Strona głównaPrzemysłMłyny kulowe, prętowe i młotkowe - zastosowanie

Młyny kulowe, prętowe i młotkowe – zastosowanie

Słowo młyn w pierwszej chwili kojarzy się z przetwarzaniem zbóż i produkcją mąki. Młyny jednak mają znacznie szersze zastosowanie w przemyśle i choć ogólna zasada działania w procesie mielenia pozostaje taka sama, różne rodzaje młynów różnią się głównie zastosowanym medium mielenia oraz przeznaczeniem.

Młyny kulowe

Młyn kulowy jest rodzajem młyna stosowanym do rozdrabniania różnego rodzaju surowców mineralnych nawet do bardzo rozdrobnionego proszku.

Urządzenia możemy podzielić na dwa rodzaje: młyn kulowy i młyn kulowy z mieszadłem. W obu przypadkach zasada działania jest taka sama. Bęben młyna w pewnej części wypełniony jest kulami o różnej średnicy wykonanymi z twardych materiałów jak np. stal. Wprawiony w ruch bęben młyna sprawia, że kule opadają i kruszą oraz mielą znajdujący się wewnątrz materiał. W zależności od wielkości kul można uzyskać różny poziom rozdrobnienia – im mniejsze kule, tym większy stopień zmielenia. Młyn kulowy z mieszadłem różni się tym, że kule wprawiane są w ruch przez mieszadło lub korpus mieszający.

Bardzo istotne jest określenie odpowiedniej prędkości młyna. Przy za niskiej prędkości znajdujące się wewnątrz młyna kule, zamiast opadać będą się jedynie toczyć, przez co produkt nie będzie rozdrobniony, natomiast w przypadku zbyt dużej prędkości siła odśrodkowa przytrzyma je na ścianie bębna.

Zastosowanie

Młyny kulowe wykorzystywane są zazwyczaj do mielenia materiałów średniotwardych oraz miękkich, lecz nadają się również do mielenia surowców bardzo twardych. Stosuje się je do obróbki m.in. różnego rodzaju tlenków metali, szkła, grafitu, wapnia, kwarcu, dwutlenku tytanu, a także w przemyśle ceramicznym czy cementowym. Nadają się do mielenia zarówno na sucho, jak i na mokro.

Młyny prętowe

Młyny prętowe często wykorzystywane są do wstępnego mielenia materiałów o grubszej frakcji, po czym kruszenie surowców kontynuowane jest wewnątrz młynów kulowych.

Zasada działania młynów prętowych jest podobna jak w przypadku młynów kulowych z tą różnicą, że używa się innego wsadu. Wewnątrz bębna młyna znajdują się stalowe pręty, które ułożone są równolegle do osi młyna i do siebie. Tarcie między spadającymi i obracającymi się prętami powoduje rozbicie materiałów na mniejsze frakcje.

Zastosowanie

Młyn prętowy stosowany jest do rozdrabniania materiałów na sucho i na mokro. Tego typu urządzenia w głównej mierze używane są do kruszenia różnego rodzaju rudy metali, węgla, koksu czy kamienia wapiennego.

Młyny młotkowe

Młyny młotkowe, znane też jako młyny bijakowe to maszyny wręcz niezastąpione w pracach rolniczych, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, produkcji związanej z obróbką drewna, czy jakichkolwiek zakładach, gdzie wióra i trociny są produktem ubocznym.

Młyn młotkowy do rozdrabniania surowców wykorzystuje młotki zwane również bijakami. Stąd też właśnie nazwa urządzenia. Bijaki, jak może sugerować ich nazwa, uderzają z dużą siłą w surowiec znajdujący się w komorze kruszenia, dopóki produkt końcowy nie osiągnie odpowiedniej wielkości, by przejść przez ekran z sitem.

W zależności od indywidualnych potrzeb młyn może być wyposażony nawet w kilka sit o różnym rozmiarze oczek. Pozwala to nie tylko na zachowanie dużej precyzji, lecz również na uzyskanie bardzo drobnej frakcji.

Zastosowanie

Młyny młotkowe są najczęściej wykorzystywane przy produkcji tartacznej, czyli tam, gdzie głównym produktem ubocznym są trociny i wióry, które z powodzeniem można wykorzystać do np. produkcji brykietu i pelletu.

Młynów młotkowych używa się również do rozdrabniania zrębków drzewnych, jak i innej biomasy w postaci słomy, siana, papieru, zbóż czy paszy dla zwierząt.

Serwisowanie 

Młyny mają szerokie i bardzo istotne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na specyfikę pracy, jaką wykonuje, niezbędne jest regularne wymienianie poszczególnych elementów. Producenci w swojej ofercie posiadają bogaty asortyment części do młynów, które można dobrać w zależności od różnych czynników, takich jak ścieralność rudy czy prędkość i wielkość młyna.

Podsumowanie

Jak widzisz zastosowanie młynów kołowych, prętowych i młotkowych jest dosyć szerokie. W wielu przypadkach maszyny te są wręcz niezastąpione jeżeli chodzi o przemysł i rolnictwo. Aby jednak mogły działać sprawnie, potrzebne jest serwisowanie i systematyczna wymiana części. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne