Strona głównaZ ostatniej chwili: nie żyjeKrólowa Elżbieta - czy znamy przyczyny śmierci?

Królowa Elżbieta – czy znamy przyczyny śmierci?

O 19:30 czasu polskiego BBC ogłosiło, że królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini odeszła w wieku 96 lat w Balmoral. Z racji jej pogarszającego się stanu zdrowia w ostatnich dniach do Szkocji przyjechali wszyscy najważniejsi członkowie rodziny królewskiej. Według oświadczenia Pałacu Buckingham królowa Elżbieta II odeszła w spokoju. Na co zmarła? Czy znana jest przyczyna śmierci królowej?

Królowa Elżbieta nie żyje, czy znane są przyczyny śmierci?

Zdrowiem monarchini interesował się cały świat. W lutym królowa Elżbieta II zachorowała na Covid-19 – cała Wielka Brytania drżała wtedy ze strachu. Jednak królowa zakażenie wirusem przeszła – mimo podeszłego już wieku – całkiem łagodnie. Po zakończeniu kwarantanny, Brytyjczycy odetchnęli z ulgą, a monarchini i wróciła do swoich obowiązków. 

Brytyjczycy ostatni raz widzieli królową 6 września – Jej Wysokość spotkała się z Liz Truss, nową premierką Wielkiej Brytanii. Na Twittera trafiło zdjęcie, na którym monarchini podpiera się laską, a na jej drugiej ręce, którą podaje Lizz Truss, widnieje duży siniak. Już wtedy ludzie byli zaniepokojeni stanem zdrowia Elżbiety II. Następnego dnia lekarze zalecili jej odpoczynek – królowa nie wzięła udziału w zaplanowanym na 7 września wirtualnym spotkaniu z Tajną Radą Wielkiej Brytanii.

Ósmego września po południu do mediów trafiły pierwsze doniesienia, że Królowa Elżbieta II mocno podupadła na zdrowiu. Zaledwie kilka godzin później Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym poinformował, że monarchini nie żyje. Zgodnie z planem operacji London Bridge, o śmierci królowej poinformować brytyjczyków miało BBC. 

Jaka była przyczyna śmierci królowej Elżbiety II? Na co zmarła? Pałac Buckingham zawsze ostrożnie podchodził do dzielenia się informacjami o zdrowiu członków rodziny królewskiej. Królowa odeszła niespełna dobę temu, więc przyczyna jej śmierci nie została jeszcze oficjalnie podana. Możemy jedynie domyślać się, na co zmarła Elżbieta II – większość ludzi uważa, że przyczyną śmierci monarchini był po prostu wiek. Królowa miała 96 lat – na tronie zasiadła przez 70 lat (od 1952 roku). Rok temu Wielka Brytania pożegnała męża Elżbiety II – księcia Filipa – który odszedł w wieku 99 lat. Szef królewskiej opieki medycznej, sir Huw Thomas, jako przyczynę śmierci ukochanego Elżbiety II podał podeszły wiek – najprawdopodobniej tak też będzie w przypadku królowej. Książę Filip leczył się na nawracającą infekcję dróg moczowych oraz na problemy sercowo-naczyniowe. Dopiero miesiąc po jego śmierci podano oficjalną przyczynę zgonu. .

Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Mimo że jej wiek w jakimś stopniu przygotował na jej odejście podwładnych i rodzinę, to wieść o jej śmierci pogrążyła w żałobie nie tylko Wielką Brytanie, ale i cały świat. Królowa panowała ponad 70 lat, przeżyła rządy 14 premierów. Zgodnie z wytycznymi London Bridge, zastąpi ją książę Karol, czyli najstarszy syn monarchini. Nowy król Wielkiej Brytanii ma 73 lata. 

Szczegółowy opis działań po śmieci królowej zawarty został w operacji London Bridge. Zaktualizowany został rok temu – miało to związek z pandemią. Ustalono, że dzień pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej – wszyscy Brytyjczycy będą zwolnieni z obowiązku pójścia do pracy. Według ustaleń królowa Elżbieta II ma zostać pochowana dziesięć dni po śmieci – w tym okresie król Karol odbędzie podróż po Wielkiej Brytanii. Dzień, w którym umrze królowa w operacji London Bridge nazwany został D-Day – kolejne dni (do czasu pogrzebu) to: D-Day+1, D-Day+2 itd. Każdy z tych dziesięciu dni jest dokładnie zaplanowany.  

Monarchini zostanie pochowana obok księcia Filipa, w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II najprawdopodobniej nie zostanie ujawnione do tego czasu.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne