się ze sporym ryzykiem. To jak kupienie psa z pseudohodowli, tylko na znacznie większą skalę. Można się wtedy naprawdę rozczarować i nabawić dużego problemu. 

Źrebaki z kolei kosztują znacznie mniej, ponieważ nie są ułożone i nie nadają się dla osób, które nie potrafią wytrenować konia. Ich wartość (choć nie brzmi to najlepiej) jest niższa niż dorosłego konia, które został już odpowiednio ułożony i jego charakter jest dobrze znany przez hodowcę. Młode konie można kupić za około 4-5 tysięcy złotych.

Ile kosztują konie fryzyjskie?

Klacz do rekreacji to koszt około 8000z ł

Jeśli interesują Cię piękne i dostojne rumaki, to zastanawiasz się pewnie teraz, ile kosztują konie fryzyjskie. Trzeba im przyznać grację i wdzięk. Jeśli z kolei nie orientujesz, o której rasie mowa, pozwól, że przybliżę Ci nieco ich wygląd. Umaszczenie mają zawsze kare, to jedyne, jakie jest u nich dopuszczalne. Ich grzywy i ogony są wyjątkowo bujne i falowane, ale najbardziej charakterystycznymi cechami są długie szczotki pęcinowe i wysoki, efektowny chód. 

Wiedząc już o jakiej rasie mowa, skupmy się na tym, ile kosztują konie fryzyjskie. Są one bardzo znane i pożądane, właśnie ze względu na charakterystyczny chód. Cena młodego konia, bez odpowiedniego przeszkolenia zaczyna się już od 6 tysięcy złotych. W przypadku starszych, wytrenowanych osobników, ich koszt może wzrosnąć aż czterokrotnie.

Ile kosztują konie arabskie?

Koń arabski to jedna z najbardziej znanych i pożądanych ras koni na świecie. Jeśli interesuje Cię, ile kosztują konie arabskie, to wiedz, że nie Ciebie jednego. To właśnie o tę rasę przepychają się najbogatsi pasjonaci koni. Charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i dużą wytrzymałością fizyczną. Idealnie sprawdzają się do wyścigów i rajdów długodystansowych. 

Oprócz ich rasa uznawana jest za szlachetną. Rzadko kiedy używane są rekreacyjnie. Kojarzone są za to przeważnie z sesjami zdjęciowymi i sportami związanymi z bieganiem. To, ile kosztują konie arabskie, zależy między innymi również od tego, w jaki sposób były do tej pory użytkowane i w jakim celu są kupowane. Pozostałe aspekty to oczywiście cechy wyglądu i pochodzenie, które mają znaczenie przy każdej innej rasie. Ceny te wahają się od 40 tysięcy do nawet kilkuset tysięcy, ale to nadal nie jest nawet blisko rekordowej ceny. Zaraz opowiem Ci nieco o tych najdroższych, czyli o tym, ile kosztują konie z Janowa Podlaskiego.

Ile kosztują konie z Janowa Podlaskiego?

Wiesz już, od jakiej granicy zaczynają się ceny koni arabskich, ale czy chcesz się dowiedzieć, jak wysoko sięga górna granica? Jeśli tak, to musimy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują konie z Janowa Podlaskiego, bo to właśnie tamtejsze hodowle wystawia na aukcje konie, które są sprzedawane, za najbardziej kosmiczne kwoty. W 2020 roku na aukcji „Pride of Poland” została sprzedana klacz Perfinka za 1 mln 250 tys. euro. Co ciekawe, rekordowa kwota, jaką osiągnęli hodowcy na tym wydarzeniu, miała miejsce pięć lat wcześniej. Wtedy też klacz Pepita została sprzedana za 1,4 mln euro.

Być może myślisz teraz, że to,  ile kosztują konie z Janowa Podlaskiego, zawsze tak wygląda, ale niestety nie. Są one oczywiście nadal bardzo drogie, jednak ceny koni są znacznie niższe i przekraczają milion jedynie za wszystkie sprzedane osobniki razem wzięte. Cena, jaka przypada na poszczególne z nich, waha się między kilkadziesiąt tysięcy, a kilkaset tysięcy euro.

Przypominasz sobie dawne wspomnienia z obozów jeździeckich? A może masz dziecko, które właśnie z takiego wróciło i z wielkimi, smutnymi oczami prosi Cię o konia. Wiesz już teraz, ile kosztują konie z Janowa Podlaskiego, które są zdecydowanie najdroższymi okazami w Polsce. 

Orientujesz się także, ile kosztują konie fryzyjskie, przepiękne zwierzęta, pełne wdzięku i gracji. Z przedstawionych dzisiaj opcji, są one również najtańsze i jak najbardziej nadają się do użytku rekreacyjnego. Jeśli z kolei chodzi o to, ile kosztują konie arabskie, to nie muszą one być zabójczo drogie, ale niestety mają to do siebie, że nie należą do taniej rasy.

Jakiego konia nie wybierzesz, pamiętaj, żeby zawsze kupować mądrze i wybierać osobniki ze sprawdzonych stajni, zdrowe, najlepiej ułożone i przede wszystkim z rodowodem. Jeśli będziesz o tym pamiętać, oszczędzisz sobie sporo kłopotów.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne