Strona głównaCelebryciEwa Dąbrowska - gdzie przyjmuje, dieta, data urodzenia, wikipedia, wiek, ile ma...

Ewa Dąbrowska – gdzie przyjmuje, dieta, data urodzenia, wikipedia, wiek, ile ma lat, życiorys, kontakt?

Dr Ewa Dąbrowska to autorka diety oczyszczającej opartej na składnikach pochodzenia roślinnego. Post Dąbrowskiej od lat wzbudza kontrowersje. Choć XX i XXI wiek przyniosły wiele nowatorskich diet, post Dąbrowskiej nadal cieszy się sporym powodzeniem. 

Wielu ludziom pomógł schudnąć, ale tylko nieliczni wytrwali w nim tyle czasu, ile zakładali na początku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej lekarki: poznać jej życiorys, nawiązać z nią kontakt i dowiedzieć się, gdzie przyjmuje, czytaj dalej. Z nami poznasz, jakie podstawowe założenia ma wymyślona przez nią dieta i skąd w ogóle wzięła się jej idea. 

Zobacz: Ewa Dąbrowska – nie żyje? Sprawdzamy Wikipedię

Ewa Dąbrowska – kto to? Życiorys, Wikipedia, ile ma lat?

Nie wiemy dokładnie, ile lat ma Ewa Dąbrowska. Wiadomo za to, że w 1987 roku otrzymała tytuł doktora nauk medycznych. W czasie swojej kariery naukowej zajmowała się immunologią, a potem też wpływem żywienia na leczenie chorób cywilizacyjnych. Dość szybko do wniosku, że odpowiednie żywienie może wesprzeć proces leczenia. 

W roku 1992 napisała znaczącą pracę zatytułowaną Znaczenie zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej. To właśnie przygotowania do niej utwierdziły Dąbrowską w przekonaniu, że właściwe odżywianie może rzutować na powstawanie i przebieg stanów chorobowych. Z czasem, mimo że nie jest dietetykiem klinicznym, to z odżywianiem zaczęto kojarzyć jej nazwisko. 

Wikipedia nie notuje niczego na temat dr Ewy Dąbrowskiej. Jej życiorys można złożyć ze skrawków informacji, które opublikowane zostały po części w jej książkach, a po części na stronie internetowej. Dla niektórych może być mylące to, że Wikipedia opisuje aktorkę Ewę Dąbrowską (data urodzenia 3 lipca 1964), ale to jedynie zbieżność nazwisk. 

Data urodzenia dr Ewy Dąbrowskiej nie jest znana. Możemy przypuszczać, że urodziła się w latach 50., skoro w 1987 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Dokładnie nie wiemy, ile ma lat, ale jej wiek to prawdopodobnie około 65-70 lat. 

Ewa Dąbrowska – gdzie przyjmuje?

Choć informacje na temat tego, czym jest dieta Ewy Dąbrowskiej, są powszechnie dostępne, wielu ludzi chce leczyć się bezpośrednio u niej. Dlatego często pojawia się pytanie, gdzie przyjmuje pacjentów. 

Pacjenci, którzy chcą nawiązać kontakt z dr Dąbrowską, mogą wysłać e-mail do instytutu, który założyła wspólnie z mężem. Na chwilę obecną nie pracuje jako lekarz w gabinecie. Osoby zainteresowane dietą owocowo-warzywną, mają do wyboru:

 • liczne książki, w których dr Dąbrowska opisała, jak powinien wyglądać post i zamieściła przepisy na posiłki,
 • indywidualną dietę, którą można zamówić online na stronie  instytutu,
 • turnusy z dietą dr Dąbrowskiej organizowane w certyfikowanych ośrodkach w całej Polsce (dr Dąbrowska współpracuje z kilkunastoma placówkami w całym kraju).
Źródło: YouTube

Ewa Dąbrowska – dieta

Z postu oczyszczającego mogą skorzystać wszystkie osoby dorosłe bez względu na wiek. Nie zaleca się jej dzieciom oraz kobietom w ciąży. Większość schorzeń przewlekłych nie wyklucza możliwości przeprowadzenia krótkotrwałego postu. Najlepiej jednak wtedy robić to pod opieką lekarza. 

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów:

 1. oczyszczający post, który powinien trwać około dwóch tygodni, a pod ścisłą kontrolą lekarską może być przedłużony do 4-6 tygodni

Polega na tym, by spożywać jedynie posiłki złożone z owoców oraz warzyw o maksymalnej kaloryczności od 400 do 800 kcal. W czasie postu można jeść:

 • sałatki i surówki,
 • zupy kremy z warzyw,
 • pieczone i duszone warzywa,
 • kiszonki.

Do tego dopuszczalne jest picie:

 • koktajli i soków,
 • wody,
 • herbaty ziołowej
 • kawy zbożowej (tradycyjna kawa ani czarna herbata nie są dozwolone)

Do napojów i posiłków nie wolno dodawać cukru. Należy też ograniczyć spożycie soli.

 1. kolejnym etapem diety Dąbrowskiej jest stopniowe wychodzenie z diety i wprowadzanie posiłków zawierających inne składniki: makaron, kasze, produkty mleczne (tylko fermentowane, chudego mięsa oraz ryb.

Jednym z założeń diety jest to, by do niektórych nawyków żywieniowych w ogóle nie wracać. Dr Dąbrowska nie zaleca picia mleka (jedynie kefiry i maślanki) oraz spożywania smażonych potraw. Jednym z jej zaleceń jest również to, by ograniczyć do minimum kontakt z tłustym mięsem.

Większość osób korzystających z diety znacznie schudła, choć pierwotnym założeniem dr Dąbrowskiej nie było stworzenie diety odchudzającej a takiej, która oczyszcza organizm z toksyn. Post Dąbrowskiej jest popularny wśród dziennikarzy i aktorów. Media donoszą, że to tej diecie sylwetkę zawdzięczają Sonia Bohosiewicz i Karolina Szostak.

Dieta owocowo-warzywna znana też jako post Dąbrowskiej budzi spore kontrowersje wśród lekarzy i dietetyków. Jest krytykowana przede wszystkim dlatego, że w pierwszym etapie dostarcza organizmowi za mało kalorii. Zaś same posiłki nie zawierają wszystkich koniecznych mikroskładników. 

Skutkiem ubocznym diety jest rozregulowanie metabolizmu, co może doprowadzić do efektu jo-jo. 

Ewa Dąbrowska – kontakt

Dr Ewa Dąbrowska unika mediów, więc kontakt z nią nie jest łatwy. Pacjenci zainteresowani kuracją mogą zgłosić się do instytutu, który prowadzi:

Instytut Promocji Zdrowia Ewa & Krzysztof Dąbrowscy sp. j.  

ul. Ludwika Waryńskiego 45B/8, 

80-242 Gdańsk

kontakt e-mail: kontakt<at>ewadabrowska.com.pl

Osoby zainteresowane postem mogą nawiązać bezpośredni kontakt z pensjonatami i hotelami, które prowadzą turnusy zdrowotne z dietą dr Dąbrowskiej. Zasadniczo lekarka zaleca, by pierwszy etap postu przeprowadzać w jednym z takich ośrodków. Nie możemy jednak potwierdzić, że któreś z tych miejsc jest tym, gdzie przyjmuje pacjentów.

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne