Droga publiczna to zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych każda droga zaliczona do jednej z kategorii: krajowa, wojewódzka, powiatowa, gminna. Może z niej korzystać każdy zgodnie z przeznaczeniem. Dostęp do niej jest powszechny na zasadach ogólnych z wyłączeniem np. samochodów o masie pow. 3,5 t albo samochodów przekraczających pewną wysokość (gdy na drodze zlokalizowany jest tunel).
Jeśli zamierzasz kupić działkę, musisz dowiedzieć się, jak sprawdzić status drogi i jak sprawdzić czy działka jest drogą publiczną. Wszystkie szczegóły na ten temat przeczytasz poniżej, gdzie piszemy:
- jak sprawdzić czy droga jest publiczna,
- jak sprawdzić czy działka jest drogą publiczną,
- jak sprawdzić status drogi.
Zobacz: Jak sprawdzić czy kasyno online jest bezpieczne?
Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?
Odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić status drogi często szukają osoby, które zamierzają kupić lub kupiły działkę, na którą nie ma wjazdu z głównej drogi. Jeśli nie będą miały uregulowanej sprawy dojazdu, nie otrzymają pozwolenia na budowę.
Gdy kupujesz działkę, to sprzedający musi zapewnić do niej wcześniej drogę dojazdową. Nieco inaczej jest wtedy, gdy działkę dostajesz w spadku lub jako darowiznę.
Zatem, jak sprawdzić czy droga jest publiczna?
- Możesz wysłać wniosek (e-mail, list) lub zadzwonić do jednej z instytucji odpowiadającej za drogi:
- Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad,
- Urząd Wojewódzki,
- Starostwo Powiatowe,
- Gmina.
Najlepiej pytać w Urzędzie Gminy, na terenie którego zlokalizowana jest działka. Przy odrobinie dobrej woli ze strony pracowników, sprawa może być załatwiona podczas krótkiej rozmowy. Jeśli okaże się, że droga jest publiczna, nie trzeba się niczego obawiać.
- Geoportal
Na stronie mapy.geoportal.gov.pl zlokalizuj miejsce, na którym znajduje się działka. Sprawdzisz tam również drogę. Jeśli jest do niej przypisany numer działki, prawdopodobnie ma prywatnego właściciela.
Potem po numerze działki trzeba znaleźć księgę wieczystą, w której będą dane właściciela.
- Kto pyta, nie błądzi
Czasem wystarczy zapytać o drogę okolicznych mieszkańców. Niewykluczone, że pokierują cię od razu do jej właściciela.
Zgodnie z przepisami, każdy, kto sprzedaje działkę, musi zapewnić do niej drogę dojazdową. Jeśli do działki nie prowadzi droga publiczna, musi zostać wydzielona z sąsiednich działek. Właściciel działki składa u notariusza oświadczenie o zapewnieniu faktycznego dostępu do drogi publicznej. Jeśli wcześniej nie ustalił z sąsiadami przebiegu tej drogi (formalnie, w księgach wieczystych), musiałby kłamać u notariusza.


Zatem jako nabywca działki, musisz tylko wiedzieć, czy jest to droga publiczna, czy wewnętrzna. To przydaje się w paru życiowych sytuacjach:
- drogi wewnętrznej nie odśnieżają służby gminne,
- przy drodze wewnętrznej nie powstanie oświetlenie,
- o stan drogi wewnętrznej (utwardzenie) dbają jej właściciele, czyli osoby prywatne.
O wiele łatwiej jest wyegzekwować powyższe kwestie od gminy niż w przypadku służebności drogi.
Zobacz: Żółte papiery – co to? Jak sprawdzić czy ktoś ma żółte papiery?
Jak sprawdzić czy działka jest drogą publiczną?
Co do zasady, działki nie są drogami publicznymi. Jeśli właściciele działek wytyczą z nich drogę wewnętrzną, może ona zostać uznana przez gminę w drodze uchwały za drogę publiczną.
Nie ma natomiast takiej możliwości, by działka stanowiła drogę publiczną.
Jeśli kupujesz działkę, musisz nie tyle wiedzieć jak sprawdzić czy działka jest drogą publiczną, tylko czy jej obecny właściciel nie zgodził się na to, by ktoś przez tę działkę dojeżdżał do swojej działki.
Służebność sprawdzisz w księdze wieczystej.
Co nie jest drogą publiczną?
Pojęcie drogi publicznej może być mylące. Nie każda utwardzona droga, którą poruszają się pojazdy to droga publiczna. Poza drogami publicznymi istnieją też drogi wewnętrzne. O tym, jak sprawdzić status takiej drogi, pisaliśmy powyżej. W niektórych sytuacjach drogi wewnętrzne są odpowiednio oznakowane.
Sprawdź, co nie jest drogą publiczną – przykłady
- droga osiedlowa,
- dojazd do firm, dużych obiektów przemysłowych (to często drogi utwardzone, bo przeznaczone do poruszania się ciężkich samochodów, ale nie są publiczne),
- drogami wewnątrz parkingu, czasem także dojazdowa droga, która do niego prowadzi,
- droga wewnętrzna w skupisku sklepów, w rozległych centrach handlowych.
Zobacz: Jak sprawdzić od kiedy subskrybuje kanał na YouTube?